Եթե Բաքուն պատերազմ պարտադրի, մենք պատասխանատու չենք լինի թնդանոթի մսի համար. Սերժ Սարգսյան
–Ինչպե՞ս կմեկնաբանեիք Ադրբեջանի նախագահի՝ շփման գծում արված վերջին հայտարարությունն այն մասին, թե ադրբեջանական բանակը ամենամարտունակ բանակներից մեկն է, որը հաղթել է ապրիլյան պատերազմում։ Ինչպե՞ս կմեկնաբանեիք Ալիևի խոսքերը Հայաստանի մասին, որը, պարզվում է, «ոտքերի վրա կանգնելու համար մյուսների օգնության կարիքն ունի»։
- Կարծում եմ՝ Ադրբեջանի ղեկավարության նման հայտարարություններում կարելի է տեսնել Ղարաբաղյան խնդրի իրական պատճառը։ Դա մարտնչող ռեժիմի առկայությունն է, որի համար հարևանների հետ հավերժական պատերազմն իր իշխանությունը պահելու աղբյուր է։ Գիտեք, Իլհամ Ալիևի հայտարարության մեջ այնքան սուտ կա, որ եթե սկսեմ մեկնաբանել այդ ելույթի յուրաքանչյուր պարբերությունը, մեզ մի քանի օր անհրաժեշտ կլինի։
Հակիրճ ասեմ հետևյալը։  Այս բոլոր տարիներին Ադրբեջանի ղեկավարության քաղաքականությունն ստեղծել է թերարժեքության ու պարտվածի բարդույթներ։ Եվ, բնականաբար, ադրբեջանական իշխանություններն օգտագործում են ցանկացած առիթ, յուրաքանչյուր իրավիճակ՝ վերացնելու այդ բարդույթն անգամ կեղծիքի, ապատեղեկատվության և իրականության խաթարման ճանապարհով։
Տվյալ հայտարարությունը բացառություն չէ։ Նրանք միշտ պնդում էին, թե Ադրբեջանն ուժեղ է Հայաստանից, որ ունեն ժամանակակից զենք, նավթադոլարներ, որոնք օգտագործելով կարող են յուրաքանչյուր պահի նվաճել Լեռնային Ղարաբաղը։
Ապրիլյան պատերազմի ընթացքում, բախվելով հակառակ իրականությանը, Ադրբեջանի ղեկավարությունը, չհասնելով իր նպատակին, ներկայումս ստիպված է արդարացնել այն բոլոր մարդկային և ռազմատեխնիկական կորուստները, որը կրել է ապրիլյան պատերազմի ընթացքում։
Եթե ադրբեջանական բանակն ուժեղ է խոսքերով, ապա մենք մեր ուժն ապացուցեցինք գործով։ Մեզ պետք չէ քարոզչություն, որպեսզի ապացուցենք մեր բանակի հզորությունն ու մարտունակությունը։ Նրանք համոզվեցին դրանում 1990-ականներին մեզ պարտադրված պատերազմի ընթացքում, նրանք տեսան Լեռնային Ղարաբաղի բանակի մարտունակությունը ապրիլյան պատերազմի ընթացքում։
Ընդ որում՝ Ղարաբաղի բանակը պայքարում էր ոչ միայն ադրբեջանական բանակի, այլև դրա հանցակիցների ու վարձկանների դեմ։ Եթե ադրբեջանական բանակն իր ժամանակակից սպառազինության առկայության պայմաններում ու արտաքին աջակցությամբ չորս օրում չկարողացավ հաղթել Լեռնային Ղարաբաղի համեմատաբար փոքրաթիվ զինված ուժերին, կրեց խոշոր կորուստներ, գրավելով ընդամենը մի քանի բարձունք, ապա, կարծում եմ, որ հենց դա է նրանց բանակի մարտունակության ցուցիչը, այլ ոչ թե Ադրբեջանի նախագահի խոսքերը։
Անկախությունից հետո Հայաստանի առաջ ծառացան բազմաթիվ մարտահրավերներ՝ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմը, արևելքից ու արևմուտքից բլոկադան։ Չնայած այդ ամենին, Ադրբեջանի և Հայաստանի ու Ղարաբաղի զինված ուժերի անհամաչափ պոտենցյալին, ինչպես 25 տարի առաջ, այնպես էլ կես տարի առաջ հայկական զինված ուժերն ապացուցեցին, որ ի վիճակի են առանց դրսի օգնության, խաղադրույք կատարելով սեփական ուժերին, հաղթանակել ու պարտադրել հակառակորդին հրադադար։
Տպավորություն է ստեղծվում, թե Ադրբեջանի առաջնորդը փորձում է «հոգեբանական հաղթանակ» տանել իր ժողովրդի նկատմամբ՝ ցանկալին ներկայացնելով որպես իրականություն։
Մենք առաջնորդվում ենք նրանով, որ անվտանգության ապահովման հարցերում Հայաստանն առաջին հերթին հույս է դնում իր ուժերի վրա։ Անկասկած, մենք ունենք ռազմական և ռազմատեխնիկական համագործակցության մասին պայմանագրեր, որոնք կոչված են նաև զսպիչ դեր կատարել ուժային հավակնությունների ժամանակ։
