Եվրահանձնաժողով. Թուրքիան բացահայտ աջակցել է Ադրբեջանին Ղարաբաղում ապրիլյան բախումների ժամանակ
Եվրոպական հանձնաժողովը  հետընթաց է  արձանագրել Թուրքիայում արդարադատության, մարդու իրավունքների, խոսքի ու մամուլի ազատության և մի շարք այլ ոլորտներում: Այս մասին ասված է ԵՄ անդամության համար անհրաժեշտ, Թուրքիայի կողմից իրականացրած հիմնական քաղաքական և տնտեսական բարեփոխումների վերաբերյալ  Եվրահանձնաժողովի  տարեկան գնահատման զեկույցում, որն  ընդունվել է նոյեմբերի 9-ին, փոխանցում է tert.am-ը:
Զեկույցի` Հարավային Կովկասին և Կենտրոնական Ասիային նվիրված հատվածում նշվում է, որ Թուրքիան բացահայտ աջակցություն է հայտնել Ադրբեջանին 2016թ. ապրիլին Ղարաբաղում տեղի ունեցած բախումների ընթացքում:
2009թ. ստորագրված հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ արձանագրությունների մասով նշվում է, որ դրանք դեռևս չեն վավերացվել:
Զեկույցը մատնանշում է նաև թուրքական իշխանությունների խիստ և կանոնավոր արձագանքը 1915թ. Ցեղասպանության ճանաչման հարցում:
Զեկույցի հեղինակներն անդրադարձել են նաև Ստամբուլում լույս տեսնող «Ակoս» թերթի գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքի սպանության քրեական գործին, Հայոց պատրիարքության կողմից հայոց լեզվի դասավանդման կազմակերպման խոչընդոտներին, ինչպես նաև Կարսում հայերի դեմ ատելության քարոզչության առնչությամբ «Գորշ Գայլեր» կազմակերպության գործունեությանը:
Զեկույցի հրապարակմանը հետևել է բարձրագույն մակարդակով թուրքական իշխանությունների խիստ քննադատությունը: Թուրքիայի ԵՄ հարցերով նախարար Օմեր Չելիկը նույնիսկ անվանել է այն ապակառուցողական և ոչ անաչառ:

European Commission: Turkey Was Vocal in its Support for Azerbaijan during the April War Against Artsakh
eutopialaw.com
European Commission issued a report on the human rights situation in Turkey, which highlights particularly the regress in freedom of speech and press, and a range of other areas.
The document also touches upon the Arpil war against NKR.
As the report says, Turkey was vocal in its support for Azerbaijan during the war in April 2016 in Artsakh.
The authors also state that the 2009 protocols on the normalization of relations with Armenia have not been ratified to date.
They also address the criminal case over the assassination of Hrant Dink, the editor-in-chief of the Istanbul-based Armenian weekly Agos, as well as the Armenian Patriarchate’s pressures upon the teaching of the Armenian language in schools. The report focuses also on the positive judgment issued in the lawsuit against the Grey Wolves Organisation in Kars on charges of hate speech against Armenians.