Իսրայելը Ռամադանի ընթացքում պաղեստինցիներին կարգելի մուտքը Երուսաղեմ
Իսրայելի իշխանությունները որոշել են Երուսաղեմ մուսուլմանների համար սրբազան համարվող Ռամադան ամսվա ընթացքում Գազայի հատվածի բնակչության համար ագելել մուտքը: Այս մասին Известия թերթին հայտնել են Տարածքներում կառավարական գործողությունների համակարգման իսրայելական խորհրդում:
Սովորաբար այդ ժամանակահատվածում Իսրայելը հեշտացնում է Արևմտյան ափի և Գազայի հատվածի բնակչության համար անցագրային ռեժիմը, սակայն այս տարի  Գազայի հատվածի հետ սահմանին լարվածության աճի պատճառով անցագրեր կստանան միայն Արևմտյան ափի բնակիչները:
Այսպիսով, մուսուլմանները չեն կարողանա այցելել Ալ-Աքսա մզկիթ, որն իր նշանակությամբ երրորդն է Մեքքայի և Մեդինայի մզկիթներից հետո:

Израильтяне в Рамадан не пустят палестинцев в Иерусалим
Израильские власти приняли решение не пускать жителей сектора Газа в Иерусалим в период священного для мусульман месяца Рамадан. Об этом, как передает lenta.ru, газете "Известия" рассказали в израильском совете координирования правительственных действий на территориях (КОГАТ).
Как отмечает издание, обычно в этот период Израиль упрощает пропускной режим для граждан Западного берега реки Иордан и сектора Газа. Однако в этом году из-за обострения ситуации пропуска получают только жители Западного берега.
Таким образом, мусульмане не смогут посетить мечеть Аль-Акса, которая считается третей по значимости после мечетей в Мекке и Медине.