Սաուդյան Արաբիայի գահաժառանգ արքայազնը մերժել է գումար տրամադրել Թրամփին
Սաուդյան Արաբիան ԱՄՆ-ին չի վճարի իր անվտանգության դիմաց: Այս մասին հայտնել է թագավորության գահաժառանգ արքայազն Մուհամմեդ բեն Սալման Ալ Սաուդը Bloomberg գործակալության հետ հարցազրույցում` մեկնաբանելով Էր Ռիադին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վերջերս ներկայացրած պահանջը, փոխանցում է ՌԻԱ Նովոստին
«Իրականում մենք ոչ մի բան չենք վճարի մեր անվտանգության դիմաց: Մենք կարծում ենք, որ այն ամբողջ զենքի համար, որն ԱՄՆ-ից ստացել ենք, վճարվել է, այն մեզ անվճար չի հասել: Սաուդյան Արաբիայի և ԱՄՆ-ի միջև հարաբերությունների հաստատման սկզբից ևեթ մենք ամեն ինչ փողով ենք գնում»,- նշել է արքայազնը:
Սալման Ալ Սաուդի խոսքով՝ 2 տարի առաջ Սաուդյան Արաբիան վարում էր այլ երկրներից զենք գնելու քաղաքականություն, սակայն Թրամփի իշխանության գալուց հետո թագավորությունը որոշել է ևս 10 տարի բանակը զինել ամերիկյան սպառազինությամբ՝ 60 տոկոսը գնելով ԱՄՆ-ից, իսկ 40 տոկոսը պատրաստելով թագավորությունում՝ ամերիկյան տեխնոլոգիաների օգտագործմամբ, ինչի վրա Էր Ռիադը պատրաստվում է ծախսել 400 մլրդ դոլար:

Саудовская Аравия ответила отказом потребовавшему денег Трампу
Саудовская Аравия не будет платить США взамен на свою безопасность, завил наследный принц королевства Мухаммед бен Салман Аль Сауд в интервью агентству Bloomberg, комментируя недавнее требование американского президента Дональда Трамп к Эр-Рияду, передает РИА Новости.
"На самом деле мы не будем ничего платить взамен на нашу безопасность. Мы считаем, что все оружие, которое мы получили от США, было оплачено, оно не досталось нам бесплатно. С начала установления отношений между Саудовской Аравией и США мы все покупаем за деньги", - отметил принц.
По словам Салмана Аль Сауда, два года назад Саудовской Аравии проводила политику покупки оружия у других стран, но с приходом к власти Трампа королевство решило еще на десять лет оснастить армию американским вооружением, закупив 60% в США, а 40% сделав в королевстве с использованием американских технологий, на что Эр-Рияд собирается потратить 400 миллиардов долларов. "Эти договоренности включали в себя производство части вооружений в Саудовской Аравии, благодаря чему будут созданы рабочие места в обеих странах. Отличная торговля и прибыль для двух стран, что способствует экономическому росту, а также помогает укрепить нашу безопасность",  добавил бен Салман.