Այդ միջազգային համաձայնագրերը, հստակ պարտավորություններով, կոչված են բարձրացնել երկրի պաշտպանունակությունն ու խնդիրների լուծման արդյունավետությունը, որոնք ծառացած են զինված ուժերի առաջ։
Եվ հիմա, պոստֆակտում պարզապես ծիծաղելի է հերոս ներկայանալը։ Ինձ մոտ տպավորություն է ստեղծվում, որ Բաքվում ռազմական գործողություններին վերաբերվում են որպես զինվորներով համակարգչային խաղի՝ կատարելով խաղադրույքներ։ Հանկարծ, գուցե, բախտը բերի։
Ամենավտանգավորն այն է, որ նրանք վտանգում են ոչ միայն երիտասարդների, այլև ողջ ադրբեջանցի ժողովրդի կյանքը՝ չգիտակցելով իրողությունները։ Բաքվի նախաձեռնած նոր ռազմական ագրեսիայի համար Ադրբեջանը ստիպված կլինի չափազանց բարձր գին վճարել։
Հարցն այն չէ, թե արդյո՞ք ի վիճակի էր Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանության բանակը վերադարձնել այդ տարածքները, թե՞ ոչ։ Հարցը գինն է, որը ստիպված կլինեինք վճարել այդ 800 հեկտարի դիմաց։ Մեզ համար թանկ է յուրաքանչյուր երիտասարդ կյանքը, և մենք մինչև վերջին պահը կձգտենք խուսափել ռազմական գործողությունների վերսկսումից՝ փորձելով առաջ տանել բանակցային գործընթացը մեռյալ կետից, որտեղ այն հայտնվեց ապրիլյան ագրեսիայի հետևանքով։
Սակայն եթե Բաքուն պատերազմ պարտադրի, մենք հաստատ պատասխանատու չենք լինի թնդանոթի մսի համար, որին ցանկանում է Ադրբեջանը իր ԶՈւ-ում ծառայող երիտասարդությանը տեսնել։
Հնարավոր է, եթե ժամանակին պարոն Ալիևը ծառայեր բանակում, նա չէր տոնի ու չափի իր մեկ գործողության հաղթանակը։
Ըստ իս՝ Ադրբեջանի նախագահին անձամբ է անհրաժեշտ եզրակացություններ անել ինչպես 25-ամյա վաղեմություն ունեցող, այնպես էլ ապրիլյան պատերազմից։
Որպես մարդ, որը և՛ ժամկետային ծառայություն է անցել, և՛ երկար տարիներ բանակում ղեկավար պաշտոններ է զբաղեցրել, պետք է ասեմ հետևյալը՝ բանակի հաղթանակը կամ պարտությունը մեկ գործողության մեջ չէ, այլ առաջադրված նպատակների ու դրանց հասնելու։
Ի՞նչ նպատակ ուներ ապրիլյան ագրեսիան Ղարաբաղի ողջ շփման գծի երկայնքով։ Գիշերը, խախտելով հրադադարը, հարձակվել հակառակորդի վրա, սպանել տարեցներին, հետո պղծել նրանց մարմինները, իսկ հետո հորինել հեկտարներ, ցուցադրել հայ զինվորների գլուխները և պարգևատել նրանց, որոնք դրանք արել են, դրա՞նք են արդյոք «պրոֆեսիոնալիզմը, հերոսականությունն ու վարպետությունը», որոնց մասին հիշատակում է պարոն Ալիևը։
Մեզ պետք չէ պատերազմ, սակայն եթե Բաքվի ղեկավարությունը ցանկանա նորից փորձության ենթարկել ճակատագրին, թող պատրաստվի վատագույն սցենարին։ Քանի որ այդ ժամանակ նրանք ոչ ոքի չեն կարողանա մեղադրել քաղաքների ու շրջանների կորուստների մեջ։
Բաքվում պետք է գիտակցեն՝ չի ստացվի նրանց մոտ ուժային լուծում։ Հայկական բանակը մեր ողջ ժողովուրդն է, որը, ինչպես ավելի քան 20 տարի առաջ, այնպես էլ ապրիլին կանգնեց իր Հայրենիքի պաշտպանությանը։

Президент Армении: "Если Баку навяжет войну, то мы точно не будем в ответе за пушечное мясо"
"В Баку должны осознать: не получится у них силового решения", – заявил президент Армении Серж Саргсян, отвечая на вопросы газеты "Голос Армении".
Материал "Голос Армении" приводим ниже без изменений:
- Как бы вы прокомментировали последнее заявление президента Азербайджана, сделанное на линии соприкосновения, о том, что азербайджанская армия – одна из самых боеспособных армий и что она победила в апрельской войне? Как бы вы прокомментировали слова Алиева об Армении, которая, оказывается, "чтобы устоять на ногах, нуждается в помощи других"?
