Քրդական հանրաքվե. ի՞նչ զարգացումներ սպասել
Սեպտեմբերի 25-ին նշանակված Իրաքյան Քրդստանի անկախության մասին հանրաքվեն քուրդ ժողովրդի երազանքն է, որի արդյունքն իր ազդեցությունը կթողնի ինչպես Բաղդադի, այնպես էլ միջազգային հանրության հետ քրդերի հետագա հարաբերությունների վրա: Քրդերն առաջիկա հանրաքվեն համարում են այն, ինչի համար երկար տարիներ պայքարել են իրենք և իրենց պապերը:
Ըստ տարբեր աղբյուրների՝ աշխարհում ապրում է շուրջ 60 միլիոն քուրդ, սակայն նրանք ազգային պետություն չունեն: ԱՄՆ կողմից մոտ 15 տարի առաջ Սադդամ Հուսեյնի իշխանության տապալումից հետո միայն Իրաքի կազմում ֆեդերատիվ կարգով ստեղծվեց քրդական ինքնավարություն: Իրաքյան Քրդստանի նախագահ Մասուդ Բարզանին հարցազրույցներից մեկում նշել է, որ քրդերն ամենամեծաթիվ ժողովուրդն են, որ չունի պետականություն, նրա իրավունքները ոտնահարված են: Գիտակցելով, որ անկախության մասին հանրաքվե անցկացնելու որոշումը կարող է բացասական արձագանք ստանալ մի շարք ուժերի կողմից՝ Բարզանին նշել է, որ պետականություն ունենալու համար իրենք պատրաստ են նույնիսկ արյուն  թափել, գրում է «Դեպի Արարատ»-ը: Քրդերն իսկապես հանրաքվեն դիտարկում են որպես հնարավորություն՝ ազատվելու իրենց առջև ծառացած բոլոր խնդիրներից: Ուստի համոզել նրանց ետ կանգնել այդ հանրաքվեից դառնում է անհնար: Նշենք, որ սա Իրաքի քրդերի կողմից կազմակերպվող առաջին հանրաքվեն չէ
Հարկ է նշել, որ Իրաքյան Քրդստանի անկախության հանրաքվեն ոչ միանշանակ է ընդունվում թե՛ քրդերի և թե՛ միջազգային հանրության շրջանում: Նախ, հանրաքվե անցակցնելու մասին որոշումն աջակցություն է ստացել Իրաքյան Քրդստանի ոչ բոլոր քաղաքական ուժերի կողմից: Դեմ են հանդես եկել երկու կուսակցություն՝ «Շարժում հանուն փոփոխության»-ը («Գորան») և Քրդստան իսլմական խումբը: Վերջիններս կարծում են, որ նման որոշում կարող է կայացնել միայն խորհրդարանը, որի աշխատանքները 2015 թվականի հոկտեմբերից դադարեցվել են «Գորանի» և Բարզանիի ղեկավարած «Քրդստանի դեմոկրատական կուսակցության» միջև առկա տարաձայնությունների պատճառով: Հանրաքվեին դեմ հանդես եկողներն իրականում մտավախություն ունեն, որ այն կնպաստի դեկտեմբերին կայանալիք նախագահական և խորհրդարանական ընտրություններին Բարզանիի դիրքերի ամրապնդմանը:
Ինչ վերաբերվում է արտաքին աշխարհին, ապա կարելի է ասել, որ առաջիկա հանրաքվեին արձագանքած երկրներից շատերը դեմ են հանդես գալիս դրա անցկացմանը: Դժվար է հիշել դեպք, երբ Վաշինգտոնի, Մոսկվայի, Թեհրանի, Բաղդադի և Դամասկոսի դիրքորոշումներն այսչափ համընկնեին Մերձավոր Արևելքում իրենց որդեգրած քաղաքականության համատեքստում: Այսպես, ինքնիշխան Իրաքյան Քրդստան չտեսնելու ցանկությունն արդեն իսկ միավորել է Անկարային, Թեհրանին ու Բաղդադին: Սա հենց այն երկրներն են, որոնց քրդերը կարող են տարածքային պահանջներ ներկայացնել պետականություն ձեռք բերելուց հետո: Եվ եթե այսօր Էրբիլը (ապագա Քրդստանի մայրաքաղաք) պահանջներ է ներկայացնում միայն Իրաքին՝ ձգտելով տիրել Քիրքուքին և դրա շրջակա նավթով հարուստ շրջաններին, ապա մոտ ապագայում կարող է նոր տարածքային պահանջներ ներկայացնել  նաև Թուրքիային և Իրանին: Նման ենթադրություն թույլ է տալիս անել այդ երկրներում բնակվող քրդերի թիվը, որը միլիոնների է հասնում: Հաշվի առնելով այս ամենը, չի բացառվում, որ Թուրքիան և Իրանը փորձեն նույնիսկ դիմել ռազմական գործողությունների ընդդեմ անկախության ձգտող քրդերի:
Այս համատեքստում պաշտոնական Բաղդադի հետ փոխըմբռնման հասնելը չափազանց կարևոր նշանակություն ունի: Եթե Բաղդադը հավանություն տա Իրաքյան Քրդստանի անկախության մասին հանրաքվեի արդյունքներին, ապա միջազգային հանրությունն ամենայն հավանականությամբ ևս կաջակցի այդ գործընթացին: Ինչևէ, Իրաքի կառավարությունն արդեն իսկ հայտարարել է, որ ոչ մի պարագայում չի ճանաչի սեպտեմբերի 25-ին կայանալիք հանրաքվեի արդյունքերը: Նշենք, որ հանրաքվեն կարող է հանգեցնել ոչ միայն արտաքին հակամարտության, այլև ներքին՝ Իրաքյան Քրդստանի քաղաքական խմնբավորումների ներսում:
Ամփոփելով կարելի է ասել, որ եթե նույնիսկ Իրաքյան Քրդստանի անկախության մասին հանրաքվեն չդառնա հիմք քրդերի պետականության ստեղծման համար, այն քաղաքական լուրջ քայլ է, որը կարող է սկիզբ դնել Իրաքյան Քրդստանի կարգավիճակի հաստատման մասին գործընթացին: Իսկ նման օրինակները քիչ չեն: Օրինակ Պաղեստինը 2012 թվականին ստացավ ՄԱԿ-ում դիտորդ երկրի կարգավիճակ, թեպետ դեռևս չունի պետականություն: Իսկ Կատալոնիայում անցկացված հանրաքվեները (2009 և 2010 թվականներ), ինչպես նաև 2014 թվականի հարցումը, որը նույնիսկ իրավական ուժ չուներ, նույնպես վկայում են, որ, անկախ քվեարկության արդյունքներից, դրանք նոր ազդակներ են հաղորդում անկախացման գործընթացին:

