Խաղաղության գործընթացի ճարտարապետություն. Արևմտյան Բալկանների փորձից քաղած դասեր
Մարտի 30-ից ապրիլի 2-ը կայացել է «Բանակցություններ և խաղաղության գործընթացի ճարտարապետություն. Արևմտյան Բալկանների փորձից քաղած դասեր» թեմայով սեմինար, որն իրականացվում էր «Խաղաղության գործընթացի կարողությունների կառուցում պաշտոնյաների համար Հայաստանում»  ծրագրի շրջանակներում և կազմակերպվել էր «Եվրոպական ինտեգրացիա» հասարակական կազմակերպության և «Ճգնաժամերի կառավարման նախաձեռնության» (Crisis Managemenet Initiative) համագործակցությամբ:
«Խաղաղության գործընթացի կարողությունների կառուցում պաշտոնյաների համար Հայաստանում»  ծրագրի նպատակն է ՀՀ պետական կառույցների աշխատակիցներին ներկայացնել հակամարտությունների կարգավորման միջազգային լավագույն փորձը, դրանցից քաղված դասերը, խաղաղության գործընթացի բազմակողմանի մշակման փուլերը, հասարակություններին խաղաղության պատրաստելու ռազմավարությունն ու գործիքները:
Սեմինարին մասնակցել են նախագահի աշխատակազմի, ազգային ժողովի, արտաքին գործերի և պաշտպանության նախարարությունների ներկայացուցիչներ:
Սեմինարի 4 օրերի ընթացքում Արևմտյան Բալկանների հարցերով հրավիրված միջազգային փորձագետները, ինչպես օրինակ դեսպան Վոլֆգանգ Պետրիչը, մասնակիցներին ներկայացրել են Արևմտյան Բալկաններում տեղի ունեցած և շարունակվող գործընթացների առանձնահատկությունները, առկա հիմնախնդիրների կարգավորման բանակցային գործընթացները, միջնորդների և կողմերի գործողությունները: Դեսպան Պետրիչն, ով այժմ «Մարշալպլան» հիմնադրամի և Վիեննայի ինտերակտիվ կոնֆլիկտների փոխակերպման «Հերբերտ Ք. Քենմանի» կենտրոնի նախագահն է, եղել է Եվրամիությունում Կոսովոյի հատուկ ներկայացուցիչ (1998-1999), Ռամբույեի և Փարիզի՝ (1999 թ.) Կոսովոյի շուրջ խաղաղ բանակցություններում Եվրամիության գլխավոր բանակցողը, ապա Բոսնիա և Հերցեգովինայի Բարձր ներկայացուցիչ (1999-2002):
Փորձագետներն իրականացրել են նաև Արևմտյան Բալկաններում առկա հիմնախնդիրների դերակատարաների և նրանց շահերի քարտեզագրում: Կատարվել են նաև այլ վարժություններ՝ զարգացնելու մասնակիցների բանակցային հմտությունները:
Մասնակիցների խոսքերով՝ կարևոր էր, որ թրեյնինգների ժամանակ կարելի է լսել հակամարտող երկու կողմերին էլ, իմանալ Բալկանյան հայտնի դեպքերի ոչ միայն մանրամասների, այլ նաև ֆոնային տարրերի, հասարակական տրամադրությունների, կրեատիվ մոտեցումների մասին, որոնք կողմերը և/կամ միջնորդները կիրառել են բանակցային գործընթացի փակուղային իրավիճակները հաղթահարելու համար:
Սեմինարի մասնակիցները նաև արձանագրում են, որ բացի Արևմտյան Բալկանների խնդիրների շուրջ ավելի խորը և դետալային ինֆորմացիա ստանալուց, սեմինարը լավ հնարավորություն էր շփվելու տարբեր գերատեսչությունների գործընկերների հետ և հետագայում համագործակցության համար որոշակի պայմանավորվածություններ ձեռքբերել:
Նախկինում այս ծրագրի շրջանակներում իրականացվել են սեմինար-քննարկումներ «Խաղաղության գործընթացի բարդությունները. Դասեր Հյուսիսային Իռլանդիայի և Շոտլանդիայի օրինակներից» և «Խաղաղության գործընթացի ճարտարապետությունը. Դասեր Մերձդնեստրյան հակամարտության կարգավորման և Կիպրոսի փորձից» թեմաներով, ինչպես նաև կարգավորման գործընթացների և բանակցային տեխնիկաների վերաբերյալ:
Նախորդ քննարկումների ժամանակ հրավիրված բանախոսներից էին Մեծ Բրիտանիայի նախկին կառավարության նախարար, Շոտլանդիայի անկախության հանրաքվեի դեմ քարոզարշավի ակտիվ մասնակից Ջիմ Մըրֆին, Հյուսիսային Իռլանդիայի քաղաքական գործիչ, Դեմոկրատ ունիոնիստներ (Democratic Unionist) կուսակցության պատգամավոր Ջեֆրի Մարկ Դոնալդսոնը, Մերձդնեստի հակամարտության կարգավորման գործընթացում որպես Մոլդովայի բանակցող ներգրավված դեսպան Վասիլ Շովան և Կիպրոսի հակամարտության կարգավորման գործընթացում ներգրավված պրոֆ. Ահմեթ Սյոզենը:
