Ի՞նչ են պայմանավորավել ԵԱՏՄ երկրների վարչապետերն ու ի՞նչ հարցեր կան չլուծված
Հոկտեմբերի 25-ին Երևանում կայացավ Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստը՝ ԵԱՏՄ երկրների վարչապետերի մասնակցությամբ: «Այն տեղի է ունենում Միության տնտեսական վիճակի բարելավման ֆոնին։ Ձեռք բերված պայմանավորվածությունները կօգնեն հաղթահարել Միության անդամ երկրների տնտեսությունների զարգացման բազմաթիվ խոչընդոտներ», - այս մասին ասվել է հոկտեմբերի 26-ին Երևանում տեղի ունեցած հեռուսատակամուրջի ժամանակ, որին մասնակցել են փորձագետներ Հայաստանից, Ղազախստանից, Ղրղզստանից և Բելառուսից։
Բոլոր երկրների ներկայացուցիչները բարձր գնահատականներ են տվել վարչապետերի հանդիպմանը։
ԵԱՏՄ երկրների տնտեսական աճը
Եվրասիական փորձագիտական ակումբի համակարգող, «Ինտեգրացիա և զրագացում» ՀԿ նախագահ Արամ Սաֆարյանն ուշադրություն է հրավել նրա վրա, որ միջկառավարական խորհրդի նիստն անցկացվում է ԵԱՏՄ անդամ երկրների դրական զարգացման ֆոնին: «Ռուսաստանն անցել է կայուն զարգացման փուլ: Տնտեսական ճգնաժամն իր տեղը զիջում է զարգացման միտումներին, և այդ զարգացումն ամենադրական ձևով ազդում է նաև փոքր երկրների, մասնավորապես՝ Հայաստանի զարգացման վրա»,- ասել է Սաֆարյանը: Նա հավելել է, որ բացի գյուղատնտեսության և շինարարության ոլորտներից, մյուս տնտեսության ճյուղերում Հայաստանը երկնիշ աճ է արձանագրում: Փորձագետները չորս տոկոսանոց տնտեսական աճ են կանխատեսում Հայաստանի համար մինչև ընթացիկ տարվա վերջ:
«ԵԱՏՄ-ն դարձել է ընդհանուր աճի խթաններից մեկը՝ նպաստող ազգային տնտեսությունների կայունությանը»,- իր հերթին ասել է ղազախական կողմի ներկայացուցիչ,  «Նուր Օտան» կուսակցության Հանրային քաղաքականության ինստիտուտի տնօրենի տեղակալ Վլադիմիր Տելնովը:
Արձագանքելով գործընկերների դիտարկումներին՝ ԵԱՏՄ արդյունավետության և  տնտեսական աճի վերաբերյալ, Բելառուսի ներկայացուցիչ, տնտեսական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Վյաչիսլավ Յարոշեվիչն ուշադրություն է դարձրել նրա վրա, որ ԵԱՏՄ գոյության առաջին երկու տարիները ձախողված են եղել ներքին և արտաքին գործոնների պատճառով: «Նախաճգնաժամային շրջանի համեմատ իրական տնտեսական աճի հասնելու համար անհրաժեշտ է ավելի ակտիվ և երկարաժամկետ դինամիկա»,- ասել է նա:
Վարչապետերի նիստին ձեռք բերված պայմանավորվածությունները
Խոսելով նիստի արդյունքների մասին՝ տնտեսական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, Եվրասիական փորձագիտական ակումբի անդամ Աշոտ Թավադյանը ձեռքբերում է անվանել ոսկերչական իրերի ոլորտում ընդհանուր բրենդ ստեղծելու վերաբերյալ որոշումը, ինչպես նաև էլեկտրական սարքավորումների արտադրության ընդհանուր բրենդի մշակման անհրաժեշտության գիտակցումը: Նա հատուկ ուշադրություն է դարձրել տրանսպորտային հարցերին: «Առաջին հերթին, ցանկանում եմ նշել նիստի ամենակարևոր ձեռքբերումները: Իհարկե, դա կոորդինացված տրանսպորտային քաղաքականության «Ճանապարհային քարտեզի» ընդունումն է: Տրանսպորտային քաղաքականության կոորդինացումը չափազանց կարևոր է Հայաստանի համար: Մեղրիում ազատ առևտրի գոտի է ստեղծվել, բայց առանց տրանսպորտային քաղաքականության կոորդինացման այն լիարժեք չի կարող աշխատել»,- ասել է փորձագետը՝ հավելելով. «մեզ շատ հաճելի էր, որ աշխատանք է տարվում աբխազական երկաթգծի բացման ուղղությամբ: Միայն այն կարող է լիարժեք դարձնել ԵԱՏՄ-ն»:
