Մոլդովան հետևում է Հայաստանի օրինակին. ստորագրվել է Մոլդովա-ԵԱՏՄ հուշագիրը
Ապրիլի 3-ին ԵԱՏՄ-ի և Մոլդովայի Հանրապետության միջև համագործակցության և փոխըմբռնման հուշագիր ստորագրվեց, որը ոչ միայն տնտեսական, այլև քաղաքական նշանակություն ունի ողջ տարածաշրջանի համար:
Հուշագրի նպատակն է խթանել Մոլդովայի և ԵԱՏՄ երկրների միջև տնտեսական համագործակցության աճը, ներդրումների ներգրավումը, սերտացնել համագործակցությունը երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում: Ըստ էության, սա ոչ թե հստակ պարտավորություններ նախատեսող իրավական փաստաթուղթ է, այլ համագործակցությունը խորացնելու երկու կողմերի ցանկության գրավոր արձանագրում, որն ունի նաև քաղաքական նշանակություն:
Մոլդովան ԵՄ Արևելյան գոծընկերության երկիր է, որը ԵՄ հետ կնքել է Ասոցացման և Խոր ու համապարփակ ազատ առևտրի համաձայնագրերը, որոնք արդեն իսկ ուժի մեջ են մտել: Դրա հետ մեկտեղ, 2016թ. դեկտեմբերին իշխանության գալով, Մոլդովայի նախագահ Իգոր Դոդոնը հայտարարեց ԵԱՏՄ հետ սերտ համագոծակցելու իր մտադրության մասին: Արդյունքում, ստորագրվեց այս հուշագիրը:
Փաստացի Մոլդովան, լինելով Ասոցացման համաձայնագիրն ու ԽՀԱԱՀ-ն ստորագրած երկիր, առաջինն էր, որ ցանկություն հայտնեց համագործակցել ԵԱՏՄ-ի հետ: Կարող ենք ասել, որ Քիշնևը նույնպես հետևեց Հայաստանի օրինակին՝ որդեգրելով «և-և»-ի քաղաքականությունը: Պաշտոնական Երևանը, հայտարարելով ԵԱՏՄ-ին անդամակցելու իր մտադրության մասին, իսկզբանե ցանկություն է հայտնել շարունակել համագործակցության խորացումը նաև ԵՄ-ի հետ և պատրաստ էր ստորագրել Ասոցացման համաձայնագիրը, սակայն Բյուրսելն այն փուլում դա անհնար համարեց: Այսօր այդ խնդիրները հարթվել են, և Հայաստանն, արդեն որպես ԵԱՏՄ լիիրավ անդամ, ԵՄ հետ նախաստորագրել է ՀՀ-ԵՄ շրջանակային նոր համաձայնագիրը: Մոլդովան արել է հակառակը՝ Ասոցացման համաձայնագիրը կյանքի կոչելուց հետո է սկսել երկխոսությունը ԵԱՏՄ-ի հետ:
Ընդհանուր առմամբ, այս ողջ գործընթացը ցույց է տալիս, որ Հայաստանի որդեգրած մոտեցումը՝ ոչ թե հակադրել, այլ համադրել ինտեգրացիոն երկու գործընթացները, աստիճանաբար ավելի լայն տարածում է ստանում և ավելի ընկալելի է դառնում և´ ԵՄ-ի ու ԵԱՏՄ-ի, և´ տարածաշրջանի երկրների համար: Նման միտումների պահպանման և զարգացման պարագայում, Հայաստանը, Մոլդովան և նրանց օրինակին հետևող մյուս երկրները կարող են իրենց նպաստը բերել ԵՄ-ի և ԵԱՏՄ-ի միջև հակասությունների հարթմանն ու տարածաշրջանում արդյունավետ համագործակցային միջավայրի ձևավորմանը:

Молдова последовала примеру Армении: подписан меморандум Молдова – ЕАЭС
Между ЕАЭС и Республикой Молдовой 3-го апреля был подписан Меморандум о сотрудничестве и взаимопонимании, который имеет не только экономическое, но и политическое значение для всего региона.
Цель меморандума - способствовать свободному передвижению товаров и услуг, трудовых и финансовых ресурсов, привлечь инвестиции и укрепить экономические связи в сферах, представляющих интерес для обеих сторон. Этот документ не предусматривает каких-либо правовых обязательств для сторон, скорее он является письменным заверением желания двух сторон развивать отношения, что имеет скорее политическое значение.
Молдова является страной, подписавшей с ЕС Соглашение об Ассоциации и Зоне свободной торговли, которые уже вступили в силу. Вместе с тем, придя к власти в декабре 2016 года, президент Молдовы Игорь Додон заявил о намерении тесно сотрудничать с ЕАЭС. В результате был подписан этот меморандум.
Фактически, Молдова стала первой из стран, подписавших Соглашение об Ассоциации с ЕС, выразивших желание сотрудничать с ЕАЭС. Можно сказать, что Кишинев последовал примеру Армении, взяв на вооружение политику "и-и". Официальный Ереван еще в 2013 году, заявив о намерении вступить в ЕАЭС, одновременно выразил готовность подписать Соглашение об Ассоциации с ЕС, но Брюссель счел это невозможным на том этапе. Сегодня эти проблемы разрешились, и Армения уже в качестве члена ЕАЭС парафировала с ЕС новое рамочное соглашение Армения - ЕС. Молдова сделала наоборот, перешла к налаживанию сотрудничества с ЕАЭС после того, как воплотилось в жизнь Соглашение об Ассоциации.
Весь этот процесс показывает, что подход Армении к интеграционным процессам – не противопоставлять, а совмещать эти два интеграционных процесса – постепенно получает широкое распространение и становится все более приемлемым - как для партнеров из ЕС и ЕАЭС, так и для других стран региона. Если эти тенденции сохранятся и получат развитие, то Армения, Молдова и другие последовавшие их примеру страны смогут внести свой вклад в налаживание конфликтов между ЕС и ЕАЭС и в формирование атмосферы эффективного сотрудничества в регионе.