Մյունխենի անվտանգության համաժողովում Հայաստանը հանդես եկավ որպես օրինակելի դերակատար
Փետրվարի 16-ից 18-ը տեղի ունեցավ Մյունխենի անվտանգության հերթական համաժողովը, որի շրջանակներում քննարկումների հիմնական թեման ուժային տարբեր կենտրոնների միջև հակադրությունը և դրանից բխող անվտանգային մարտահրավերներն էին:
«Եվրասիա խմբի» նախագահ և հիմնադիր Յան Բրեմերն իր խոսքում նշեց, որ  համաժողովի շրջանակներում Հայաստանը բոլորի կողմից մատնանշվում է  որպես  «ֆիլմի» գլխավոր դրական հերոս» և  «օրինակելի դերակատար», ինչն ամենևին էլ պատահական չէ: Ինչպես ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն իր ելույթում փաստեց  «աշխարհաքաղաքական ներկայիս մրցակցության պայմաններում, Հայաստանը միշտ եղել է բաց համագործակցության, այլոց շահերը հարգելու և դրանք հնարավորինս համադրելու ջատագով»։
Ստորև անդրադառնանք Մյունխենի համաժողովի շրջանակներում Սերժ Սարգսյանի ելույթում և հարցուպատասխանի ժամանակ հնչած կարևոր հիմնական շեշտադրումներին:
Նախագահն ընդգծեց, որ տարբեր խոշոր կենտրոնների շահերի խաչմերուկում գտնվելը ստեղծում է ոչ միայն մարտահրավերներ, այլ նաև հնարավորություններ: Որպես այդ հնարավորությունների իրացմանն ուղղված գործնական քայլ՝ Սերժ Սարգսյանն անդրադարձավ Սև ծովի և Պարսից ծոցի միջև նոր տարանցիկ միջանցք ստեղծելուն ուղղված Հայաստանի ջանքերին և տարբեր շահառու երկրների հետ բանակցություններին: Ըստ նախագահի՝ ԵՄ-ի և ԵԱՏՄ-ի անդամ երկրների համագործակցությունը, ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ շրջանակներում, համապատասխանում է մեր ընդհանուր շահերին և տնտեսական առաջընթացին:
Կարևոր էր ՀՀ կողմից ամենաբարձր մակարդակով ևս մեկ անգամ արված շեշտադրումն առ այն, որ տարբեր ինտեգրացիոն գործընթացներին առնչվող հարցերում, Հայաստանն իր գործընկերների հետ միշտ գործել է «բաց և անկեղծ»՝ կողմերին նախապես տեղյակ պահելով իր քայլերի մասին: Առաջնորդվելով այս նույն տրամաբանությամբ՝ նախագահը ևս մեկ անգամ փորձեց իր գործընկերներին հնարավորինս հիմնավոր ներկայացնել ինտեգրացիոն տարբեր գործընթացներից Հայաստանի ունեցած հիմնական ակնկալիքները: Անդրադառնալով ԵԱՏՄ-ին ՀՀ անդամակցությանը՝ նա ընդծեց որ «այն լավագույնս է ծառայելու մեր տնտեսության զարգացմանը», իսկ ինչ վերաբերում է ՀՀ-ԵՄ համագործակցությունը, այն կարևորվեց ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների և արդիականացման տեսանկյունից:
Գլոբալ անվտանգության խնդիրների հետ կապված նախագահ Սարգսյանը շեշտեց տարբեր ուժային կենտրոնների  դիրքորոշումների համադրման կարևորությունը՝ հանուն միջազգային խաղաղության ու անվտանգության: Որպես նման փոխգործակցության օրինակ՝ նա նշեց ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը, որի երեք համանախագահները՝ ՌԴ-ն, Ֆրանսիան և ԱՄՆ-ն ունեն համագործակցության բավական դրական փորձ:
Միևնույն ժամանակ նախագահը հայտարարեց, որ Հայաստանին մտահոգում են Մերձավոր Արևելքում և այլուր տեղի ունեցող սրընթաց փոփոխությունները, որոնք, ցավոք, ուղեկցվում են չդադարող պատերազմներով: Ըստ նախագահի՝ դրանց դիմագրավելու համար պետք է մտածել համագործակցային, համապարփակ և անբաժանելի անվտանգության մասին: Դա է առկա ճգնաժամերը հաղթահարելու միակ հնարավոր և իրատեսական ուղին և Հայաստանը, որը հանդիսանում է տարածաշրջանային անվտանգությունը ապահովող հիմնական դերակատար, դա լավ է գիտակցում:
Ամփոփելով, կարող ենք փաստել, որ Մյունխենի անվտանգության համաժողովի ընթացքում Հայաստանը ներկայացավ որպես երկիր, որն իր գործնական քայլերի միջոցով այսօր էլ աշխարհին շարունակում է ապացուցել, որ անգամ ներկայիս բարդ աշխարհաքաղաքական պայմաններում փոխշահավետ և ներառական համագործակցությունը հնարավոր է և կարող է լինել արդյունավետ:

На Мюнхенской конференции по безопасности Армения выступила в качестве примера
С 16-ого по 18-ое февраля в Мюнхене проходила очередная конференция, в рамках которой в числе других вопросов обсуждались противоречия силовых центров и возникающие на этой основе вызовы безопасности.