Ղազախստանի ներկայացուցիչ Վլադիմիր Տելնովը որպես կարևոր ձեռքբերում ընդգծել է թվային տնտեսության անցումը, որի վերաբերյալ հիմնական որոշումը կայացվել է Սոչիում ԵԱՏՄ երկրների ղեկավարների նիստի ժամանակ: «Մինչև 2025թ-ը թվային տնտեսության նախագծի իրականացումը, նախնական տվյալներով ընդհանուր 11 տոկոս ՀՆԱ-ի աճ կապահովի»,- ասել է նա: Երկրորդ կարևոր հարցը, որ նա առանձնացրել է, տրանսպորտի նախագծերի համաձայնեցումն է՝ նավագնացություն,նավահանգիստների հասանելիություն և այլն:
Ղրղզական կողմի ներկայացուցիչ տնտեսական գիտությունների դոկտեր Ժումակադիր Ակենեևը նույնպես բարձր է գնահատել ընդունված փաստաթղթերի կարևորությունը՝ ընդգծելով, որ «այդ պայմանավորվածությունները կարող է առաջ մղել մեր տնտեսությունները»:
Միասնական տնտեսական շուկա
Աշոտ Թավադյանը նաև առանձնացրել է էներգետիկ քաղաքականության կոորդինացման կարևորությունը՝ միասնական քաղաքականության մշակման և գների վրա դրա ազդեցության տեսանկյունից: Այդ համատեքստում ընդգծվել է նաև դրամային քաղաքականության համաձայնեցման անհրաժեշտությունը:
Միասնական էներգետիկ շուկայի ձևավորման մասին խոսել է նաև բելառուսական կողմի ներկայացուցիչ Վյաչոսլավ Յարոշևիչը: «Առանց միասնական էներգետիկ շուկայի դժվար թե հնարավոր լինի ԵԱՏՄ կայուն զարգացում ակնկալել»,- ասել է նա: Այդ հարցը Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստի ժամանակ բարձրացրել է հենց Բելառուսի վարչապետ Անդրեյ Կոբյակովը:
Յարոշևիչը նաև ուշադրություն է հրավիրել վիճակագրական տվյալների միասնական բազա ունենալու անհրաժեշտության վրա:
Սահմանամերձ լարվածություն Ղազախստանի և Ղրղզստանի միջև
Տեսակամուրջի մասնակիցները անդրադարձել են նաև Ղազախստանի և Ղրղզստանի միջև առաջացած սահմանամերձ լարվածության վրա: Ժումակադիր Ակենեևրը Բիշկեկից մտահոգություն է հայտնել Ղազախստանի հետ սահմանին բեռնատար մեքենաների կուտակման հետ կապված, որը ղազախական կողմից սահմանային վերահսկողության խստացման հետևանք է: «Երևանում պետք է այս հարցի կարգավորման վերաբերյալ «Ճանապարհային քարտեզ» ընդունվեր, սակայն Ղազախստանի վարչապետը հրաժարվել է այն ստորագրել»,- նշել է Ակենեևը՝ հույս հայտնելով, որ հակասությունները կհաղթահարվեն, և խնդիրը կկարգավորվի ԵԱՏՄ նորմերի շրջանակներում: «Ցավոք, այդ իրավիճակից տուժում են գործարարները»,- ասել է նա՝ ուշադրություն հրավիրելով նրա վրա, որ սահմանին  մնացած ապրանքների 80 տոկոսը Ռուսաստան է ուղղվում:
Ղազախստանի ներկայացուցիչը նույնպես հույս է հայտել, որ խնդիրը շուտափույթ լուծում կստանա: «Պետք է հաշվի առնել, որ քաղաքականությունը և տնտեսությունը սերտ փոխկապակցված են: Այդ մասին պետք է հիշել և միմյանց հանդեպ զգույշ և հավասարակշիռ լինել»,- ասել է Տելնովը:
Հայկական կողմի ներկայացուցիչները նույնպես հույս են հայտնել, որ երկու բարեկամ ժողովուրդների միջև հակասությունները շուտով կլուծվեն:
