Ի՞նչն է կապում Թրամփին Հայաստանի, Վրաստանի և Ադրբեջանի հետ
Միլիարդատեր Դոնալդ Թրամփի՝ ԱՄՆ նախագահ ընտրվելուց հետո հետաքրքիր էր տեսնել, թե ինչպես տարբեր քաղաքական գործիչներ, ովքեր բացասական մեկնաբանություններ էին անում նրա հասցեին, սկսեցին վերածել դրանք լավագույն մաղթանքների: Այս առումով, սակայն, հարկ է նշել, որ Հարավային Կովկասի երկրները միշտ էլ դրական վերաբերմունք են ցուցաբերել թեկնածուին: Թրամփին որոշ չափով ճանաչում են Հարավային Կովկասում դեռ մինչ նրա նախագահական քարոզարշավը:
Պարզվում է, որ ԱՄՆ նորընտիր նախագահը քաջ ծանոթ է Վրաստանի նախկին նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլիի հետ: Թրամփի հաղթելուց հետո Սաակաշվիլիին իր Facebook-ի էջում հայտարարել էր, որ ծանոթ է նրա հետ ավելի քան 20 տարի: «Մենք ընկերներ ենք, և ես ճշգրտորեն կանխատեսել էի նրա հաղթանակը», - գրել էր Սաակաշվիլին:
Հիշեցնենք, որ ամերիկյան անշարժ գույքի մագնատ Դոնալդ Թրամփը Վրաստան էր այցելել 2012 թ.-ի ապրիլին` մասնակցելու Բաթումում «Trump Tower» նախագծի շնորհանդեսին: Ըստ The New Yorker-ի՝ Վրաստանի նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլին հայտարարել էր այն ժամանակ, որ «Դոնալդ Թրամփը միշտ կարող է արտագաղթել: Եթե նա որոշի առաջադրվել Վրաստանի նախագահական ընտրություններին, ապա կարող է հաղթել»:
Նշենք, որ Միացյալ Նահանգների նորընտիր նախագահը գործարար հարաբերություններ ունի ոչ միայն Վրաստանի, այլև Ադրբեջանի հետ: Օրինակ, անցյալ տարի հայտարարվել էր, որ Թրամփը բավական շատ էր վաստակել խոշոր ադրբեջանական բիզնեսի ամենավիճելի գործիչներից մեկի՝ Անար Մամեդովի հետ գործարքի արդյունքում:
Ըստ ամերիկյան Mother Jones ամսագրի հետաքննության՝ Թրամփն ու Մամեդովը գործընկերներ էին դարձել Բաքվում Trump International Hotel և Tower նախագծի շրջանակներում: 33-հարկանի շքեղ հյուրանոցի շինարարության մասին գործընկերները հայտարարել էին 2014 թ.-ին: Հայտնի է, որ այն ոչ թե պատկանելու է Թրամփին, այլ այն առևտրային կառույցին, որը կոչվում է Garant Group, և որի նախագահն է վերոնշյալ Անար Մամեդովը:
Ինչևէ, ծրագրում մասնակցության համար Թրամփը նախորդ տարի ստացել էր առնվազն 2.5 մլն դոլար: Բանն այն է, որ միլիարդատերը թույլ էր տվել իր անունն օգտագործել հյուրանոցի համար և իր փորձով էր կիսվել նմանատիպ ծրագրերի իրականացման գործում:
Պետք է նշել, որ Անար Մամեդովն՝ Ադրբեջանի տրանսպորտի նախարար Զիյա Մամեդովի որդին է, ով Թրամփի հաղթելուց հետո շնորհավորեց նրա դստերը՝ Իվանկային:
