Մոլդովան հետևում է Հայաստանի օրինակին. ստորագրվել է Մոլդովա-ԵԱՏՄ հուշագիրը
Ապրիլի 3-ին ԵԱՏՄ-ի և Մոլդովայի Հանրապետության միջև համագործակցության և փոխըմբռնման հուշագիր ստորագրվեց, որը ոչ միայն տնտեսական, այլև քաղաքական նշանակություն ունի ողջ տարածաշրջանի համար:
Հուշագրի նպատակն է խթանել Մոլդովայի և ԵԱՏՄ երկրների միջև տնտեսական համագործակցության աճը, ներդրումների ներգրավումը, սերտացնել համագործակցությունը երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում: Ըստ էության, սա ոչ թե հստակ պարտավորություններ նախատեսող իրավական փաստաթուղթ է, այլ համագործակցությունը խորացնելու երկու կողմերի ցանկության գրավոր արձանագրում, որն ունի նաև քաղաքական նշանակություն:
Մոլդովան ԵՄ Արևելյան գոծընկերության երկիր է, որը ԵՄ հետ կնքել է Ասոցացման և Խոր ու համապարփակ ազատ առևտրի համաձայնագրերը, որոնք արդեն իսկ ուժի մեջ են մտել: Դրա հետ մեկտեղ, 2016թ. դեկտեմբերին իշխանության գալով, Մոլդովայի նախագահ Իգոր Դոդոնը հայտարարեց ԵԱՏՄ հետ սերտ համագոծակցելու իր մտադրության մասին: Արդյունքում, ստորագրվեց այս հուշագիրը:
Փաստացի Մոլդովան, լինելով Ասոցացման համաձայնագիրն ու ԽՀԱԱՀ-ն ստորագրած երկիր, առաջինն էր, որ ցանկություն հայտնեց համագործակցել ԵԱՏՄ-ի հետ: Կարող ենք ասել, որ Քիշնևը նույնպես հետևեց Հայաստանի օրինակին՝ որդեգրելով «և-և»-ի քաղաքականությունը: Պաշտոնական Երևանը, հայտարարելով ԵԱՏՄ-ին անդամակցելու իր մտադրության մասին, իսկզբանե ցանկություն է հայտնել շարունակել համագործակցության խորացումը նաև ԵՄ-ի հետ և պատրաստ էր ստորագրել Ասոցացման համաձայնագիրը, սակայն Բյուրսելն այն փուլում դա անհնար համարեց: Այսօր այդ խնդիրները հարթվել են, և Հայաստանն, արդեն որպես ԵԱՏՄ լիիրավ անդամ, ԵՄ հետ նախաստորագրել է ՀՀ-ԵՄ շրջանակային նոր համաձայնագիրը: Մոլդովան արել է հակառակը՝ Ասոցացման համաձայնագիրը կյանքի կոչելուց հետո է սկսել երկխոսությունը ԵԱՏՄ-ի հետ:
Ընդհանուր առմամբ, այս ողջ գործընթացը ցույց է տալիս, որ Հայաստանի որդեգրած մոտեցումը՝ ոչ թե հակադրել, այլ համադրել ինտեգրացիոն երկու գործընթացները, աստիճանաբար ավելի լայն տարածում է ստանում և ավելի ընկալելի է դառնում և´ ԵՄ-ի ու ԵԱՏՄ-ի, և´ տարածաշրջանի երկրների համար: Նման միտումների պահպանման և զարգացման պարագայում, Հայաստանը, Մոլդովան և նրանց օրինակին հետևող մյուս երկրները կարող են իրենց նպաստը բերել ԵՄ-ի և ԵԱՏՄ-ի միջև հակասությունների հարթմանն ու տարածաշրջանում արդյունավետ համագործակցային միջավայրի ձևավորմանը:

On April 3 Moldova and Eurasian Economic Union signed a memorandum of cooperation, that has not only economical, but also political meaning for the region.
The goal of the Memorandum is to promote the increase of trade, investment and develop cooperation in the spheres interesting for both sides. This document puts no legal responsibilities for the sides, but record the will of the sides to deepen their cooperation in a written form, which has also a political meaning.
Moldova is one of the Eastern Partnership countries, that has already signed Association Agreement and DCFTA with the EU. At the same time, when Igor Dodon won the elections at the end of the past year, he announced about the aim to cooperate with the EAEU. As a result, the Memorandum was signed.
Moldova is the first country, that has already signed the Association Agreement and DCFTA and at the same time wishes to cooperate with the EAEU. In fact, Chisinau followed the example of Armenia – the policy of "and-and". When official Yerevan in 2013 announced about its decision to join the EAEU, it was also underlined that Armenia wants to continue deepening the cooperation with the EU and is ready to sign the Association Agreement. But Brussels thought it was not possible then.
Now these problems are solved, Armenia, as a member of the EAEU, has already pre-signed the new Framework Agreement with the EU. Moldova did the opposite, at first it signed the Association Agreement and now starts cooperation with the EAEU.
In general, the whole this process shows, that the position of Armenia not to oppose but combine the two integration processes gets wider expansion and becomes more acceptable both for the EU and the EAEU, and for the other countries of the region. In case of development of such tendencies, Armenia, Moldova and other countries, that follow this example, can also play a role in the process of overcoming the conflicts of the EU and the EAEU and build an atmosphere of sustainable regional cooperation.