Ամփոփելով քննարկման արդյունքները՝ Եվրասիական փորձագիտական ակումբի համակարգող Արամ Սաֆարյանն ընդգծել է դեռևս պահպանվող սահմանափակումների և խոչընդոտների վերացման կարևորությունը՝ ԵԱՏՄ երկրների համագործակցության արդյունավետությունը բարձրացնելու տեսանկյունից: «Կցանկանայի կրկնել Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի խոսքերն այն մասին, որ անհրաժեշտ է առավելագույն ջանքեր գործադրել՝ տեխնիկական խնդիրները հեռացնելու համար, որոնք խանգարում են ինտեգրացիոն գործընթացին և ԵԱՏՄ երկրների միջև ապրանքաշրջանառության զարգացմանը»,- ասել է Սաֆարյանը:
Ընդգծվել է նաև հումանիտար ոլորտում ԵԱՏՄ երկրների համագործակցության անհրաժեշտությունը: Այդ համատեքստում նշվել է, որ հոկտեմբերի 24-ին Երևանում  Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ, «Ինտեգրում և զարգացում» ՀԿ-ի, «Նորավանք» ԳԿՀ-ի և Եվրասիական փորձագիտական ակումբի հետ համատեղ անցկացվել է կլոր սեղան-քննարկում «Հայաստանի փորձագիտական և կրթական հանրության դերը եվրասիական տնտեսական ինտեգրման զարգացման մեջ» թեմայով:

О чем договорились премьер-министры стран ЕАЭС и что осталось нерешенным?
Состоявшееся в Ереване 25-ого октября заседание Евразийского межправительственного совета с участием глав правительств государств-членов Евразийского экономического союза проходило на фоне улучшения экономической конъюктуры в Союзе. Достигнутые договоренности помогут преодолению многих барьеров для дальнейшего развития экономического сотрудничества стран союза. Об этом было сказано на состоявшемся 26-ого октября телемосте c участием экспертов из Армении, Казахстана, Беларуси и Кыргызстана.
Представители всех стран высоко оценили эффективность состоявшегося заседания.
Экономический рост стран ЕАЭС
Координатор Евразийского экспертного клуба, председатель ОО "Интеграция и развитие" Арам Cафарян обратил внимание на то, что заседание проходило на фоне положительных развитий экономик стран ЕАЭС. “Россия вышла на путь стабильного роста. Экономический кризис уступает место трендам развития, и это развитие самым благоприятным образом влияет на развитие экономики малых стран, в частности, Армении”, - отметил Caфарян. Он добавил, что кроме сельского хозяйства и строительства, в других отраслях экономика Армении достигла двухзначного роста. Эксперты прогнозируют 4-процентный экономический рост для Армении до конца текущего года.
"ЕАЭС стал одним из драйверов нашего общего роста, способствующего стабильности национальных экономик", - в свою очередь, отметил представитель казахстанской стороны, заместитель директора Института общественной политики партии "Нур Отан" Владимир Тельнов.
Реагируя на мнения коллег об эффективности ЕАЭС и экономическом росте, представитель Беларуси, кандидат экономических наук, доцент Вячеслав Ярошевич обратил внимание на то, что первые два года после формирования ЕАЭС были провальными в силу внутренних и внешних факторов.  "Для достижения реального экономического роста в сравнении с докризисным периодом необходима более активная и долгосрочная динамика", - отметил он.
