Քաղաքական ճգնաժամ Գերմանիայում. Մերկելը հեռանո՞ւմ է
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը չեղարկել Նիդեռլանդների վարչապետի հետ նոյեմբերի 20-ին նախատեսված հանդիպումը, հայտնում է գերմանական կառավարության մամուլի ծառայունը: Չնայած հանդիպման չեղարկման պատճառները չեն նշվում, սակայն փորձագիտական շրջանակներում համոզված են, որ դա պայմանավորված է երկրում հասունացող քաղաքական ճգնաժամի հետ:
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Գերմանիայի Ազատ դեմոկրատական կուսակցությունը դուրս է եկել Անգելա Մերեկելի Քրիստոնեա-դեմոկրատական միություն/Քրիստոնեա-սոցիալական միություն դաշինքի և Կանաչների կուսակցության հետ խորհրդարանական կոալիցիա ձևավորելու բանակցություններից: Ազատ դեմոկրատական կուսակցության առաջնորդ Կրիստիան Լինդները հայտարարել է, որ բանակցություններին մասնակցող կողմերը չէին վստահում միմյանց ու տարակարծիք էին մի շարք հարցերում: Գերմանական ԶԼՄ-ների հաղորդմամբ՝ վիճելի են մնացել մասնավորապես փախստականների ընտանիքների վերամիավորման, ժամանող ներգաղթյալների սահմանաչափի և կլիմայի վերաբերյալ հարցերը։
Մերկելի դաշինքի հետ կոալիցայի կազմելուց այնուհետև հրաժարվեց նաև Կանաչների կուսակցությունը, իսկ ընդդիմադիր Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցությունը, որը նախորդ գումարման խորհրդարանում Մերկելի դաշինքի հետ մեծամասնության կոալիցիա էր ձևավորել, վերահաստատեց ընդդիմությունում մնալ իր մտադրությունը:
Այսօր Մերկելը պատրաստվում էր ստեղծված իրավիճակը ներկայացնել Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերին: Քանի որ գերմանական օրենսդրությունը չունի խորհրդարանը ցրելու մեխանիզմներ, նախագահը բունդեսթագին պետք է ներկայացնի կանցլերի թեկնածությունը: Ամենայն հավանականությամբ դա կլինի Մերկելը, ով այս պահին խորհրդարանի ամենամեծ խմբակցության ղեկավարն է: Չնայած ակնհայտորեն Գերմանիայում 2018 թվականին կնշանակվեն արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ, սակայն Մերկելի համար կարևոր է ժամանակ շահել հանրության մոտ իր դաշինքի վարկանիշը բարձրացնելու համար, ուստի առաջիկայում նա ջանք չի խնայի կանցլերի պաշտոնում ընտրվելու համար: Այդ դեպքում Մերկելը կկարողանա արտահերթ ընտրություններ նշանակել իրեն հարմար ժամանակ՝ բունդեսթագում դնելով անվստահության հարցը:
Սակայն վերլուծաբանները կարծում են, որ սա Գերմանիայում քաղաքական սերնդափոխության սկիզբն է: Նախորդ ընտրությունների ժամանակ Գերմանիայի ավանդական կուսակցություններից ոչ մեկին չհաջողվեց բարելավել իր արդյունքն, ավելին՝ Մերկելի կուսակցությունն պատմական նվազագույն արդյունքը գրանցեց՝ չնայած որ հաղթեց ընտրություններում: Նման պայմաններում, եթե գերմանական հիմնական կուսակցություններն ընտրություններին հանդես գան ներկա կազմով, արտահերթ ընտրություններում իր արդյունքը բարելավելու շանսեր կունենա միայն աջ ծայրահեղական «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» կուսակցությունը:

Политический кризис в Германии. Меркель уходит?
Канцлер Германии Ангела Меркель отменила запланированную встречу с голландским премьер-министром Марком Рютте. В пресс-службе кабмина ФРГ не сообщили о причинах отмены встречи, но эксперты считают, что это связано с политическим кризисом в стране.
Ранее стало известно, что Свободная демократическая партия Германии вышла из многонедельных переговоров о формировании парламентской коалиции с блоком ХДС/ХСС Ангелы Меркель и "Зелеными" (коалиция "Ямайка"). Меркель не сумела сформировать коалицию, которая дала бы ей большинство в парламенте и возможность создать устойчивое правительство. Социал-демократическая партия Германии (СДПГ), которая по итогам выборов заявила об уходе в оппозицию, подтвердила свои позиции. Меркель засобиралась на встречу с президентом страны Франком-Вальтером Штайнмайером, передает РИА Новости
Поскольку в законодательстве Германии нет механизмов роспуска парламента, президент должен представить кандидатуру канцлера в Бундестаг. Скорее всего, это будет Меркель, которая сейчас является главой крупнейшей парламентской фракции.  Несмотря на то, что в 2018 году в Германии пройдут досрочные парламентские выборы, для Меркель важно выиграть время, чтобы повысить рейтинг своего альянса, поэтому она не откажется от должности канцлера в правительстве меньшинства. В качестве избранного и утвержденного канцлера она может в любое время поставить в Бундестаге вопрос о доверии.
Аналитики считают, что это начало смены поколений в политике Германии. На предыдущих выборах ни одна из основных немецких партий не смогла улучшить свой результат. Более того, партия Меркель зарегистрировала исторический минимальный результат, даже несмотря на то, что выиграла выборы. В таких условиях, если основные политические партии Германии придут на выборы в старом составе, только правая экстремистская партия "Альтернатива для Германии" будет иметь шансы улучшить свои результаты на досрочных выборах.