Արգենտինայի նախագահին մեղադրանք է առաջադրվել ԱՄՀ-ի հետ համաձայնագիր ստորագրելու համար
Արգենտինայում դատախազ Խորխե Ֆելիպե դի Լելոն հանրապետության նախագահ Մաուրիսիո Մակրիին մեղադրանք է առաջադրել Արժույթի միջազգային հիմնադրամից վարկ ստանալու վերաբերյալ համաձայնագրի ստորագրման կապակցությամբ լիազորությունները գերազանցելու առնչությամբ, հայտնում է ТАСС-ը:
Հայցորդների կարծիքով, ԱՄՀ-ի հետ պայմանավորվածության ձեռքբերումը հակասում է երկրի Սահմանադրությանը, քանի որ այն հավանություն չէր արժանացել խորհրդարանի կողմից, և կարող է վնաս հասցնել երկրի տնտեսությանը: Որպես նախազգուշական միջոց դատախազն առաջարկել է դատարանին կասեցնել համաձայնագրի գործողությունը:
Մայիսի 8-ին Արգենտինայի նախագահ Մաուրիսիո Մակրին պեսոյի փոխարժեքի կտրուկ անկման ֆոնին ԱՄՀ-ից օգնություն էր խնդրել: Հունիսին ԱՄՀ-ի գործադիր խորհուրդը համավանություն էր տվել Արգենտինային երեք տարվա ընթացքում 50 մլրդ դոլար գումարի վարկ տրամադրելու համաձայնագրին, որից 15 մլրդ դոլարը երկրին հասանելի Էր դարձել անմիջապես:

Против президента Аргентины выдвинули обвинения из-за соглашения с МВФ
В Аргентине прокурор Хорхе Фелипе ди Лельо выдвинул в отношении президента республики Маурисио Макри обвинения в превышении полномочий в связи с подписанием соглашения о кредите от Международного валютного фонда (МВФ), сообщает ТАСС.
По мнению истцов, достижение договоренности с МВФ противоречит конституции страны, так как оно не было одобрено парламентом и может нанести вред экономике страны. В качестве предупредительной меры прокурор предложил суду приостановить действие соглашения.
8 мая президент Аргентины Маурисио Макри запросил помощи у МВФ на фоне резкого падения курса песо. В июне исполнительный совет МВФ одобрил соглашение о предоставлении республике кредита на сумму $50 млрд в течение трех лет, из которых $15 млрд стали доступны стране немедленно.