Договоренности заседания глав правительств
Говоря об итогах заседания, доктор экономических наук, профессор, член Евразийского экспертного клуба Ашот Тавадян назвал достиженем договоренность о формировании общего бренда в области ювелирных изделий и осознание необходимости создания бренда по электронному оборудованию. Особое внимание было уделено транспортным вопросам. "В первую очередь, я хочу отметить самые важные достижения этого заседания. Конечно, это утверждение "дорожной карты" по скоординированной транспортной политике стран ЕАЭС. Договоренности о координации транспортной политики чрезвычайно важны для Армении. Создается зона свободной торговли в Мегри, но без координации транспортной политики она не будет полноценно работать", - сказал эксперт, добавив: "Нам было очень приятно, что ведется работа по открытию абхазской железной дороги. Только она может сделать единым целым страны ЕАЭС".
Представитель Казахстана Владимир Тельнов в качестве важных достижений заседания отметил переход на фазу цифровой экономики, относительно которой решения были приняты на встрече лидеров стран ЕАЭС в Сочи. "До 2025 года воплощение проекта цифровой экономики, по предварительным прогнозам, обеспечит общий рост ВВП на 11 процентов", - отметил он. В качестве второго важного момента Тельнов подчеркнул согласование проектов по транспорту – судоходству, доступу к портам и так далее.
Представитель киргизской стороны, доктор экономических наук Жумакадыр Акенеев также высоко оценил значение принятых документов, подчеркнув, что "эти договоренности помогут продвигать свою экономику".
Единый энергетический рынок
Ашот Тавадян также выделил важность координации энергетической политики - с точки зрения формирования единой политики и ее влияния на формирование цен. В этом контексте была отмечена также необходимость согласованной валютной политики.
О формировании единого экономического рынка говорил также представитель белорусской стороны Вячеслав Ярошевич. "Без единого энергетического рынка вряд ли можно ждать стабильного развития ЕАЭС", - отметил он. Этот вопрос на заседании глав правительств был озвучен именно со стороны премьер-министра Беларуси Андрея Кобякова.
Также господин Ярошевич обратил внимание участников телемоста на вопрос отсутствия единой базы статистических данных, которые важны для экономического союза.
Пограничное напряжение Кыргызстана и Казахстана
Участники телемоста обратились также к пограничному напряжению, возникшему между Кыргызстаном и Казахстаном. Жумакадыр Акенеев из Бишкека выразил озабоченность в связи с накоплением большого количества грузовых машин на границе с Казахстаном - из-за ужесточения пограничного контроля. "В Ереване должна была быть подписана Дорожная карта по урегулированию сложившейся ситуации, но премьер-министр Казахстана отказался ее подписывать", - заметил Акенеев, выразив надежду, что противоречия будут преодолены, и проблема решится в рамках нормативов ЕАЭС. "К сожалению, от этой ситуации страдают предприниматели", - сказал он, обратив внимание на то, что 80 процентов задержанных на границе грузов предназначены для России.
Представитель Казахстана также выразил надежду, что проблемы скоро решатся, благодаря рычагам ЕАЭС. "Нужно учитывать, что политика и экономика очень взаимосвязаны. Об этом нужно помнить, и очень осторожно и взвешенно относиться друг к другу", - сказал Владимир Тельнов.
Представители армянской стороны, в свою очередь, пожелали двум дружественным народам скорейшего решения проблем.
Подводя итоги обсуждения, координатор Евразийского экспертного клуба Арам Сафарян подчеркнул важность преодоления пока что сохраняющихся препятствий и ограничений эффективного взаимодействия стран ЕАЭС. "Хочется повторить слова президента Армении Сержа Саргсяна по поводу того, что необходимо прилагать максимум усилий для устранения технических помех, которые мешают интеграционному процессу и развитию нашего товарооборота со странами ЕАЭС", - сказал Сафарян. Была также подчеркнута необходимость развития сотрудничества в гуманитарной сфере между участниками союза. В этом контексте было отмечено, что накануне заседания Евразийского межправительственного совета в Ереване по инициативе Евразийской экономической комиссии совместно с ОО "Интеграция и развитие", НОФ "Нораванк" и Евразийским экспертным клубом состоялся круглый тол на тему "Роль экспертного и образовательного сообщества Армении в развитии евразийской экономической интеграции".