Ճապոնիայի նորանշանակ դեսպանը ԱԳ նախարարին հանձնեց իր հավատարմագրերի պատճենը
ՀՀ արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանը մայիսի 29-ին  ընդունել է Ճապոնիայի նորանշանակ դեսպան Ջուն Յամադային՝ հավատարմագրերի պատճենը հանձնելու կապակցությամբ, տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը։
Նախարար Մնացականյանը հույս է հայտնել, որ դեսպան Յամադան իր գործունեությամբ կնպաստի հայ-ճապոնական հարաբերությունների առավել զարգացմանը: Նորանշանակդեսպաննիր հերթին վստահեցրել է, որ կներդնի առավելագույն ջանքերը՝ հայ-ճապոնական բարեկամական հարաբերությունները որակապես նոր մակարդակի բարձրացնելու ուղղությամբ:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել ԱԳՆ-ների միջև քաղաքական խորհրդակցությունների անցկացման վերաբերյալ, որոնք լավ հնարավորություն են ընձեռում գնահատելու կատարած աշխատանքները և նախանշելու հետագա համագործակցության ուղղությունները:
Նախարարն ու դեսպանը անդրադարձել են իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնմանը, առևտրատնտեսական համագործակցության զարգացմանը միտված ծրագրերի իրականացման ընթացքին, միջազգային տարբեր ձևաչափերում Հայաստան-Ճապոնիա փոխգործակցությանը:

Новый посол Японии вручил копии своих верительных грамот министру иностранных дел Армении
29-го мая министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян принял новоназначенного посла Японии Джуна Ямаду, который вручил копии своих верительных грамот.
Поздравив посла Японии в связи с назначением, министр Мнацаканян выразил надежду, что посол Ямада своей деятельностью будет способствовать дальнейшему развитию армяно-японских отношений.
Поблагодарив за прием и добрые пожелания, посол Японии Ямада поздравил министра Мнацаканяна в связи с назначением на ответственную должность и заверил, что приложит максимальные усилия для поднятия армяно-японских отношений на качественно новый уровень.
Министр Мнацаканян и посол Ямада отметили важное значение контактов и взаимных визитов на высоком уровне для развития двусторонних отношений, обменялись мнениями вокруг проведения политических консультаций между министерствами иностранных дел, которые предоставляют хорошую возможность для оценки проведенных работ и обозначения путей дальнейшего сотрудничества.
Собеседники коснулись расширения договорно-правовой базы, хода выполнения программ, направленных на развитие торгово-экономических связей, взаимодействия Армении и Японии в различных международных структурах.