Եվրոպայի խորհուրդը մեղմու՞մ է Ռուսաստանի նկատմամբ քաղաքականությունը
Եվրոպայի խորհուրդը պատրաստվում է վերանայել Ռուսաստանի նկատմամբ պատժամիջոցների քաղաքականությունը: Այս մասին Financial Times-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Տուրբյորն Յագլանդը: Հիշեցնենք, որ Ռուսաստանի նկատմամբ պատժամիջոցները սահմանվել են դեռ 2014 թվականին Ղրիմի՝ Ռուսաստանի Դաշնության կազմի մեջ մտնելու կապակցությամբ:  Մասնավորապես 2014 թվականի ապրիլի 10-ին ԵԽԽՎ-ում Ռուսաստանի պատվիրակություն զրկվեց ձայնի իրավունքից, իսկ պատվիրակության անդամներից արգելվեց ԵԽԽՎ-ում ղեկավար պաշտոններ զբաղեցնել և մասնակցել ԵԽԽՎ դիտորդական առաքելություններին:
Եվրոպայի խորհրդում հայտարարում էին, որ պատժամիջոցները կչեղարկվեն միայն Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությունը վերականգնելու դեպքում: Եվ չնայած այդ պնդումներին, Եվրոպան այնուամենայնիվ որոշել է վերանայել իր քաղաքականությունը Ռուսաստանի նկատմամբ: Ինչո՞վ է պայմանավորված Եվրոպայի խորհրդի դիրքորոշման նման փոփոխությունը:
Այս տարվա հունիսի վերջին Մոսկվան հայտարարեց, որ այլևս չի պատրաստվում անդամավճարներ վճարել Եվրոպայի խորհրդին, քանի դեռ Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում չեն վերականգնվել Ռուսաստանի պատվիրակության իրավունքները: Մոսկվայում նաև սկսեցին ակնարկել, որ հնարավոր է, որ Ռուսաստանը դուրս գա կառույցից: Ըստ ամենայնի, հենց այդ հանգամանքներով է պայմանավորված Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարի նախաձեռնությունը՝ համոզելու անդամ երկրներին մեղմել Ռուսաստանի նկատմամբ պատժամիջոցային քաղաքականությունը:
Նշվում է, որ ԵԽ կազմից դուրս գալու դեպքում Ռուսաստանի քաղաքացիները կզրկվեն Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան հայց ներկայացնելու իրավունքից, ինչն, ըստ Յագլանդի, անընդունելի է, քանի որ կառույցը պարտավորվել է ողջ մայրցամաքում պաշտպանել մարդու իրավունքները: Նշենք, որ ներկայում ՄԻԵԴ-ի կողմից դիտարկվող հայցերի մեկ երրորդը բաժին է ընկնում Ռուսաստանին: Փաստորեն, Եվրոպան կկորցնի Ռուսաստանի վրա ճնշում գործադրելու հերթական լծակը: Միևնույն ժանանակ Եվրոպայի խորհրդից Ռուսաստանի դուրս գալը կողմերի միջև հարաբերություններում լուրջ հետընթաց կդառնա. 1996 թվականին Եվրոպայի խորհրդին Ռուսաստանի անդամակցությունը ներկայացվում էր որպես սառը պատերազմի ավարտից ի վեր կողմերի ամենամեծ քաղաքական ձեռքբերումը: Առաջիկա ամիսներին այդ ձեռքբերումը պահելու ուղղությամբ կողմերը և հատկապես ԵԽ-ն լուրջ քայլ է իրականացնելու, քանի որ ԵԽ անդամ մի շարք երկրներ կարծում են, որ Ռուսաստանի նկատմամբ պատժամիջոցների չեղարկումը կդառնա վտանգավոր նախադեպ Լեհաստանի, Ադրբեջանի, Թուրքիայի նման այնպիսի երկրների համար, որոնք քննադատության են ենթարկվում հակաժողովրդավարական միտումների համար:

Is the Council of Europe Softening Its Stance Towards Russia?
The Council of Europe is going to revise its policy of sanctions against Russia. Secretary General of the Council of Europe Thorbjorn Jagland stated this in an interview with Financial Times. It should be reminded that the sanctions against Russia were imposed still in 2014, when Crimea entered in the territory of Russian Federation. In particular, on April 10, 2014, the Russian delegation to the PACE was deprived of the right to vote and the members of the delegation were prohibited to hold senior positions in the PACE and participate in the PACE observation missions.
The Council of Europe stated that sanctions would be canceled only in case Ukraine's territorial integrity is restored. And despite these claims, Europe, nevertheless, decided to revise its policy towards Russia. What is the reason for such a change in the position of the Council of Europe?
At the end of June, Moscow announced that it was no longer going to pay membership fees to the Council of Europe until the rights of the Russian delegation are not restored in the Parliamentary Assembly of the Council of Europe. Moscow also began to hint that it is possible that Russia will leave the structure. Apparently, it is due to these circumstances that the Council of Europe Secretary General decided to persuade member states to soften the sanctions policy towards Russia.
It is noted that in case of leaving the Council of Europe, Russian citizens will be deprived of the right to file a complaint to the European Court of Human Rights, which, according to Jagland, is unacceptable as the organization has pledged to protect human rights throughout the continent. It should be noted that currently one third of the ECHR claims are from Russia. In fact, Europe will lose another lever of pressure on Russia. At the same time, Russia's withdrawal from the Council of Europe will be a serious regress in relations between the parties.