- Думаю, в таких заявлениях руководства Азербайджана можно увидеть истинную причину карабахской проблемы. Это наличие воинствующего режима, для которого вечная война с соседями - источник сохранения своей власти. Вы знаете, в заявлении Ильхама Алиева столько лжи, что если я начну комментировать каждый абзац этого выступления, то нам понадобится несколько дней.
Вкратце скажу следующее. За все эти годы политика руководства Азербайджана создала комплексы неполноценности и побежденного. И, естественно, азербайджанские власти используют любой повод, любую ситуацию для устранения этого комплекса, даже путем лжи, дезинформации и искажения реальности. Данное заявление не является исключением. Они всегда утверждали, что Азербайджан сильнее, чем Армения, что у них современное оружие, нефтедоллары, использовав которые смогут в любой момент захватить Нагорный Карабах. Столкнувшись с противоположной реальностью в ходе апрельской войны, руководство Азербайджана, не добившись своего, теперь вынуждено оправдывать все людские и военно-технические потери, понесенные в ходе апрельской войны.
Если азербайджанская армия сильна на словах, то мы доказали свою силу на деле. Нам не нужна пропаганда, чтобы доказать мощь и боеспособность нашей армии. Они убедились в этом в ходе навязанной нам войны 1990-х годов, они увидели боеспособность армии Нагорного Карабаха в ходе апрельской войны. Причем армия Карабаха противостояла не только азербайджанской армии, но и ее пособникам и наемникам. Если азербайджанская армия при наличии у нее современного вооружения и при пособничестве извне за четыре дня не смогла справиться с относительно малочисленными вооруженными силами Нагорного Карабаха, понесла крупные потери, захватив лишь пару высот, то, думаю, именно это является показателем боеспособности их армии, а не слова президента Азербайджана.
После обретения независимости перед Арменией возникло множество вызовов, будь то навязанная Азербайджаном война или блокада с востока и запада. Несмотря на все это и несоразмерность потенциала вооруженных сил Азербайджана и Армении и Карабаха, как 25 лет назад, так и полгода назад армянские вооруженные силы доказали, что они способны без помощи извне, сделав ставку на свои собственные силы, одержать победу и принудить противника к перемирию. Создается впечатление, что лидер Азербайджана пытается одержать "психологическую победу" над умами своего народа, преподнося желаемое за действительное. Мы исходим из того, что в вопросах обеспечения безопасности Армения прежде всего рассчитывает на себя. Безусловно, у нас имеются договоры о военном и военно-техническом сотрудничестве, которые призваны также выполнять сдерживающую роль при силовых поползновениях. Эти международные соглашения с четкими обязательствами призваны повысить уровень обороноспособности страны и эффективность решения задач, стоящих перед вооруженными силами.
И теперь постфактум строить из себя героя просто смешно. У меня создалось впечатление, что в Баку относятся к военным действиям как к компьютерной игре в солдатики, делая при этом ставки. А вдруг повезет! Самое опасное, что на кон они ставят не только жизни молодых ребят, но и судьбу всего азербайджанского народа, не осознавая реалий: при условии инициирования со стороны Баку новой военной агрессии Азербайджану придется заплатить чрезмерно высокую цену.
Дело не в том, были ли в состоянии силы Армии обороны Нагорного Карабаха вернуть эти территории или нет? Дело в цене, которую пришлось бы заплатить за эти 800 гектаров. Для нас ценна каждая молодая жизнь, и мы до последнего будем стараться избегать возобновления боевых действий, пытаться сдвинуть переговорный процесс с мертвой точки, в которой он оказался вследствие апрельской агрессии. Однако если Баку навяжет войну, то мы точно не будем в ответе за пушечное мясо, коим хочет увидеть свою молодежь, проходящую службу в рядах ВС, Азербайджан.
Возможно, если бы в свое время господин Алиев служил в армии, он бы не стал праздновать и мерить победу одной операцией. Мне кажется, что президенту Алиеву самому нужно сделать выводы как из войны 25-летней давности, так и из апрельской войны.
И как человек, который и срочную службу прошел, и долгие годы был на руководящих постах в армии, должен сказать следующее: победа или поражение армии заключается не в одной операции, а в поставленных целях и их достижении. Какую цель имела апрельская агрессия по всему периметру линии соприкосновения с Карабахом? Ночью, нарушив перемирие, напасть на противника, убить стариков и потом осквернить их тела, а далее выдумывать гектары, демонстрировать отрезанные головы армянских солдат и награждать тех, кто это сделал, это ли является "профессионализмом, героизмом и мастерством", о которых упоминает г-н Алиев?  Ну что тут добавить?
Нам не нужна вечная война, но если руководство в Баку захочет вновь испытать судьбу, то пусть подготовится к худшему сценарию. Потому что тогда им будет некого обвинять в потере городов и районов. В Баку должны осознать: не получится у них силового решения. Армянская армия – это весь наш народ, который, как и более двадцати лет назад, так и в апреле стал на защиту своей Родины.