Բլումբերգը թեկնածություն կառաջադրի ԱՄՆ նախագահական ընտրություններին
Նյու Յորքի նախկին քաղաքապետ, միլիարդատեր Մայքլ Բլումբերգը հնարավոր է՝ իր թեկնածությունն առաջադրի ԱՄՆ նախագահական ընտրություններին Ժողովրդավարական կուսակցության կողմից, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Հաղորդվում է, որ Բլումբերգը մտադիր է հանձնել փաստաթղթեր, որպեսզի սկսի ընտրապայքարն առաջնային ընտրություններում՝ Ալաբամա նահանգում: Դրանք կկայանան 2020թ. մարտին:
Սույն թվականի մարտին Բլումբերգը հայտարարել է, որ երկար մտածելուց հետո որոշել է մասնակցել ընտրապայքարին:
77-ամյա Բլումբերգը 2002-2013 թթ. զբաղեցրել է Նյու Յորքի քաղաքապետի պաշտոնը: Նա հայտնի է նաև՝ որպես ֆինանսական լուրերի նույնանուն գործակալության հիմնադիր:
Միլիարդատերը հանդիսանում է ԱՄՆ ամենահարուստ մարդկանցից մեկը: Forbes-ի գնահատականով, նրա կարողությունը կազմում է 52 մլրդ դոլար:
- Թրամփ-Պուտին «սիրավեպն» ավարտվո՞ւմ է Թրամփի ՌԴ հանդեպ վարած քաղաքականության տրամաբանությունը լավ հասկանալու համար բավական է ընթերցել «Գործարքի արվեստը»...

77-летний бывший мэр Нью-Йорка может баллотироваться в президенты США
Бывший мэр Нью-Йорка миллиардер Майкл Блумберг может претендовать на выдвижение кандидатом в президенты США от Демократической партии. Об этом сообщила в четверг газета The New York Times, передает ТАСС.
По словам ее источников, Блумберг намерен подать документы, чтобы его кандидатура была представлена на первичных выборах в штате Алабама. Они, как планируется, состоятся в марте 2020 года. Срок, отведенный на регистрацию кандидатов, истекает в пятницу по местному времени.
В марте Блумберг заявил, что после раздумий решил не вступать в президентскую гонку. По сведениям издания, сейчас он вновь рассматривает такую возможность и пока не принял окончательного решения. Блумберг уведомил ряд политиков, представляющих Демократическую партию, о том, что может вступить в гонку. По оценке издания, экс-мэр Нью-Йорка может стать сильным соперником для бывшего вице-президента США Джозефа Байдена.
77-летний Блумберг с 2002 по 2013 год занимал пост мэра Нью-Йорка. Он также известен как филантроп и основатель одноименного агентства финансовых новостей. Миллиардер считается одним из богатейших людей США. Согласно последним оценкам журнала Forbes, его состояние превышает $52 млрд.