Իլոն Մասկը լքում է գլխավոր տնօրենի պաշտոնը
Tesla-ի հիմնադիր Իլոն Մասկը և ԱՄՆ արժեթղթերի և բորսաների հարցերով հանձնաժողովը (SEC) նախադատական կարգով կարգավորել են ընկերությունը փակ դարձնելու մտադրության մասին հայտարարությունների պատճառով Մասկի դեմ առաջադրված խարդախության մասին մեղադրանքները: Այս մասին tert.am-ի փոխանցմամբ հայտնում է CNN-ը:
Մասկը կմնա Tesla ընկերության ղեկավարներից մեկը, սակայն ստիպված կլինի առնվազն երեք տարով հրաժարվել տնօրենների խորհրդի նախագահի պաշտոնից: Նրան կփոխարինի անկախ նախագահը:
Tesla-ն նաև պետք է երկու նոր անկախ տնօրեն նշանակի: Պայմանավորվածությունների ևս մեկ կետ ենթադրում է Մասկի հաղորդագրությունների վերաբերյալ վերահսկողության նպատակով քայլերի ձեռնարկում:
Իլոն Մասկը նաև պետք է վճարի 20 միլիոն դոլարի չափով տուգանք: Tesla-ն իր հերթին պետք է նույնչափ գումար վճարի որպես տուգանք:

Elon Musk will Step Down as a Chairman of Tesla
Elon Musk agreed to step down as chairman of Tesla and pay a $20 million fine in a deal to settle charges brought this week by the Securities and Exchange Commission, CNN reports.
Under the settlement, which requires court approval, Musk will be allowed to stay as CEO but must leave his role as chairman of the board within 45 days. He cannot seek reelection for three years, according to court filings.
He accepted the deal with the SEC "without admitting or denying the allegations of the complaint," according to a court document.
Tesla also agreed on Saturday to pay $20 million to settle claims it failed to adequately police Musk's tweet.