Խաղաղության գործընթացի ճարտարապետություն. Արևմտյան Բալկանների փորձից քաղած դասեր
Մարտի 30-ից ապրիլի 2-ը կայացել է «Բանակցություններ և խաղաղության գործընթացի ճարտարապետություն. Արևմտյան Բալկանների փորձից քաղած դասեր» թեմայով սեմինար, որն իրականացվում էր «Խաղաղության գործընթացի կարողությունների կառուցում պաշտոնյաների համար Հայաստանում»  ծրագրի շրջանակներում և կազմակերպվել էր «Եվրոպական ինտեգրացիա» հասարակական կազմակերպության և «Ճգնաժամերի կառավարման նախաձեռնության» (Crisis Managemenet Initiative) համագործակցությամբ:
«Խաղաղության գործընթացի կարողությունների կառուցում պաշտոնյաների համար Հայաստանում»  ծրագրի նպատակն է ՀՀ պետական կառույցների աշխատակիցներին ներկայացնել հակամարտությունների կարգավորման միջազգային լավագույն փորձը, դրանցից քաղված դասերը, խաղաղության գործընթացի բազմակողմանի մշակման փուլերը, հասարակություններին խաղաղության պատրաստելու ռազմավարությունն ու գործիքները:
Սեմինարին մասնակցել են նախագահի աշխատակազմի, ազգային ժողովի, արտաքին գործերի և պաշտպանության նախարարությունների ներկայացուցիչներ:
Սեմինարի 4 օրերի ընթացքում Արևմտյան Բալկանների հարցերով հրավիրված միջազգային փորձագետները, ինչպես օրինակ դեսպան Վոլֆգանգ Պետրիչը, մասնակիցներին ներկայացրել են Արևմտյան Բալկաններում տեղի ունեցած և շարունակվող գործընթացների առանձնահատկությունները, առկա հիմնախնդիրների կարգավորման բանակցային գործընթացները, միջնորդների և կողմերի գործողությունները: Դեսպան Պետրիչն, ով այժմ «Մարշալպլան» հիմնադրամի և Վիեննայի ինտերակտիվ կոնֆլիկտների փոխակերպման «Հերբերտ Ք. Քենմանի» կենտրոնի նախագահն է, եղել է Եվրամիությունում Կոսովոյի հատուկ ներկայացուցիչ (1998-1999), Ռամբույեի և Փարիզի՝ (1999 թ.) Կոսովոյի շուրջ խաղաղ բանակցություններում Եվրամիության գլխավոր բանակցողը, ապա Բոսնիա և Հերցեգովինայի Բարձր ներկայացուցիչ (1999-2002):
Փորձագետներն իրականացրել են նաև Արևմտյան Բալկաններում առկա հիմնախնդիրների դերակատարաների և նրանց շահերի քարտեզագրում: Կատարվել են նաև այլ վարժություններ՝ զարգացնելու մասնակիցների բանակցային հմտությունները:
Մասնակիցների խոսքերով՝ կարևոր էր, որ թրեյնինգների ժամանակ կարելի է լսել հակամարտող երկու կողմերին էլ, իմանալ Բալկանյան հայտնի դեպքերի ոչ միայն մանրամասների, այլ նաև ֆոնային տարրերի, հասարակական տրամադրությունների, կրեատիվ մոտեցումների մասին, որոնք կողմերը և/կամ միջնորդները կիրառել են բանակցային գործընթացի փակուղային իրավիճակները հաղթահարելու համար:
Սեմինարի մասնակիցները նաև արձանագրում են, որ բացի Արևմտյան Բալկանների խնդիրների շուրջ ավելի խորը և դետալային ինֆորմացիա ստանալուց, սեմինարը լավ հնարավորություն էր շփվելու տարբեր գերատեսչությունների գործընկերների հետ և հետագայում համագործակցության համար որոշակի պայմանավորվածություններ ձեռքբերել:
Նախկինում այս ծրագրի շրջանակներում իրականացվել են սեմինար-քննարկումներ «Խաղաղության գործընթացի բարդությունները. Դասեր Հյուսիսային Իռլանդիայի և Շոտլանդիայի օրինակներից» և «Խաղաղության գործընթացի ճարտարապետությունը. Դասեր Մերձդնեստրյան հակամարտության կարգավորման և Կիպրոսի փորձից» թեմաներով, ինչպես նաև կարգավորման գործընթացների և բանակցային տեխնիկաների վերաբերյալ:
Նախորդ քննարկումների ժամանակ հրավիրված բանախոսներից էին Մեծ Բրիտանիայի նախկին կառավարության նախարար, Շոտլանդիայի անկախության հանրաքվեի դեմ քարոզարշավի ակտիվ մասնակից Ջիմ Մըրֆին, Հյուսիսային Իռլանդիայի քաղաքական գործիչ, Դեմոկրատ ունիոնիստներ (Democratic Unionist) կուսակցության պատգամավոր Ջեֆրի Մարկ Դոնալդսոնը, Մերձդնեստի հակամարտության կարգավորման գործընթացում որպես Մոլդովայի բանակցող ներգրավված դեսպան Վասիլ Շովան և Կիպրոսի հակամարտության կարգավորման գործընթացում ներգրավված պրոֆ. Ահմեթ Սյոզենը:
Նշենք, որ «Խաղաղության գործընթացի կարողությունների կառուցում պաշտոնյաների համար Հայաստանում» ծրագիրն իրականացվում է    «Եվրոպական գործընկերությունը՝ հանուն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման» (EPNK) նախաձեռնության շրջանակներում։

