Միասնական հաշվարկային միավորի ստեղծումը ԵԱՏՄ-ում չի նշանակում միասնական արժույթի ներմուծում
Արդեն մի քանի օր է՝ ակտիվ շրջանառվում է ԵԱՏՄ-ում միասնական հաշվարկային միավորի ստեղծման մասին լուրը: Սկզբնաղբյուրը Եվրասիական զարգացման բանկի ինտեգրացիոն հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավար Եվգենի Վինոկուրովի հայտարարությունն էր, որը սակայն հերթական թյուրընկալումների պատճառ հանդիսացավ:
Բանն այն է, որ ինչպես միասնական վճարային համակարգի, այնպես էլ միասնական հաշվարկային միավորի ստեծման մասին լուրերը սխալ կերպով հաճախ նույնացվում են միասնական արժույթի ստեղծման հետ:
Անշուշտ, առաջացած շփոթն անհիմն չէ, քանի որ վերոնշյալ երեք երևույթներն էլ հանդիսանում են միասնական ֆինանսավճարային համակարգի բաղադրիչներ: Մինչդեռ կան հստակ տարբերություններ, որոնց մասին ևս մեկ անգամ խոսելը, կարծես թե, ավելորդ չէ:
Միասնական վճարային համակարգը որևէ ինտեգրացիոն միության պարագայում անդամ-երկրների համար միասնական ֆինանսական չափորոշիչների և կանոնների մշակված համակարգն է: Եթե հակիրճ ներկայացնենք, ապա համակարգը, միասնական կանոններ է սահմանում, օրինակ, փոխադարձ առևտրաշրջանառության հաշվարկների համար: Այսպիսի համակարգի տրամաբանական շարունակություն է հանդիսանում միասնական հաշվարկային միավորի ստեղծումը:
Ի՞նչ է սա նշանակում. միասնական հաշվարկային միավորը ֆինանսական գործիք է, մասնակից երկրների աժույթների զամբյուղ, որը կիրառվում է մակրոգործարքների համար: ԵԱՏՄ պարագայում, խոսքը վերաբերում է այնպիսի ֆինանսական գործիքին, որը փոխարկելիություն կունենա անդամ հինգ երկրների արժույթների հետ, և կկիրառվի ԵԱՏՄ առևտրաշրջանառության սպասարկման համար: Այդպիսի գործիքի ստեղծումը ենթադրում է, որ անդամ երկրները կարող են փոխադարձ առևտուրը կազմակերպել ոչ թե դոլարով կամ ռուբլով, այլ այդ միավորով: Սա կնվազեցնի դոլարի փոխարժեքից առաջացող ռիսկերը և տարածաշրջանում դոլարիզացիայի մակարդակը, ինչը ֆինանսական որոշակի կայունության գրավական է:
Եվս մեկ անգամ ընդգծենք, որ միասնական հաշվարկային միավորը միասնական արժույթը չէ, քանի որ այն կիրառվում է միմիայն արտաքին գործարքների համար: Միասնական հաշվարկային միավորի լավագույն օրինակ է Եվրոպական միության Էքյուն, որը գործել է մինչև միասնական արժույթի՝ եվրոյի ներդնումը:
Միասնական հաշվարկային միավորի, ինչպես նաև միասնական վճարային համակարգի ստեղծումը, ցանկացած տնտեսական ինտեգրացիոն միության պարագայում, ինտեգրման բնականոն գործընթացի մաս է: Այդպիսի միավորի ներդնումն ու հաջող գործարկումը կարող է հիմք հանդիսանալ հետագայում միասնական արժույթի ստեղծման համար, սակայն դա պարտադիր չէ:
Այս իմաստով, առայժմ բոլորովին անհիմն են ԵԱՏՄ-ում միասնական հաշվարկային միավորի ստեղծման մտադրությունները միասնական արժույթի հետ նույնացնելու միտումները, առավել ևս, որ նույնիսկ նման միավոր ստեղծելու շուրջ պաշտոնական քննարկումները դեռ չեն մեկնարկել։

Joint Calculation Unit vs Single Monetary Unit: the Difference in Case of the EAEU
It is already several days that the news on a joint calculation unit in the Eurasian Economic Union (EAEU) have been circulating. The initial source for the news was the statement by the Director of the Centre for Integration Studies at the Eurasian Development Bank, Vinokurov Evgeny, which, however, became the reason for another misunderstanding.
The thing is that the news on the joint payment system as well as the news on the joint calculation unit are often wrongly identified with a single monetary unit.
Of course, the confusion is not ungrounded, as all the three phenomena mentioned are the components of the joint financial system. However, there are clearly defined differences, to refer to which one more, will be useful.
A joint payment system in case of any integration union is a system of joint financial standards and rules. To cut it short, the system dictates joint rules, for example, for mutual trade turnover calculations. The logical continuation for such a system is the creation of the joint calculation unit.
What does it mean? The joint calculation unit is a financial tool, the basket of member states’ currencies, which is used for macro deals. In case of the EAEU, it refers to such a financial tool, which will be convertible into the currencies of the five member states and will be used for the EAEU trade turnover services. Such a deal presupposes that member states can engage in mutual trade not by dollar and ruble, but by that unit. This will reduce the risks caused because of the dollar rate and the level of dollarization in the region, which is a guarantee of some financial stability.
Let us once more underline, that a joint calculation unit is not a single currency, as it is only used for foreign deals. The best example of a joint calculation unit is the European Currency Unit (ECU), which was used before the single monetary unit.
A joint calculation unit, as well as a joint payment unit is a normal part of any economic integration unit. The successful use of such a unit can become a basis for future single monetary unit, however it is not mandatory.
In this sense the attempts to identify a joint calculation unit with a single monetary unit are senseless, moreover, when there are no officially declared discussions on the creation of a single currency unit.