Գուտերիշը նշել է ՄԱԿ-ի բարեփոխման գերակա ուղղությունները
Բյուրոկրատիայի դեմ պայքարը, վարչական ապարատի օպտիմալացումը, ՄԱԿ-ի ինստիտուտների ներսում համակարգման ուժեղացումը և խաղաղապահ գործողությունների ոլորտում ակտիվացումը պետք է դառնան համաշխարհային կազմակերպության ներքին բարեփոխման գերակա ուղղությունները: Այդ մասին Պեկինում Չինաստանի ԱԳ նախարար նախարար Վան Իի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում հայտարարել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար ընտրված Անտոնիու Գուտերիշը:
«Նախևառաջ անհրաժեշտ Է ՄԱԿ-ի ինստիտուտների կոորդինացման և պատասխանատվության ուժեղացում, ինչպես նաև նրանց համախմբում՝ հավաստիանալու այն բանում, որ դրանք աշխատում են հանուն մեկ նպատակի և չեն կրկնում միմյանց գործառույթները», - նշել է նա:
«Երկրորդ մտահոգությունը մեծապես կապված է խաղաղապահ գործունեության հետ: Անհրաժեշտ է նաև բարձրացնել մարդու իրավունքների կարիքներին արձագանքելու նրանց ընդունակությունը: Դա հարկավոր Է այն իրավիճակների կրկնվելուց խուսափելու համար, որոնք մենք վերջերս ականատես եղանք, մասնավորապես, կանանց ու երեխաների իրավունքների խախտումը», - ասել Է Գուտերիշը:

Гутерриш назвал приоритетные направления реформы ООН
Борьба с бюрократией, оптимизация управленческого аппарата, усиление координации внутри институтов ООН и активизация в сфере миротворческих операций должны стать приоритетными направлениями грядущей внутренней реформы всемирной организации. Об этом в Пекине на совместной пресс-конференции с главой МИД КНР Ван И заявил избранный генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш, передает ТАСС.
"Прежде всего это усиление координации и ответственности институтов ООН, а также сплочение их вместе, чтобы удостовериться в том, что они работают на благо одной цели и не дублируют функции друг друга", - отметил он.
"Второе опасение во многом связано с миротворческой деятельностью. Необходимо сделать наши миротворческие силы более подготовленными и хорошо оснащенными, а также повысить их способность в полной мере реагировать на нужды прав человека, - сказал Гутерриш. - Это нужно во избежание повторения тех ситуаций, когда мы недавно наблюдали, в частности, нарушения прав женщин и детей".