Նոր ճգնաժամ Պարսից ծոցում. հիմքում անկախ քաղաքականություն վարելու Կատարի ձգտումն է
Պարսից ծոցում հերթական ճգնաժամն է հասունանում: Հունիսի 5-ին Բահրեյնը հայտարարել է Կատարի հետ կապերը խզելու մասին: Մի քանի րոպե անց համանման հայտարարություններ են արել Սաուդյան Արաբիան, Եգիպտոսը և Արաբական Միացյալ Էմիրություններ: Ավելի ուշ նրանց միացել են Եմենը, Լիբիան և Մալդիվները: Reuters գործակալության տվյալներով Ծոցի 3 երկրները Կատարի այցելուներին և բնակիչներին 2 շաբաթ ժամանակ են տվել իրենց երկիրը լքելու համար: Կատարը նաև արտաքսվել է Եմենում Սաուդյան Արաբիայի գլխավորած կոալիցիայից: Ծոցի երկրները Դոհային մեղադրում են «ահաբեկիչներին, ծայրահեղականներին և անջատողական կազմակերպություններին աջակցելու և ֆինանսավորելու մեջ»:
«Կատարն աջակցում է տարբեր ահաբեկչական խմբավորումների, այդ թվում՝ «Մուսուլման եղբայրներ»-ին, «Իսլամական պետությանը» և «Ալ-Կաիդա»-ին, որոնց նպատակն է խաթարել տարածաշրջանի կայունությունը: Դոհան մշտապես իր լրատվամիջոցներով տարածում է նրանց ուղերձները», - ասվում է սաուդական SPA լրատվական գործակալության տարածած հաղորդագրության մեջ:  Էլ-Ռիյադը Դոհային մեղադրում է նաև իր արևելյան Քաթիֆ շրջանում (այն գերազանցապես շիաներով է բնակեցված) և Բահրեյնում Իրանի կողմից հովանավորվող զինյալներին աջակցելու մեջ: Կատարը դեռևս պաշտոնապես չի արձագանքել իր հասցեին հնչող մեղադրանքներին, թեև նախկինում բազմիցս հերքել է ահաբեկչներին աջակցելու մասին մեղադրանքները:
Հատկանշական է, որ սա առաջին նման միջադեպը չէ: 2014 թվականին Սաուդյան Արաբիան, ԱՄԷ-ն և Բահրեյնը կրկին նույն մեղադրանքներով (հիմնական վեճը ծավալվում էր «Մուսուլման եղբայրներին» աջակցելու խնդրի շուրջ) հետ կանչեցին իրենց դեսպաններին Կատարից: Դիվանագիտական սկանդալը ձգվեց ավելի քան 8 ամիս: Այս անգամ Կատարի դեմ կիրառվող միջոցները (այդ թվում նաև օդային և ծովային երթևեկության կասեցումը) շատ ավելի խիստ են:
Հասկանալի է, որ առանձին խմբավորումներին, մասնավորապես, եգիպտական «Մուսուլման եղբայրներին» (ի հեճուկս Եգիպտոսի բազմաթիվ պահանջներին) աջակցելու շուրջ մեղադրանքներն ավելի քան իրական են, բայց տեղի ունեցածի պատճառը հանդիսանալ չեն կարող: Հիմնական խնդիրը Կատար-Սաուդյան Արաբիա հակասություններն են (թեև Կատարը լրջագույն տարաձայնություններ ունի նաև նույն Եգիպտոսի և Բահրեյնի հետ)  և դրանցից ածանցվող հարցերը կապված Ծոցի միասնական քաղաքականության հետ:
Վերջին շրջանում ընդամենը 10 հազար քառ/կմ տարածք ունեցող Կատարը որդեգրել է Սաուդյան Արաբիայից անկախ արտաքին քաղաքական կուրս, ինչն ավելի ակնհայտ դարձավ հատկապես 2010 թվականից արաբական երկրներում (Եգիպտոս, Սիրիա և այլն) ընթացող զարգացումների համատեքստում: Եվ այս հանգամանքը չի կարող իր ազդեցությունը չունենալ Էլ-Ռիյադի քաղաքականության վրա, որը վերջին շրջանում տարածաշրջանային վայրիվերումների ֆոնին ջանում է միասնական ռազմավարություն ձևավորել առնվազն Պարսից ծոցի Արաբական երկրների համագործակցության խորհրդի (Սաուդյան Արաբիա, Բահրեյն, Կատար, Քուվեյթ, ԱՄԷ, Օման) շրջանակներում (ընդ որում, այս մոտեցումը հիմնականում համընկնում է նաև ԱՄՆ նոր նախագահի մերձավորարևելյան ռազմավարության հետ), բայց պարբերաբար հանդիպում է Կատարի դիմադրությանը: Կատարական անկախ քաղաքականությունն ակնհայտ է դառնում նաև Իրանի հետ հարաբերություններում, ինչը ևս շեղում է հանդիսանում ընդհանուր կուրսից և լուրջ անհանգստություն է առաջացնում Էլ-Ռիյադի մոտ:
