Բելառուսում ձերբակալվել է Եվրոպայում ահաբեկչություն նախապատրաստող անձ
Բելառուսում ձերբակալված անձնացնից մեկը Եվրոպայում ահաբեկչություն իրականացնելու մտադրություն է ունցել: Այդ մասին հայտնել է Բելառուսի ԿԳԲ ղեկավար Վալերի Վակուլչիկը, հաղորդում է ՐԻԱ Նովոստին:
«Գերմանիայից ժամանած վերջին ձերբակալվածը բռնվել է ՆԳՆ կողմից: Նրա մոտ պայթուցիկ սարք է հայտնաբերվել»,- նշել է Վակուլչիկը:
Նրա խոսքերով, Բելառուսում, 2017թ.-ի սկզբից, ահաբեկչական գործողությունների հետ կապ ունեցող ութ մարդ է ձերբակալվել:
Ավելի վաղ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հայտարարել էր, որ հանրապետությունում մի քանի տասնյակ զինյալներ են ձերբակալվել, ովքեր զենքով պրովակացիաների նախապատրաստություններն են իրականացրել:

В Беларуси задержали преступника, готовившего теракты в Европе
Один из задержанных в Беларуси по подозрению в терроризме готовил теракт в Европе, заявил председатель КГБ Валерий Вакульчик, передает РИА Новости.
"Последний (прибывший из Германии. - Прим. ред.) был задержан совместно с органами МВД. У него было взрывное устройство", - сказал Вакульчик.
По его словам, в республике с начала 2017 года задержали восемь человек, причастных к террористической деятельности, в прошлом году - 17, в позапрошлом - 21. Один из задержанных приехал из Германии.
Ранее президент Беларуси Александр Лукашенко заявлял, что в республике задержали несколько десятков боевиков, готовивших провокации с оружием.