Սիրիական ապստամբները լքում են Հոմսը
Սիրիական ընդդիմության կողմնակիցները լքել են Հոմս քաղաքում ունեցած իրենց վերջին դիրքերը, որը դեռևս վերջերս կոչում էին «հեղափոխության քաղաք», հաղորդում է BBC գործակալությունը:
ՌԴ միջնորդությամբ ձեռք բերված համաձայնության հիման վրա ապստամբներին և նրանց ընտանիքներին ավտոբուսներով դուրս են բերել Հոմսի հարավային շրջաններից:
Հոմսի քաղաքապետ Տալյալ Բալազի խոսքերով, շաբաթ օրվա ընթացքում քաղաքից դուրս են եկել մոտ 1500 ապստամբ:
Պետք է նշել, որ մինչ պատերազմը այդ բնակավայրում ապրում էին 75 հազար մարդ: Այն գտնվել է կառավարական զորքերի ազդեցության ներքո 2013թ.-ից սկսած:
Հաղորդագրության համաձայն առաջիկա շաբաթվա ընթացքում ևս 15 հազար մարդիկ, ովքեր չեն ցանկանում գտնվել պաշտոնական Դամասկոսի կառավարության ներքո, կլքեն քաղաքը:

Сирийские повстанцы покидают позиции в Хомсе
Сторонники сирийской оппозиции оставили последний подконтрольный им участок города Хомс, еще недавно звавшегося "столицей революции", передает BBC.
В соответствии с соглашением, достигнутым при посредничестве России, из района Ваер на западе Хомса вывезли на автобусах повстанцев и членов их семей.
По словам губернатора провинции Хомс Таляля Барази, в течение субботы из города выехали около полутора тысяч человек.
Жо войны в районе Ваер проживали 75 тысяч человек. Он находился в осаде правительственных войск с конца 2013 года.
По сообщению оппозиционного Медиацентра Хомса, еще порядка 15 тысячах человек, не желающих оставаться под властью режима Дамаска, покинут город в ближайшие недели.