Председатель и основатель "Группы Евразия" Ян Бремер в своем слове отметил, что в рамках конференции Армения со стороны всех отмечалась как "главный положительный персонаж фильма" и "примерный актор", что вовсе не случайно. Как в своем выступлении сказал президент Армении Серж Саргсян, "в нынешних условиях геополитической конкуренции Армения всегда была за открытое сотрудничество, уважение чужих интересов и максимальное их сопоставление".
Обратимся к некоторым основным акцентам выступления Сержа Саргсяна на конференции в Мюнхене.
Как подчеркнул президент Армении, то, что страна находится на перекрестке интересов крупных силовых центров, содержит в себе не только угрозы, но и возможности. В качестве примера попыток воплотить в жизнь эти возможности Серж Саргсян обратился к усилиям Армении, направленным на формирование транзитного коридора от Черного моря до Персидского залива и проводимым по этому вопросу переговорам с разными странами. По словам Саргсяна, в этом контексте сотрудничество стран ЕАЭС и ЕС - как в двухстороннем, так и в многостороннем порядке - соответствует интересам Армении.
Важно, что со стороны Армении на самом высоком уровне было в очередной раз подчеркнуто, что в вопросах, касающихся разных интеграционных процессов, Армения всегда работала со своими партнерами открыто и искренне, заранее информируя их о своих действиях. Руководствуясь той же логикой, президент представил основные ожидания Армении от различных интеграционных процессов. Обращаясь к членству Армении в ЕАЭС, он подчеркнул, что евразийская интеграция "будет наилучшим образом служить экономическому развитию" Армении, а что касается сотрудничества Армения-Евросоюз, то оно важно с точки зрения институциональных реформ и модернизации страны.
В связи с вопросами глобальной безопасности Саргсян подчеркнул необходимость совмещения позиций различных силовых центров во имя международного мира и безопасности. В качестве примера такого взаимодействия он указал на формат сопредседательства Минской группы ОБСЕ, в которой Россия, Франция и США имеют положительный опыт взаимодействия.
В то же время президент Армении заявил, что Ереван беспокоят быстрые изменения на Ближнем Востоке и в других регионах, которые, увы, сопровождаются непрекращающейся войной. По его словам, для противостояния этим вызовам необходимо думать о всеобъемлющей и нераздельной безопасности, основанной на сотрудничестве. Это единственно возможный и реалистичный путь преодоления существующих кризисов, и Армения, будучи одним из главных игроков региона и страной, вкладывающей усилия в сохранения мира в разных уголках мира (принимая участие в миротворческих операциях), это хорошо осознает.
Подводя итоги, можем отметить, что во время Мюнхенской конференции безопасности Армения выступила в качестве страны, которая с помощью практических шагов продолжает доказывать миру, что даже в нынешней сложной геополитической ситуации возможно и нужно стремиться к взаимовыгодному и широкому сотрудничеству.