Թրամփը ծանոթ է մեկ այլ ադրբեջանական գործարար Արազ Աղալարովի հետ, ով ապրում է Մոսկվայում: 2013 թ.-ին Թրամփն Աղալարովի առաջարկով «Միսս Տիեզերք» մրցույթն անցկացրեց ադրբեջանցի միլիարդատիրոջը պատկանող Crocus Expo-ում: Թրամփը նաև նկարահանվել է Էմին Աղալարովի «Ուրիշ կյանքում» տեսահոլովակում: Դրանից հետո Արազ և Էմին Աղալարովները հյուրընկալվել էին Թրամփի Նյու Յորքում գտնվող տանը: Անգամ խոսվում էր, որ Աղալարովը ֆինանսավորում է ԱՄՆ նախագահի թեկնածուի քարոզարշավը, սակայն գործարարը կտրականապես հերքում է այդ լուրը. «Ես ինքս ինձ չեմ կարող ֆինանսավորել, պետք է Միացյալ Նահանգների նախագահի՞ն ֆինանսավորեմ: Մենք բոլորս այնպիսի ճգնաժամի մեջ ենք, որ ժամանակ չունենք ԱՄՆ-ի նախագահով զբաղվելու, պետք է ինքներս սկզբում դուրս գանք տնտեսական այս բարդ իրավիճակից»:
Հետաքրքիր է, որ Աղալարովների ընտանիքը նախկինում մոտ է եղել Ադրբեջանի իշխանական կլանի հետ, մինչ երգիչ Էմին Ագալարովի և Ադրբեջանի նախագահի դուստր Լեյլա Ալիևայի ամուսնալուծությունը:
Իհարկե, ամերիկյան միլիարդատերը չէր կարող խուսափել նաև հայերի հետ շփումից: Տարիներ առաջ՝ 2007 թ.-ին, հայ նկարչուհի Լիլի Խարչիկյանը նկարել էր ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփի դիմանկարը, ով խոստացել էր կախել նկարը իր նյույորքյան տներից մեկի պատին, քանի որ շատ էր հավանել այն:
Անցյալ տարի ամերիկահայ միլիոնատեր Դեն Բիլզերյանը սոցիալական ցանցում Թրամփի հետ իր համատեղ լուսանկարը հրապարակեց: Հայտնի է միայն, որ այս երկու սկանդալային դեմքերը հանդիպել էին Լաս Վեգասում, սակայն պարզ չէ, թե ինչն էր դրա առիթ հանդիսացել:
Թրամփի և հայկական սփյուռքի ներկայացուցչի միջև հնարավոր գործարք կարող էր լինել նաև Trump հյուրանոցում The National ռեստորանի բացումը, որը պետք է ղեկավարեր ամերիկահայ անվանի խոհարար Ջեֆրի Զաքարյանը, սակայն հուլիսին, երբ նախագահի թեկնածուն իր նախընտրական արշավի ժամանակ նվաստացնող խոսքեր ուղղեց մեքսիկացիներին, ասելով, որ նրանք բոլորը հանցագործներ են, Զաքարյանը հրաժարվեց բանակցություններից՝ պատճառաբանելով Թրամփի և իր արժեհամակարգերի տարբերությունը:
Մնում է հուսալ, որ արդեն իսկ իր նախագահության ընթացքում Թրամփի արժեքները չեն հակասի համամարդկային արժեքներին, իսկ ինքն ավելի հետաքրքրված կլինի հայերի և Հայաստանի հետ բարեկամությամբ:

Что связывает Трампа с Арменией, Грузией и Азербайджаном?
После избрания миллиардера Дональда Трампа президентом США было интересно наблюдать, как самые негативные отзывы о нем разных политиков превращаются в самые добрые пожелания. В этой связи однако надо отметить, что южно-кавказские страны всегда отличались положительным отношением к кандидату. И знают Трампа в странах Южного Кавказа задолго до его президентской компании.
Так, оказывается, новоизбранный президент США хорошо знаком с экс-президентом Грузии Михаилом Саакашвили. После победы Трампа Саакашвили на своей странице в соцсети Facebook заявил, что знаком с Трампом более 20 лет: "Знаком с ним более 20 лет, мы дружим. Я это аккуратно предсказывал", - написал он.