Իսկ ինչո՞ւ հենց հիմա: Ըստ էության, այս անգամ որպես առիթ ծառայեցին կատարական կողմի շնորհավորանքները Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիին նախագահական ընտրություններում հաղթելու կապակցությամբ, ինչն արդեն ընկալվեց որպես Կատարի «բացահայտ ըմբոստություն»:

New Crisis in the Persian Gulf: Qatar’s Desire to Pursue an Independent Policy Is on the Basis
Another crisis is on the way in the Gulf region. On June 5 Bahrain announced it is cutting all ties and relations with Qatar. After several minutes similar statements were made by Saudi Arabia, Egypt and the United Arab Emirates. Later they were joined by Yemen, Libya and the Maldives. According to Reuters 3 Gulf States gave Qatari visitors and residents two weeks to leave. Qatar was also expelled from the Saudi-led coalition fighting a war in Yemen. The Gulf States accused Qatar of backing militant groups and spreading their ideology.
"Qatar embraces multiple terrorist and sectarian groups aimed at disturbing stability in the region, including the Muslim Brotherhood, Islamic State and al-Qaeda," Saudi state news agency SPA said. Riyadh also accused Qatar of "supporting Iranian-backed militants in its restive and largely Shi'ite Muslim-populated Eastern region of Qatif and in Bahrain". Qatar has repeatedly rejected such accusations in the past.
It should be noted that this is not the first such incident. In 2014 Saudi Arabia, the United Arab Emirates and Bahrain recalled their ambassadors from Doha because of the same reason. Then the diplomatic crisis lasted 8 months. But this time measures taken against Qatar are much tougher (suspension of air and sea communications).
It is clear that the allegations of support for several groups (especially, the "Muslim Brotherhood") are more than realistic, but they are not the main reason for the created situation. The main problem is in the disagreements between Qatar and Saudi Arabia (though Qatar has serious disagreements also with Egypt and Bahrain) and in issues related to the common policy of the Gulf.
During the recent years Qatar conducts foreign policy independent of Saudi Arabia, which became clear especially against the background of the events that have been going on in the Arab countries (Egypt, Syria) since 2010. And this seriously affects Saudi policy that tries to form a unified approach (and this basically coincides with the Middle East strategy of US President Donald Trump) at least within the framework of the Gulf Cooperation Council (Saudi Arabia, Bahrain, Qatar, Kuwait, UAE, Oman), but regularly meets resistance from Qatar.
Qatar’s independent policy becomes obvious also in its relations with Iran, which also is a deviation from the common course and a major concern in El Riyadh. The fact that Qatar congratulated Iranian President Hassan Rouhani on victory in presidential elections resulted in increased tensions and was accepted as an "obvious revolt" of Qatar.