Իսրայելն աջակցություն է հայտնել Իրաքյան Քրդստանի անկախանալու ձգտմանը
Իսրայելն Իրաքյան Քրդստանում անկախության հանրաքվեի նախօրեին աջակցություն է հայտնել քրդերի՝ սեփական պետություն ստեղծելու ձգտումներին: Ինչպես փախանցում է РИА Новости-ն, նման հայտարարությամբ հանդես է եկել Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն:
Նշենք, որ Իսրայելի վարչապետի այս հայտարարությունն արվել է սեպտեմբերի 25-ին Իրաքյան Քրդստանում նախատեսված հանրաքվեի նկատմամբ  տարածաշրջանի երկրների խիստ բացասական վերաբերմունքի ֆոնին:
Միևնույն ժամանակ Նեթանյահույի հայտարարությունում ընդգծվում է, որ Իսրայելը հանդես է գալիս Թուրքիայում գործող Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության դեմ և այն համարում է ահաբեկչական:

Израиль поддержал стремление иракских курдов к независимости
Израиль объявил о поддержке стремления курдов к созданию собственного государства в преддверии референдума о независимости, назначенного в Иракском Курдистане, передает РИА Новости.
Заявление премьер-министра Биньямина Нетаньяху диссонирует с негативной реакцией других стран на волеизъявление курдов Ирака, которое запланировано властями их автономии на 25 сентября.
"Он (Израиль) поддерживает законные усилия курдского народа по обретению собственной государственности", - говорится в документе.
В нем содержится оговорка, что Израиль выступает против действующей в Турции Рабочей партии Курдистана и считает ее террористической организацией.