Սիրիայում չափազանց շատ օտարերկրյա զինվորական կա. ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարն՝ ԱՄՆ-ի պլանների մասին
Սիրիայում չափազանց շատ օտարերկրյա զինվորական է գտնվում, ինչը դժվարեցնում է հակամարտության կարգավորումը, կարծում է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշը:
«Չափազանց շատ երկրները զորքեր ունեն Սիրիայում: Կարծում եմ, որ եթե սիրիացի ժողովուրդը կարողանար ինքը լուծեր իր խնդիրները, հնարավոր է ավելի լավ լիներ», - ասել է Գուտերեշը՝ մեկնաբանելով Սիրիայում «սահմանների անվտանգության ուժեր» ստեղծելու ԱՄՆ պլանները:
Ավելի վաղ Defense Post պարբերականին ԱՄՆ-ի գլխավորած ԻՊ դեմ պայքարի կոալիցիայի պաշտոնական ներկայացուցիչը հայտնել էր, որ կոալիցիան Սիրիայում սկսել է իր վերհսկողության տակ գտնվող տարածքներում «սահմանների անվտանգության ուժեր» ստեղծել:

Генсек ООН: в Сирии слишком много иностранных военных
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерреш считает, что в Сирии находится слишком много иностранных военных, что затрудняет урегулирование ситуации, передает РИА Новости.
"Слишком много стран имеют войска в Сирии. Думаю, что если бы сирийский народ мог сам решить свои проблемы, возможно, было бы лучше", - сказал Гутерреш, комментируя на пресс-конференции планы США по созданию "сил безопасности границы" в Сирии.
Как сообщил ранее изданию Defense Post официальный представитель коалиции во главе с США по борьбе с группировкой "Исламское государство", коалиция приступила в Сирии к созданию так называемых "сил безопасности границы" на подконтрольной ей территории.