Ճապոնիայի նորանշանակ դեսպանը ԱԳ նախարարին հանձնեց իր հավատարմագրերի պատճենը
ՀՀ արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանը մայիսի 29-ին  ընդունել է Ճապոնիայի նորանշանակ դեսպան Ջուն Յամադային՝ հավատարմագրերի պատճենը հանձնելու կապակցությամբ, տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը։
Նախարար Մնացականյանը հույս է հայտնել, որ դեսպան Յամադան իր գործունեությամբ կնպաստի հայ-ճապոնական հարաբերությունների առավել զարգացմանը: Նորանշանակդեսպաննիր հերթին վստահեցրել է, որ կներդնի առավելագույն ջանքերը՝ հայ-ճապոնական բարեկամական հարաբերությունները որակապես նոր մակարդակի բարձրացնելու ուղղությամբ:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել ԱԳՆ-ների միջև քաղաքական խորհրդակցությունների անցկացման վերաբերյալ, որոնք լավ հնարավորություն են ընձեռում գնահատելու կատարած աշխատանքները և նախանշելու հետագա համագործակցության ուղղությունները:
Նախարարն ու դեսպանը անդրադարձել են իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնմանը, առևտրատնտեսական համագործակցության զարգացմանը միտված ծրագրերի իրականացման ընթացքին, միջազգային տարբեր ձևաչափերում Հայաստան-Ճապոնիա փոխգործակցությանը:

Ambassador of Japan Presented the Copies of His Credentials to the RA Foreign Minister
On May 29, Foreign Minister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan received the newly appointed Ambassador of Japan Jun Yamada, who presented the copies of his credentials, the press service of the RA Foreign Ministry reports.
Congratulating the Ambassador on his appointment, Minister Mnatsakanyan expressed hope that Ambassador Yamada will contribute with his activities to the development of Armenian-Japanese relations.
Expressing gratitude for the reception and good wishes, Japanese Ambassador Yamada congratulated Minister Mnatsakanyan on his appointment to a responsible office and assured that he would exert maximum efforts to raise the Armenian-Japanese friendly relations to a qualitatively new level.
Minister Mnatsakanyan and Ambassador Yamada highlighted the importance of high-level contacts and mutual visits for the development of bilateral relations, exchanged views on holding political consultations between the Ministries of Foreign Affairs, which will provide a good opportunity to evaluate the accomplished work and to outline the directions of further cooperation.
The interlocutors touched upon the expansion of the legal framework, the course of implementation of programmes aimed at development of trade and economic cooperation, and Armenia-Japan collaboration in different international formats.