Բաքուն թույլ չի տվել ռուսական Իլ-76-ին անցնել իր տարածքով. պրովոկացիա՞, թե՞ ...
Ադրբեջանի օդային իշխանությունները թույլ չեն տվել ռուսական ռազմատրանսպորտային Իլ-76 օդանավին, որն ուղևորվում էր ՀՀ «Էրեբունի» ռազմակայան, անցնել իր օդային տարածքով: Ինքնաթիռը ստիպված է եղել վերադառնալ Սոչի:
Ինչպես կարելի է դատել հրամանատարական կետի և օդաչուի միջև խոսակցություններից, որոնք հրապարակել է բլոգեր GalandecZP-ն, ինքնաթիռը Հայաստանով իբրև թե Սիրիա էր ուղևորվում, գրում է NEWsru.com-ը:
«Երևան հասնել չեք կարող: Ադրբեջանը չի թույլատրում: Թռիչքն արգելված է»,-ասել է կարգավարը: Հետո ինքնաթիռի անձնակազմը հրաման է ստացել վերադառնալ Սոչիի օդանավակայան:
Սոչի վերադառնալու հրահանգն Իլ-76-ը ստացել է Ռոստովի օդային տարածքում: Նշվում է, որ այժմ օդանավը վայրէջք է կատարել Սոչիի օդանավակայանում:
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը չի մեկնաբանում ԶԼՄ-ների այս հաղորդումները: Ինչպես Sputnik գործակալության ադրբեջանական ծառայությանը հայտնել է Ադրբեջանի ՊՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը, ՊՆ տեղյակ է, սակայն որևէ կերպ չի մեկնաբանում ռուսական ինքնաթիռի շուրջ ստեղծված իրավիճակին: ՌԴ ՊՆ–ում NEWS.am–ի աղբյուրն իր հերթին նշել է. «Նման տեղեկություն չկա։ Ավելին՝ «սիրիական» ուղղությունը չի ներառում Հայաստանը։ «Էրեբունի» ավիաբազա են ժամանում ավիաբազայի կենսունակության և 102–րդ ռազմաբազայի հետ անմիջական կապ ունեցող օդանավերը»։
Հիշեցնենք, որ 2015 թվականի նոյեմբերին ռուսական «Ան-124» ինքնաթիռը Գյումրիի օդանավակայանից թռիչքը սկսվելուց կարճ ժամանակ անց ստիպված է եղել վերադառնալ, քանի որ Ադրբեջանը թույլ չի տվել, որ ինքնաթիռը մտնի իր օդային տարածք: Այս տեղեկությունը հաղորդել է «Mil_avia» բլոգը: Տեղեկատվությանը կցված է նաև ձայնագրություն, որտեղ լսվում է օդաչուի և Գյումրիի օդանավակայանի աշխատակցի խոսակցությունը: Օդաչուն հաղորդում է, որ ստիպված է վերադառնալ օդանավակայան, քանի որ Ադրբեջանն արգելել է մտնել իր տարածք:
Այն ժամանակ ևս պաշտոնական Բաքուն, Մոսկվա և Երևանը որևէ մեկնաբանություն չտվեցին ԶԼՄ-ների հաղորդումների կապակցությամբ: Սակայն հարկ է նշել, որ այդ տեղեկության իսկությունը բավականին կասկածելի էր փորձագետների համար, քանի որ Գյումրու օդանավակայանը նման ինքնաթիռ ընդունելու տեխնիկական հնարավորություններ չունի, իսկ «էրեբունի» օդանավակայանում նման ինքնաթիռ վաղուց չէր երևացել:
Այս տարվա միջադեպի իսկության մասին դեռևս վաղ է խոսել, սակայն նման միջադեպի կրկնությունը թեկուզ և զուտ լրատվական դաշտում խոսում է այն մասին, Մոսկվայի և Բաքվի միջև հարաբերություններն այդքան էլ հարթ չեն, ինչքան կողմերը փորձում են ներկայացնել… Եվ կամ էլ հերթական անգամ դիմելով կեղծ տեղեկատվություն տարածելու հնարքին՝ Բաքուն փորձում է իր կեղծ «համարձակ» քաղաքականությունը ցուցադրել Ռուսաստանի նկատմամբ ինչ-ինչ քաղաքական գործոններից և գործընթացներից ելնելով...

Провокация или возможный скандал между Баку и Москвой
Воздушные власти Азербайджана не дали российскому военно-транспортному самолету Ил-76 пролететь в своем воздушном пространстве, из-за чего воздушное судно было вынуждено вернуться на аэродром вылета в Сочи, сообщает newsru.com.
Как можно судить из разговоров между КП и пилотом, опубликованных блогером GalandecZP, Ил-76 летел по "сирийскому" направлению в Армению. "До Еревана долететь не можете. Не пускает Азербайджан. Пролет запрещен", - отмечает диспетчер. Затем экипаж самолета получает команду возвращаться в аэропорт назначения.
"Финал закономерный - возврат на аэродром вылета. А раньше ведь пускали. Или что-то запретное везут", - прокомментировал инцидент блогер.
Команду возвращаться в Сочи экипаж Ил-76 получил, находясь на выходе из Ростовской воздушной зоны. К настоящему моменту воздушное судно уже приземлилось на сочинском аэродроме, о чем свидетельствует размещенная в Twitter фотография.
Министерство обороны Азербайджана не комментирует эти сообщения СМИ. Как заявил Sputnik Азербайджан глава пресс-службы минобороны АР Вагиф Даргяхлы, министерство обороны в курсе происходящего, но никак не комментирует ситуацию вокруг российского самолета. "Подобной информации нет. Более того, "сирийское" направление не включает Армению. На аэродром "Эребуни" прибывают самолеты, непосредственно связанные с жизнеобеспечением авиабазы и 102-й российской базы", - отметил источник news.am в минобороны России.
Напомним, что в ноябре 2015 года в СМИ появилась информация о том, что Азербайджан не пропустил в свое воздушное пространство самолет Ан-124 ВКС России, взлетевший из Армении.
К публикации авиационного блога
mil-avia.livejournal.com была прикреплена также запись радиопереговоров пилота самолета с диспетчером аэродрома в Гюмри. Согласно записи, пилот сообщает, что вынужден вернуться на аэродром вылета, поскольку "военный сектор Азербайджана запретил вход в зону". Тогда тоже ни официальный Баку, ни Москва или Ереван не прокомментировали данный инцидент. Однако отметим, что тогда эта информация вызвала сомнения у экспертов. Главный элемент, вызывающий сомнение в достоверности информации и опубликованной аудиозаписи, заключается в том, что аэродром в Гюмри не способен принимать самолеты такого класса, какой указывается в информации. Ереванский аэродром "Эребуни" способен их принимать, но и там самолетов Ан-124 "Руслан" не было больше года.
О достоверности сегодняшней информации пока что рано говорить, однако повторение подобного "инцидента" - определенный сигнал Баку для Москвы, и он точно выходит за рамки стратегического сотрудничества между Азербайджаном и Россией…