Հյուսիսային Կորեան վերլուծաբաններ է փնտրում՝ Թրամփի քաղաքականությունը հասկանալու համար
Հյուսիսային Կորեայի իշխանությունները գաղտնի դիմել են ամերիկացի վերլուծաբաններին, ովքեր կապեր ունեն ԱՄՆ Հանրապետական կուսակցության հետ, որպեսզի ավելի լավ հասկանան ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին և Հյուսիային Կորեային ուղղված նրա «անհասկանալի ուղերձը», գրում է The Washington Post-ը։
«Նրանց համար մեկ խնդիրը Թրամփն է։ Նրանք չենք կարողանում հասկանալ նրան»,-հայտարարել է պարբերականի աղբյուրը։
Հաղորդվում է, որ ՄԱԿ-ում Հյուսիսային Կորեայի ներկայացուցիչները խորհրդակցությունների համար Փխենյան են հրավիրել ԿՀՎ նախկին վերլուծաբան Բրյուս Քլինգներին, ով մերժել է հրավերը։
Բացի այդ, հյուսիսկորեական իշխանությունները դիմել են ԱՄՆ Ազգային անվտանգության խորհրդի նախկին անդամ Դուգլաս Պաալին, ով ներկայում հանդիսանում է Քարնեգի հիմնադրամի փոխնախագահը։
Փխենյանը ցանկացել է, որպեսզի նա չեզոք վայրում, օրինակ, Շվեյցարիայում, կազմակերպի բանակցություններ հյուսիսկորեացի պաշտոնական անձանց և հանրապետական կուսակցության հետ կապեր ունեցող ամերիկացի փորձագետների միջև։ Պաալը նույնպես մերժմամբ է պատասխանել։

КНДР пытается нанять американских экспертов для лучшего понимания Трампа
Власти Северной Кореи негласно пытались организовать переговоры с аналитиками, связанными с республиканцами в Вашингтоне, стремясь понять президента США Дональда Трампа и его "невнятные послания" режиму Ким Чен Ына, пишет lenta.ru со ссылкой на газету The Washington Post.
Как отмечается, это началось до обострения ситуации с КНДР. "Их проблемой номер один является Трамп. Они не могут понять его", - сказал источник. В этой связи перед Пхеньяном встала задача понять американские намерения, в условиях отсутствия официальных дипломатических переговоров с властями США.
По данным издания, миссия Северной Кореи в ООН пригласила Брюса Клингнера, бывшего аналитика ЦРУ, посетить Пхеньян. Клингнер от предложения отказался.
Северокорейские посредники также обратились к Дугласу Паалу, который в настоящее время является вице-президентом по исследованиям в Фонде Карнеги.
Представители Пхеньяна хотели, чтобы Паал организовал переговоры между северокорейскими официальными лицами и американскими экспертами со связями среди республиканцев в нейтральном месте, таком как Швейцария. Паал, однако, отклонил просьбу Северной Кореи.