Напомним: американский магнат недвижимости Дональд Трамп побывал в Грузии в апреле 2012 года, чтобы принять участие с презентации проекта "Трамп Тауэр" в Батуми. По утверждению The New Yorker, президент Грузии Михаил Саакашвили тогда заявил, что "Дональд Трамп всегда может эмигрировать: если он решит баллотироваться в президенты Грузии, он, возможно, победит", пишет Sputnik-georgia.
Отметим, что новоизбранный президент США имеет бизнес-связи не только с Грузией, но и с Азербайджаном. Так, в прошлом году стало известно, что Трамп заработал неплохие деньги на сделке с Анаром Мамедовым - одной из самых спорных фигур крупного азербайджанского бизнеса.
По данным расследования американского журнала Mother Jones, Трамп и Мамедов стали партнерами по строительству в Баку очередного проекта сети Trump International Hotel and Tower. О планах по возведению 33-этажного отеля класса люкс Трамп и его партнеры объявили в 2014 году. Известно, что принадлежать он будет не Трампу, а коммерческой структуре под названием Garant Group, президентом которой является Анар Мамедов, передает occrp.org.
Тем не менее за свое участие в реализации проекта Трамп в прошлом году получил не менее 2,5 миллиона долларов. Как пишет журнал Mother Jones, за это миллиардер разрешил использовать в названии свое имя и поделился опытом в управлении подобными проектами.
Отметим, что Анар Мамедов - сын министра транспорта Азербайджана Зии Мамедова, который после победы Трампа на выборах поздравил его дочь Иванку.
Трамп хорошо знаком еще с одним азербайджанским бизнесменом – Арасом Агаларовым, который проживает в Москве.  В 2013 году Д.Трамп по предложению Агаларова провел конкурс "Мисс Вселенная" в принадлежащем азербайджанскому миллиардеру Crocus Expo. И тогда же Трамп снялся в клипе Эмина Агаларова - "In Another Life". После этого Араз и Эмин Агаларовы были гостями Трампа у него дома в Нью-Йорке. Говорилось, что Агаларов финансирует предвыборную кампанию кандидата в президенты США, однако Агаларов это категорически отрицает: "Я сам себя профинансировать не могу, а я буду финансировать президента Соединенных Штатов? Мы все находимся в таком кризисе, что нам не до президента США, а как бы самим выбраться из той экономической ситуации, в которой мы находимся", пишет KP. Интересно, что семья Агаларовых была раньше близка с правящим кланом Азербайджана - певец Эмин Агаларов лишь недавно развелся с дочерью азербайджанского президента.
Конечно, американский миллиардер не мог избежать и общения с армянами. Так, много лет назад, в 2007 году, армянская художница Лилия Карчикян нарисовала портрет новоизбранного президента США Дональда Трампа. Трамп обещал ей повесить этот портрет на стене одного из своих домов в Нью-Йорке, так как портрет ему очень понравился. В прошлом же году американский миллионер армянского происхождения, эпатажный Дэн Билзерян опубликовал на своей страничке в соцсети совместную фотографию с Трампом. Сообщалось, что самые обсуждаемые в американском сегменте соцсетей личности - Билзерян и Трамп - встретились в Лас-Вегасе, однако достоверно неизвестно, что стало поводом их встречи.
Возможной бизнес-сделкой между Трампом и представителем армянской диаспоры могло бы стать открытие в одном из отелей Трампа ресторана The National, который бы возглавлял армяно-американский известный повар Джеофрий Закарян, однако в июле кандидат в президенты сделал в ходе своей кампании пренебрежительные замечания по поводу мексиканцев, сказав в том числе, что Мексика посылает преступников и "насильников" в США. После этого Закарян вышел из переговоров по сделке, ссылаясь на разницу системы ценностей с миллиардером.
Остается понадеяться, что уже во время своего президентства ценности Трампа не будут противоречить общечеловеческим, а сам он будет более заинтересован в дружбе с армянами и Арменией...