Միջազգային հեղինակավոր իրավապաշտպան կազմակերպությունը դատապարտել է Yerevan.today կայքի խմբագրությունում իրականացված խուզարկությունը
«Լրագրողներ առանց սահմանների» միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը դատապարտել է Yerevan.today կայքի խմբագրությունում սեպտեմբերի 17-ին իրականացված խուզարկությունը։ Հայտարարության մեջ նշվում է, որ դա խախտում է լրագրողական աղբյուրների գաղտնիությունը, փոխանցում է Sputnik-Արմենիան:
«Yerevan.today-ի տարածքներում խուզարկություն իրականացնելը և սարքավորումների առգրավումը լրագրողական աղբյուրների պաշտպանության սկզբունքի կոպիտ խախտում է, որը երաշխավորված է Հայաստանի օրենսդրությամբ և Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կողմից: Ցավում ենք, որ ոստիկանությունն առավել համաչափ եղանակ չի գտել իրենց օրինական նպատակին հասնելու համար», — նշել է «Լրագրողներ առանց սահմանների» կազմակերպության Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի բաժնի ղեկավար Յոհան Բիհրը:
Հիշեցնենք` սեպտեմբերի 17-ին Ոստիկանության 6-րդ վարչության և Քննչական կոմիտեի աշխատակիցները խուզարկություն էին իրականացրել Yerevan.today կայքի խմբագրությունում։ Խուզարկությունից օրեր առաջ Yerevan.today-ի խմբագիր Սևակ Հակոբյանը հայտարարություն էր տարածել, որում անդրադարձել էր համացանցում տարածված այն տեղեկությանը, թե կայքն առաջինն է հրապարակել ԱԱԾ և ՀՔԾ ղեկավարների հեռախոսազրույցը` նախօրոք իմանալով դրա մասին:
Նա հայտարարել էր, որ փորձագետներն արդեն հերքել են այդ լուրերը` նշելով, որ հրապարակման օրը սխալ է արձանագրվում Google համակարգում առկա խնդրի հետևանքով։

Влиятельная международная неправительственная организация осуждает обыски в офисе Yerevan Today
Одна из самых влиятельных организаций по защите прав журналистов "Репортеры без границ" (РБГ) осудила обыски в редакции издания Yerevan Today. Как передает Sputnik Армения, соответствующее заявление размещено на сайте организации.
В организации выразили недовольство действиями полиции, из-за которых работа сайта была приостановлена на семь часов. Также РБГ возмутило, что правоохранители изъяла компьютерную технику и провела обыски в доме директора издания.
"Обыски в офисе Yerevan Today и изъятие оборудования представляют собой серьезные нарушения принципа защиты источников журналистов, что гарантируется законодательством Армении и Европейским судом по правам человека. Мы сожалеем, что полиция не выбрала менее навязчивому и более рациональный способ достижения своей законной цели", - сказал глава РБГ в Восточной Европе и Центральной Азии Иоганн Бих.
Следственный комитет и 6-е управление полиции провели обыски в редакции сайта 17 сентября. Был изъят один процессор и несколько жестких дисков. Правоохранители пытались найти доказательства того, что сайт обнародовал прослушку глав СНБ и ССС раньше всех, а также технику, необходимую для ее проведения.