Peace Process Architecture: Lessons Learned from the Western Balkans Cases
From March 30 to April 2, workshop on "Negotiations and Peace Process Architecture: Lessons Learned from the Western Balkan Cases” took place in Aghveran. It was held in the framework of the project “Building Peace Process Competences of Mandated Executives in Armenia” and was organized in cooperation with “European Integration” NGO and Crisis Management Initiative (CMI).
The objective of the project “Building Peace Process Competences of Mandated Executives in Armenia” is to present to the representatives of the Armenian state institutions, international experiences on conflict settlement, lessons learned from them, the stages of comprehensive peace process design, the strategies and tools necessary for preparing societies to peace.
The seminar was attended by representatives of the Office to the President, National Assembly, Ministry of Foreign Affairs and the Defense Ministry.
During the 4 days of the workshop invited international experts on Western Balkan issues, such as Ambassador Wolfgang Petritsch, presented the participants the peculiarities of the processes that took place and continue to take place in the Western Balkans, the negotiation processes of the current issues, the actions of the mediators and the sides. Amb. Petritsch who is currently acting as President of Marshallplan Foundation and as President of the Herbert C. Kelman Institute for interactive conflict transformation in Vienna, has been the EU's Special Envoy for Kosovo (1998-1999), EU chief negotiator at the Kosovo peace talks in Rambouillet and Paris (1999), and then High Representative for Bosnia and Herzegovina (1999-2002).
The experts also carried out mapping of the actors of the conflict in the Western Balkans, the interests of those actors. Other activities were also carried out to improve the negotiation skills of the participants.
According to the participants, it was important to listen to both sides of the conflict during the training, to know not only the details of the Balkan events, but also background elements, public moods, and creative approaches that both sides and/or mediators used to overcome the deadlock in the negotiation process.
The seminar participants also noted that besides getting deeper and more detailed information on the problems of the Western Balkan cases, the workshop was a good opportunity to communicate with the colleagues of different departments and to reach certain agreements for future cooperation.
In the framework of the same project, earlier workshops were held on "The Complexity of Peace Processes: Lessons from Northern Ireland and Scotland Cases" and "Peace Process Architecture: Lessons Learned from Transdniestrian Conflict Resolution and Cyprus Case", as well as on the peace processes, negotiations techniques.
During the previous events the invited speakers were the former Cabinet Minister in the UK government, a person, who was actively engaged in the campaign against the Scottish independence referendum, Rt. Hon. Jim Murphy; Northern Irish politician and a Member of Parliament belonging to the Democratic Unionist Party, Rt. Hon. Jeffrey Donaldson; a negotiator from the Republic of Moldova engaged in the Transdniestrian conflict resolution process, Ambassador Vasile Sova and  Prof. Ahmet SÖZEN, a participant in the negotiations on Cyprus conflict resolution.
It should be noted that the project “Building Peace Process Competences of Mandated Executives in Armenia” is being implemented in the framework of the initiative “The European Partnership for the peaceful settlement of the conflict over Nagorno-Karabakh” (EPNK).