Լապշինը դառնալու է Ադրբեջանի գլխացավանքը. միջազգային իրավունքի մասնագետ (ԲԱՑԱՌԻԿ)
Բելառուսի Գերագույն դատարանը հաստատել է Լապշինին արտահանձնելու վերաբերյալ որոշման օրինականությունը։ Փետրվարի 7-ին հայտնի բլոգերն արտահանձնվեց Ադրբեջանին: Այս որոշման իրավական կողմի մասին «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն զրուցել է միջազգային իրավունքի մասնագետ, իրավապաշտպան Արա Ղազարյանի հետ:
- Պարոն Ղազարյան, Լապշինի արտահանձնումն արդյո՞ք համապատասխանում է միջազգային իրավունքնի նորմերին:
- Ո՛չ, Լապշինի արտահանձնումը չի համապատասխանում միջազգային իրավունքի նորմերին: Այն չի կատարվել քրեական հետապնդման նպատակով: Նա քաղբանտարկյալ է, այսինքն՝ արտահանձնումն իրականում հետապնդում է քաղաքական նպատակներ: Այս առումով արտահանձնումն արդեն իսկ հակասում է միջազգային իրավունքի նորմերին: Ուշադրություն դարձրեք, որ նրա նկատմամբ միջազգային հետախուզում հայտարարված չի եղել, քանի որ Ինտերպոլը դա թույլ չէր տա:
Լապշինը հանցագործություն չի կատարել: Նրա արտահայտվելու ազատությունը մեկնաբանել որպես ոտնձգություն Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության, ազգային անվտանգության վրա օրինական չէ: Նման անորոշ կերպով քրեական իրավունքը չի կարելի մեկնաբանել: Դա նշանակում է, որ պոտենցիալ յուրաքանչյուր ոք, ով քննադատի Ադրբեջանի իշխանություններին կամ մուտք գործի Ղարաբաղ համարվո՞ւմ է, որ կատարել է հանցագործություն: Դա զուրկ է օբյեկտիվ հիմքերից և տրամաբանությունից:
- Միջազգային իրավունքի տեսանկյունից ինչ-որ լծակներ կա՞ն գործի հետագա ընթացքի վրա ազդելու համար:
- Կարելի է դիմել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան, ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների կոմիտե: Այդ մարմիններ առաջին հերթին կարող են դիմել բլոգերի ընտանիքի անդամները: Սակայն սրանք իրավական գործընթացներ են, պետք է լինեն նաև քաղաքական գործընթացներ, քանի որ Լապշինը քաղբանտարկյալ է: Արտահանձնման նպատակն այն չէ, ինչ գրված է թղթի վրա:
- Արցախի հետ երբևէ առնչված կամ առնչվող մարդկանց նկատմամբ Ադրբեջանի քայլերն արդյո՞ք կարող ենք բնորոշել որպես հայատյացության դրսևորում:
- Դրանց հիմքում ընկած է ռասիզմը և հայատյացությունը: Լապշինը դառնալու է Ադրբեջանի գլխացավանքը: Ներքին լսարանի համար Լապշինի գործը դիվիդենտներ է բերում, բայց դրսում այն դառնալու է Ադրբեջանի վրա քաղաքական ճնշումները մեծացնելու ևս մեկ թեմա:

International Law Expert: Lapshin Will Become a Headache for Azerbaijan (EXCLUSIVE)
The Supreme Court of Belarus confirmed the legality of the decision on Lapshin’s extradition. On February 7, the famous blogger was extradited to Azerbaijan. "Armedia"  IAA talked with an international law expert Ara Ghazaryan on the legal aspect of this extradition.
- Does Lapshin's extradition correspond to the norms of international law?
- No, Lapshin’s extradition does not correspond to the norms of international law. It was not made for the purpose of criminal prosecution. He is a political prisoner - his extradition is pursuing political goals. In this regard, the extradition contradicts the international law. We should pay attention to the fact that Lapshin has not been declared internationally wanted, because Interpol would not allow that.
Lapshin has not committed a crime. The interpretation of freedom of expression of Lapshin as a threat to Azerbaijan's territorial integrity and national security is not legal. The criminal law cannot be interpreted in such a unclear way. So does this mean that potentially anyone who criticizes the Azerbaijani authorities or visits to Karabakh have committed a crime? It is out of logic and has no objective grounds.
- In terms of international law, are there any tools to influence the future course of the case?
- It is possible to appeal to the European Court of Human Rights, the UN Human Rights Committee. So first of all, it can be done by the members of the blogger’s family. However, these are legal processes, there should be as well a political process, because Lapshin is a political prisoner. The purpose of extradition is not what is written on paper.
- Can the steps of Azerbaijan towards the persons who had or have any relations with Artsakh  be described as an expression of Armenophobia?
- They are based on racism and Armenophobia. Lapshin will become a headache for Azerbaijan. Lapshin's case brings dividends for the domestic audience, but in outside it will become another topic for the increase of political pressure on Azerbaijan.