Գուտերեշն առաջարկել է ՄԱԿ կազմում ահաբեկչության դեմ պայքարի վարչություն ստեղծել
Ահաբեկչության դեմ պայքարին նվիրված ՄԱԿ-ի Գլխոավոր ասամբլեայի ոչ պաշտոնական նիստին ելույթ ունենալով՝ կառույցի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշը հանդես է եկել «նոր հակաահաբեկչական վարչություն» ստեղծելու նախաձեռնոթյամբ, որը կգլխավորի գլխավոր քարտուղարի նոր տեղակալը, փոխանցում է РИА Новости-ն:
«Մեր նպատակն է նոր գործընկերություն ստեղծել անդամ երկրների հետ ահաբեկչական սպառնալիքին հակազդելու համար, որին պետք է արձագանքել անհապաղ»,- ասել է Գուտերեշը։
Նա խնդրել է անդամ երկրների ներկայացուցիչներին գրավոր կամ բանավոր ներկայացնել իրենց պատկերացումներն առաջիկա երկու շաբաթվա ընթացքում։
Ներկայումս ՄԱԿ-ում գոյություն ունի Անվտանգության խորհրդի հակաահաբեկչական կոմիտեն։ Այն ստեղծվել էր 2001 թվականին՝ ԱՄՆ-ում սեպտեմբերի 11-ի ահաբեկչություններից հետո։

Гутерреш предложил создать в ООН управление по борьбе с терроризмом
Выступая на неформальном заседании по борьбе с терроризмом, Генсек ООН Антониу Гутерреш выступил с инициативой "создать новое контртеррористическое управление, которое возглавит новый заместитель генерального секретаря", передает РИА Новости.
На данный момент в ООН существует контртеррористический комитет Совета Безопасности. Структура была учреждена СБ ООН в 2001 году вскоре после терактов 11 сентября в США
"Наша цель - выстроить новое партнерство с государствами-членами по противостоянию межнациональной угрозе терроризма, ответить на которую нужно немедленно", - сказал Гутерреш.
Он попросил представителей стран-членов всемирной организации представить свои соображения в устном или письменном виде в течение двух недель.