Դոմինիկ դե Բյուման. Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը Շվեյցարիայի կողմից իմ ամենակարևոր ձեռքբերումն է
Շվեյցարիայի Ազգային ժողովի նախագահ Դոմինիկ դե Բյումանը Հայաստան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում խոսել է երկու պետությունների միջև համագործակցության հեռանկարների մասին, փոխանցում է «Ռուսարմինֆոն»:
«Մեր այցի նպատակն է առևտրային հարաբերությունների ամրապնդումը: Այդուհանդերձ, պետք չէ մոռանալ, որ 2003թ. Շվեյցարիայի Ազգային ժողովը ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը: Ես այն ժամանակ նոր էի ընտրվել պատգամավոր, և դա դարձավ իմ ամենակարևոր ձեռքբերումը: Մոտ 15 տարի անց ես եկել եմ Հայաստան պաշտոնական պատվիրակության հետ»,- «Արմենպրեսի» հետ զրույցում ասել է դը Բյումանը:
Նա որպես համագործակցության առավո կարևոր ճյուղեր առանձնացրել է արդյունաբերությունը, դեղագործությունը, գինեգործությունը, վերականգնվող էներգետիկան և նշել է, որ Հայաստանում լավ ներդրումային դաշտ կա: Նրա կարծիքով՝ Հայաստանի անդամակցությունը ԵԱՏՄ-ին և ԵՄ-ի հետ համագործակցության ընդլայնումը Հայաստանին տնտեսական աճի նոր հնարավորություններ կտան:

Доминик де Бюман: Признание Геноцида армян Швейцарией – мой самый важный успех
Председатель Национального собрания Швейцарии Доминик де Бюман в рамках своего официального визита в Армению рассказал о перспективах сотрудничества двух стран, передает ''Русарминфо''.
''Цель нашего визита – усиление торговых отношений. При этом не будем забывать, что в 2003 году НС Швейцарии признало Геноцид армян. Я тогда только был избран депутатом, и это стало моим самым важным успехом. Спустя почти 15 лет я приехал в Армению с официальной делегацией'',- сказал председатель НС Швейцарии Доминик де Бюман в интервью изданию ''Арменпресс''.
В качестве наиболее важных отраслей сотрудничества председатель НС Швейцарии выделил промышленность, фармацевтику, виноделие, восстанавливаемую энергетику и отметил, что в Армении имеется хорошая инвестиционная среда, но существует проблема увеличения рынков. Также, по мнению Доминика де Бюмана, большие возможности для экономического развития Армении дают членство в ЕАЭС и расширение сотрудничества с ЕС.