Kurdish Referendum: What Developments to Expect?
The referendum on the independence of Iraqi Kurdistan to be held on September 25 is the dream of the Kurdish people, the result of which will have an impact on the future relations of Kurds with Baghdad and the international community. The Kurds view the upcoming referendum as something their grandfathers and they themselves have struggled for many years.
The authorities of Iraqi Kurdistan understand it quite well that independence referendum may bring a negative response of a number of forces. That is why Barzani in one of his interviews declared that they are ready to even shed blood for having statehood. The Kurds really consider the referendum as an opportunity to get rid of all the problems they face. Therefore, convincing them to withdraw from this referendum becomes impossible. Let's note that this is not the first referendum organized by Iraqi Kurds.
It should be noted that the independence referendum of Iraqi Kurdistan is not definitely accepted by the Kurds and the international community. First, the decision to hold a referendum was supported by not all political forces in Iraqi Kurdistan. There are two parties against - the Movement for Change (Gorran) and the Kurdistan Islamic Group. These two parties believe that such a decision can only be made by the Parliament, the work of which has been suspended since October 2015 due to differences between Gorran and Barzani's "Democratic Party of Kurdistan". Those, who oppose the referendum are in fact afraid that it will support the strengthening of Barzani's positions in the presidential and parliamentary elections in December.
As for the outside world, many of the countries that have responded to the upcoming referendum are against it. It is difficult to recall a case, when the positions of Washington, Moscow, Tehran, Baghdad and Damascus were similar in the context of their policy in the Middle East. Thus, the desire not to see sovereign Iraqi Kurdistan has already united Ankara, Tehran and Baghdad. These are the countries towards which Kurds can have territorial claims after gaining statehood. And if today Erbil (the capital of the future Kurdistan) puts demands only towards Iraq, trying to take the control over Kirkuk and surrounding oil-rich regions, in the near future it will also put new territorial claims towards Turkey and Iran.
Such implications are made taking into account the number of Kurds living in these countries which reaches to millions. Taking into consideration all this, it is not excluded that Turkey and Iran will try to even resort to military action against Kurds, who seek independence.
In this context, achieving mutual understanding with official Baghdad is of utmost importance. If Baghdad approves the results of the referendum on the independence of Iraqi Kurdistan, the international community will probably support the process. However, the Iraqi government has already stated that it will never recognize the results of the September 25 referendum. It should be noted that the referendum can lead not only to the external conflict, but also to the internal clashes among political groups of Iraqi Kurdistan.
To sum up, it should be mentioned that even if the referendum on the independence of Iraqi Kurdistan does not become a basis for the establishment of the Kurdish statehood, it is a serious political step that can lead to the process of getting a status for the Iraqi Kurdistan. And there are lots of such examples. For example, in 2012, Palestine received the status of an observer country in the UN, even though it has no statehood yet. And the Catalonia referendums (2009 and 2010), as well as the 2014 poll, which did not even had legal force, also testify that regardless of the outcome, they give new impetus to the independence process.