Նշենք, որ «Խաղաղության գործընթացի կարողությունների կառուցում պաշտոնյաների համար Հայաստանում» ծրագիրն իրականացվում է    «Եվրոպական գործընկերությունը՝ հանուն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման» (EPNK) նախաձեռնության շրջանակներում։

Архитектура мирного процесса: уроки, извлеченные из опыта Западных Балкан
С 30 марта по 2 апреля в Агверане состоялся семинар по теме "Переговоры и архитектура мирного процесса: Уроки, извлеченные из опыта Западных Балкан", который был организован в рамках проекта "Building Peace Process Competences of Mandated Executives in Armenia"  в сотрудничестве с НПО "Европейская интеграция" и Инициативой управления кризисами (CMI).
Цель проекта - представить представителям армянских государственных ведомст международный опыт урегулирования конфликтов, уроки, извлеченные из них, этапы разработки всеобъемлющего мирного процесса, стратегии и инструменты, необходимые для подготовки обществ к миру.
В семинаре приняли участие представители администрации президента РА, Национальной Собрания, министерства иностранных дел и министерства обороны.
В течение 4 дней семинара приглашенные международные эксперты по западнобалканским вопросам, такие как посол Вольфганг Петрич, представили участникам особенности процессов, которые имели место и продолжают происходить на территории Западных Балкан, переговорные процессы по текущим вопросам, действия посредников и сторон.
Посол Петрич, который в настоящее время является президентом Фонда Маршаллплана и президентом Института интерактивных преобразований конфликтов имени Герберт К. Кельман в Вене, был Специальным посланником ЕС по Косово (1998-1999), главным переговорщиком ЕС на косовских мирных переговорах в Рамбуйе и Париже (1999 год), а затем Высоким представителем по Боснии и Герцеговине (1999-2002 годы).
Эксперты также провели картографирование участников конфликта на Западных Балканах и их интересов. Были также проведены другие упражнения для улучшения навыков ведения переговоров участников семинаров.
По словам участников, важно было во время семинара услышать обе стороны конфликта, узнать не только детали балканских событий, но и фоновые элементы, общественные настроения и креативные подходы, которые использовали обе стороны и/или посредники для преодоления тупика в переговорном процессе.
Участники семинара также отметили, что помимо более глубокой и более подробной информации о проблемах Западных Балкан семинар стал хорошей возможностью пообщаться с коллегами из разных ведомств и заключить определенные соглашения о будущем сотрудничестве.
Ранее в рамках этого проекта были проведены семинары по теме "Трудности на пути к миру: уроки из опыта Шотландии и Северной Ирландии" и "Архитектура мирного процесса: уроки опыта урегулирования приднестровского кризиса и кипрской проблемы", а также были проведены обсуждения по теме мирных процессов урегулирования конфликтов, методы переговоров.
Во время предыдущих семинаров в числе приглашенных докладчиков был бывший министр британского правительства, активный противник шотландского референдума по независимости страны Джимм Мэрфи, политический деятель Ирландии, депутат парламента страны от партии Демократов Юнионистов (Democratic Unionist) Джефри Марк Доналдсон. переговорщик из Республики Молдова, участвовавший в процессе урегулирования приднестровского конфликта, посол Василий Шова и профессор Ахмет Сезен, участник переговоров по урегулированию на Кипре.
Следует отметить, что проект "Building Peace Process Competences of Mandated Executives in Armenia" реализуется в рамках инициативы "Европейское партнерство по мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта" (EPNK).