Արցախի արտաքին գործերի նախարարը հանդիպել է Հարավային Օսիայի գործընկերոջ հետ
Ապրիլի 29-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը հանդիպել է աշխատանքային այցով Ստեփանակերտ ժամանած Հարավային Օսիայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Դմիտրի Մեդոևին։
Դմիտրի Մեդոևը կրկին շնորհավորել է Մասիս Մայիլյանին Արցախի ԱԳՆ ղեկավար նշանակվելու կապակցությամբ՝ մաղթելով նրան հաջողություններ մասնագիտական ծրագրերի  իրականացման գործում։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են 2001 թ. Արցախի և Հարավային Օսիայի արտաքին գործերի նախարարությունների միջև ստորագրված «Համագործակցության և խորհրդատվությունների մասին» արձանագրության շրջանակներում փոխգործակցության և երկկողմ կապերի ամրապնդման ուղիները։

Foreign Minister of Artsakh Meets Foreign Minister of South Ossetia
On April 29, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh (Nagorno Karabakh Republic) Masis Mayilian met with Minister of Foreign Affairs of the Republic of South Ossetia Dmitry Medoyev, who had arrived in Stepanakert on a working visit, official page of Artsakh MFA reports.
Dmitry Medoyev once again congratulated Masis Mayilian on his appointment to the post of Foreign Minister of Artsakh, wishing him success in implementing professional plans.
During the meeting, the sides discussed ways of strengthening the cooperation and bilateral ties within the framework of the Protocol "On Cooperation and Consultations" signed between the Foreign Ministries of the Republic of Artsakh and the Republic of South Ossetia in 2001.