Նոր ճգնաժամ Պարսից ծոցում. հիմքում անկախ քաղաքականություն վարելու Կատարի ձգտումն է
Պարսից ծոցում հերթական ճգնաժամն է հասունանում: Հունիսի 5-ին Բահրեյնը հայտարարել է Կատարի հետ կապերը խզելու մասին: Մի քանի րոպե անց համանման հայտարարություններ են արել Սաուդյան Արաբիան, Եգիպտոսը և Արաբական Միացյալ Էմիրություններ: Ավելի ուշ նրանց միացել են Եմենը, Լիբիան և Մալդիվները: Reuters գործակալության տվյալներով Ծոցի 3 երկրները Կատարի այցելուներին և բնակիչներին 2 շաբաթ ժամանակ են տվել իրենց երկիրը լքելու համար: Կատարը նաև արտաքսվել է Եմենում Սաուդյան Արաբիայի գլխավորած կոալիցիայից: Ծոցի երկրները Դոհային մեղադրում են «ահաբեկիչներին, ծայրահեղականներին և անջատողական կազմակերպություններին աջակցելու և ֆինանսավորելու մեջ»:
«Կատարն աջակցում է տարբեր ահաբեկչական խմբավորումների, այդ թվում՝ «Մուսուլման եղբայրներ»-ին, «Իսլամական պետությանը» և «Ալ-Կաիդա»-ին, որոնց նպատակն է խաթարել տարածաշրջանի կայունությունը: Դոհան մշտապես իր լրատվամիջոցներով տարածում է նրանց ուղերձները», - ասվում է սաուդական SPA լրատվական գործակալության տարածած հաղորդագրության մեջ:  Էլ-Ռիյադը Դոհային մեղադրում է նաև իր արևելյան Քաթիֆ շրջանում (այն գերազանցապես շիաներով է բնակեցված) և Բահրեյնում Իրանի կողմից հովանավորվող զինյալներին աջակցելու մեջ: Կատարը դեռևս պաշտոնապես չի արձագանքել իր հասցեին հնչող մեղադրանքներին, թեև նախկինում բազմիցս հերքել է ահաբեկչներին աջակցելու մասին մեղադրանքները:
Հատկանշական է, որ սա առաջին նման միջադեպը չէ: 2014 թվականին Սաուդյան Արաբիան, ԱՄԷ-ն և Բահրեյնը կրկին նույն մեղադրանքներով (հիմնական վեճը ծավալվում էր «Մուսուլման եղբայրներին» աջակցելու խնդրի շուրջ) հետ կանչեցին իրենց դեսպաններին Կատարից: Դիվանագիտական սկանդալը ձգվեց ավելի քան 8 ամիս: Այս անգամ Կատարի դեմ կիրառվող միջոցները (այդ թվում նաև օդային և ծովային երթևեկության կասեցումը) շատ ավելի խիստ են:
Հասկանալի է, որ առանձին խմբավորումներին, մասնավորապես, եգիպտական «Մուսուլման եղբայրներին» (ի հեճուկս Եգիպտոսի բազմաթիվ պահանջներին) աջակցելու շուրջ մեղադրանքներն ավելի քան իրական են, բայց տեղի ունեցածի պատճառը հանդիսանալ չեն կարող: Հիմնական խնդիրը Կատար-Սաուդյան Արաբիա հակասություններն են (թեև Կատարը լրջագույն տարաձայնություններ ունի նաև նույն Եգիպտոսի և Բահրեյնի հետ)  և դրանցից ածանցվող հարցերը կապված Ծոցի միասնական քաղաքականության հետ:
Վերջին շրջանում ընդամենը 10 հազար քառ/կմ տարածք ունեցող Կատարը որդեգրել է Սաուդյան Արաբիայից անկախ արտաքին քաղաքական կուրս, ինչն ավելի ակնհայտ դարձավ հատկապես 2010 թվականից արաբական երկրներում (Եգիպտոս, Սիրիա և այլն) ընթացող զարգացումների համատեքստում: Եվ այս հանգամանքը չի կարող իր ազդեցությունը չունենալ Էլ-Ռիյադի քաղաքականության վրա, որը վերջին շրջանում տարածաշրջանային վայրիվերումների ֆոնին ջանում է միասնական ռազմավարություն ձևավորել առնվազն Պարսից ծոցի Արաբական երկրների համագործակցության խորհրդի (Սաուդյան Արաբիա, Բահրեյն, Կատար, Քուվեյթ, ԱՄԷ, Օման) շրջանակներում (ընդ որում, այս մոտեցումը հիմնականում համընկնում է նաև ԱՄՆ նոր նախագահի մերձավորարևելյան ռազմավարության հետ), բայց պարբերաբար հանդիպում է Կատարի դիմադրությանը: Կատարական անկախ քաղաքականությունն ակնհայտ է դառնում նաև Իրանի հետ հարաբերություններում, ինչը ևս շեղում է հանդիսանում ընդհանուր կուրսից և լուրջ անհանգստություն է առաջացնում Էլ-Ռիյադի մոտ:
