Իլոն Մասկը լքում է գլխավոր տնօրենի պաշտոնը
Tesla-ի հիմնադիր Իլոն Մասկը և ԱՄՆ արժեթղթերի և բորսաների հարցերով հանձնաժողովը (SEC) նախադատական կարգով կարգավորել են ընկերությունը փակ դարձնելու մտադրության մասին հայտարարությունների պատճառով Մասկի դեմ առաջադրված խարդախության մասին մեղադրանքները: Այս մասին tert.am-ի փոխանցմամբ հայտնում է CNN-ը:
Մասկը կմնա Tesla ընկերության ղեկավարներից մեկը, սակայն ստիպված կլինի առնվազն երեք տարով հրաժարվել տնօրենների խորհրդի նախագահի պաշտոնից: Նրան կփոխարինի անկախ նախագահը:
Tesla-ն նաև պետք է երկու նոր անկախ տնօրեն նշանակի: Պայմանավորվածությունների ևս մեկ կետ ենթադրում է Մասկի հաղորդագրությունների վերաբերյալ վերահսկողության նպատակով քայլերի ձեռնարկում:
Իլոն Մասկը նաև պետք է վճարի 20 միլիոն դոլարի չափով տուգանք: Tesla-ն իր հերթին պետք է նույնչափ գումար վճարի որպես տուգանք:

Илон Маск уходит с поста председателя совета директоров Tesla
Илон Маск заключил досудебное соглашение с надзорным органом американской Комиссии по ценным бумагам и биржам (SEC), передает CNN.
Он согласился заплатить штраф в 20 млн долларов и покинуть на три года пост председателя совета директоров Tesla, но сохранит свой пост генерального директора компании и не обязан признавать свою вину.
SEC посчитала, что своими твитами о намерении сделать компанию Tesla непубличной Маск преднамеренно ввел инвесторов в заблуждение, поскольку он ничего не предпринял для реализации этого намерения.
Штраф в 20 млн долларов наложен индивидуально на Маска, и еще столько же должна заплатить компания Tesla в целом.