ՏՏ ոլորտի հայ մասնագետները պետք է նախաձեռնողականությամբ հանդես գան ԵԱՏՄ-ում թվային հարթակի ստեղծման գործընթացում
Այս շաբաթը ԵԱՏՄ երկրների համար ակտիվ էր կայացած հանդիպումների, ձեռք բերված պայմանավորվածությունների տեսանկյունից: Դրանց թվում էր Միության անդամ-երկրների վարչապետների նիստը, որի ընթացքում անդամ-երկրների կառավարությունների ղեկավարները համաձայնություն տվեցին Մաքսային միասնական կոդեքսին, միասնական դեղերի շուկա ստեղծելու և այլ գաղափարների: Շաբաթը ԵԱՏՄ-ի համար, սակայն կարևորվեց ևս մեկ՝ շատ նշանակալի պայմանավորվածության ձեռքբերմամբ: Խոսքը վերաբերում է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի և Համաշխարհային բանկի միջև ստորագրված պայմանագրին: Պայմանագիրը ենթադրում է համատեղ գիտահետազոտական ծրագրերի իրականացում՝ ուղղված ԵԱՏՄ անդամ երկրների միջև թվային հարթակ ստեղծելուն:
Ակնհայտ է, որ էլեկտրոնային կառավարման տարր հանդիսացող հարթակի՝ թվային տարածքի ստեղծումը դրական ազդեցություն կունենա Միության ներսում տնտեսական և իրավահարաբերությունների պարզեցման, բոլոր տեսակի տրանզակցիոն և բյուրոկրատական ծախսերի կրճատման, ժամանակի խնայողության, միջտնտեսական գործունեության թափանցիկության մակարդակի բարձրացման, գործարարին՝ ձեռքը զարկերակի վրա մշտապես պահելուն ուղղված գործիքակազմի տրամադրման տեսանկյունից:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանին,  ապա գլոբալ դրական հնարավորություններից զատ, կարելի է դիտարկել առավել կարճաժամկետ և առարկայական առավելություններ: Նախ, թվային տեխնոլոգիաների կամ նորարարական ցանկացած նախաձեռնություն Միության ներսում կարելի է միանգամից դիտարկել՝ որպես Հայաստանի համար ակտիվանալու լայն հնարավորություն: Հայաստանը վերջին տարիներին բավական լուրջ ձեռքբերումներ է արձանագրել ՏՏ ոլոտում և այս ոլորտում տարեցտարի բարելավում է իր դիրքերը: Այս հանգամանքը թերևս հիմք է տալիս ենթադրել, որ Հայաստանը կարող է հանդես գալ նախաձեռնողականությամբ, ինչը կլինի թե՛ ընկալելի, թե՛ իրատեսական: Նման նախաձեռնողականությանը կարող է նպաստել նաև այն հանգամանքը, որ Եվրասիական տնտեսական Կոլեգիայի արտաքին շուկաների, ինֆորմատիզացիայի և տեղեկատվական հաղորդակցական տեխնոլոգիաների նախարար է հանդիսանում հենց հայազգի Կարինե Մինասյանը: Սա բավական կարևոր հնարավորություն է, որև չարժե բաց թողնել:
Բացի այդ, հաշվի առնելով նախագծում Համաշխարհային բանկի մասնակցության հանգամանքը, թվային հարթակի ստեղծմանն անհրաժեշտ տեխնոլոգիական - նորարարական գործիքները, փաստորեն, ներկայացվում են ԵԱՏՄ սահմաններից էլ դուրս, ինչը մեր ՏՏ ոլորտի մասնագետներին տալիս է համաշխարհային շուկա դուրս գալու նոր խողովակ:
Հատկանշական է, որ թվային հարթակի ստեղծման հարցում հայկական կողմը պետք է լինի առավել շահագրգռված: Հայաստանը հանդիսանում է ԵԱՏՄ առայժմ միակ անդամը, որը չունի Միության մյուս անդամների հետ միասնական սահման: Ուստի, գործընթացների արագացմանը, թափանցիկությանը, ցանկացած պահի ցանկացած կետի հասանելիությանը նպաստող յուրաքանչյուր գործիք կմեծացնի հայ և ԵԱՏՄ մյուս երկրների գործարարների փոխվստահությանը և համագործակցության հնարավորությունների ընդլայնմանը:

Армянские специалисты сферы IT должны быть инициативными в процессе создания цифровой платформы в ЕАЭС
Эта неделя для стран ЕАЭС была активной в плане состоявшихся встреч и достигнутых соглашений. В числе встреч отметим и заседание премьер-министров стран-членов Союза, во время которого руководители правительств дали согласие на единый Таможенный кодекс, на создание единого рынка лекарств и др. Неделя для ЕАЭС однако знаменовалась достижением еще одного очень важного соглашения. Речь идет о заключении договора между Евразийской экономической комиссией и Всемирным банком. Договор подразумевает реализацию совместных научно-исследовательских программ, направленных на создание цифровой платформы между странами-членами ЕАЭС.
Очевидно, что создание цифровой платформы, являющейся элементом электронного управления, будет иметь положительное влияние на упрощение экономических и правовых отношений внутри Союза, на сокращение всех видов сделок и бюрократических расходов, на сбережение времени, на увеличение степени прозрачности межэкономической деятельности - с точки зрения предоставления предпринимателям инструментария, с помощью которого он постоянно может держать руку на пульсе.
Что касается Армении, то, кроме глобальных положительных возможностей, можно рассматривать более краткосрочные и предметные преимущества. Во-первых, цифровые технологии или любую новаторскую инициативу внутри Союза можно сразу рассматривать как широкую возможность для усиления активности Армении. В последние годы Армения зафиксировала достаточно серьезные достижения в области IТ (информационных технологий), и с каждым годом улучшает свои позиции. Это обстоятельство дает основание предполагать, что Армения может выступать с соответствующими инициативами, что будет и понятно, и реалистично. Подобной инициативности может способствовать также то обстоятельство, что министром внешних рынков Евразийской экономической коллегии, информатизации и информационных технологий является армянка – Карине Минасян. Это достаточно важная возможность, которой не стоит пренебрегать.
Кроме того, учитывая фактор участия в проекте Всемирного банка, необходимая для создания цифровой платформы технология – новаторские инструменты, фактически, будут представлены и за пределами ЕАЭС, что дает нашим специалистам IT новый канал выхода на мировой рынок.
Знаменательно, что в вопросе создания цифровой платформы армянская сторона должна быть наиболее заинтересованной. Армения на сегодня - единственная страна, не имеющая общих границ с другими членами ЕАЭС. Следовательно, любой инструмент, способствующий ускорению процессов, усилению прозрачности, возможности достижения любой точки пространства в любой момент времени, лишь увеличит взаимодоверие между армянскими предпринимателями и их коллегами из других стран ЕАЭС, расширит возможности сотрудничества между ними.