Իսկ ինչո՞ւ հենց հիմա: Ըստ էության, այս անգամ որպես առիթ ծառայեցին կատարական կողմի շնորհավորանքները Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիին նախագահական ընտրություններում հաղթելու կապակցությամբ, ինչն արդեն ընկալվեց որպես Կատարի «բացահայտ ըմբոստություն»:

Новый кризис в Персидском Заливе: в основе – желание Катара проводить независимую политику
В Персидском заливе назревает очередной кризис. 5 июня Бахрейн заявил о разрыве дипломатических отношений с Катаром. Через некоторое время с подобным заявлением выступили Саудовская Аравия, Египет и ОАЭ. Позже к ним присоединились Йемен, Ливия и Мальдивы. По данным агентства Reuters, 3 страны Залива дали две недели жителям Катара, чтобы покинуть их страны. Катар также был исключен из саудовской коалиции, которая действует в Йемене. Страны Залива обвиняют официальную Доху в "поддержке и финансировании террористических организаций".
"Катар поддерживает различные террористические организации, в том числе "Братьев-мусульман", "Исламское Государство" и "Аль-Каиду", цель которых – подорвать стабильность региона. Доха постоянно распространяет их призывы по своим информационным каналам", - говорится в сообщении саудовского агентства SPA. Эль-Рияд также обвиняет Доху в поддержке боевиков в своем восточном регионе Катиф (регион в основном населен шиитами) и Бахрейне, которые финансируются Ираном. Катар пока что не прокомментировал эти заявления, хотя в прошлом неоднократно опровергал подобные обвинения.
Примечательно, что это не первый подобный инцидент. В 2014 году Саудовская Аравия, ОАЭ и Бахрейн по той же причине (в основном обвинения касались поддержки египетских "Братьев-мусульман") отозвали своих послов из Дохи. Тогда дипломатический кризис продлился 8 месяцев. Хотя на этот раз меры, предпринимаемые против Катара, намного суровее (в том числе - приостановка воздушного и морского сообщения).
Понятно, что обвинения в поддержке отдельных групп, в частности, "Братьев-мусульман" (несмотря на многочисленные требования Египта) являются более чем реалистичными, но никоим образом не являются причиной происходящего. Основная проблема кроется в разногласиях Катара и Саудовской Аравии (хотя у Катара есть также серьезные разногласия с Египтом и Бахрейном) и исходящих из этого проблем, касающихся единой политики Залива.
В последние годы Катар, площадь которого составляет всего 10 тысяч кв/км, проводит независимый от Саудовской Аравии внешний политический курс, что стало очевидным на фоне событий, которые разворачиваются в арабских странах (Египет, Сирия) с 2010 года. И это не может не отразиться на политике Эль-Рияда, который в последнее время пытается сформировать единый подход (и это в основном совпадает с ближневосточной стратегией президента США Дональда Трампа) хотя бы в рамках Совета сотрудничества арабских стран Персидского залива (Саудовская Аравия, Бахрейн, Катар, Кувейт, ОАЭ, Оман), но регулярно встречает сопротивление со стороны Катара.
Независимая политика Дохи становится очевидной и в отношениях с Ираном, что также является отклонением от общего курса и вызывает серьезное беспокойство Эль-Рияда.
Почему сейчас? По сути, на этот раз поводом послужило то, что катарская сторона поздравила Хасана Роухани с победой на президентских выборах, что было воспринято как "явный бунт" со стороны Катара.