Արցախի ԱԳՆ ղեկավարն ընդունել է Ֆրանկոֆոն մամուլի միջազգային միության վարչության մի խումբ անդամների
Հոկտեմբերի 15-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանն ընդունել է ճանաչողական այցով Արցախ ժամանած Ֆրանկոֆոն մամուլի միջազգային միության վարչության մի խումբ անդամների։
ԱԳՆ ղեկավարը ողջունել է պատվիրակության անդամների այցն Արցախ, որը հնարավորություն է տալիս ծանոթանալու Արցախի պատմությանը, մշակույթին, ինչպես  նաև արցախցիների առօրյային։
Հանդիպման ընթացքում Մասիս Մայիլյանը ներկայացրել է Արցախի արտաքին քաղաքականության գերակա ուղղությունները։ ԱԳՆ ղեկավարը, մասնավորապես, անդրադարձ է կատարել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ներկա փուլին և դրա շուրջ Արցախի դիրքորոշմանը, ինչպես նաև հանրապետության միջազգային ճանաչման և արտաքին կապերի զարգացման ուղղությամբ արձանագրված ձեռքբերումներին։
Մասիս Մայիլյանը նշել է, որ Արցախում կարևորում են ֆրանսախոսության զարգացումը, որի նպատակն է հաղորդակից լինել ֆրանսիական մշակույթին ու լեզվին և մաս կազմել ֆրանկոֆոն ընտանիքի։ Այս համատեքստում ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ Արցախում ամբողջովին կիսում են Ֆրանկոֆոնիայի գաղափարներն ու արժեքները, մասնավորապես, ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների սկզբունքները։
Մասիս Մայիլյանը նաև պատասխանել է հանդիպման մասնակիցների հարցերին։
Հայաստանի Հանրապետությունում անցկացված Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ գագաթաժողովի շրջանակներում հոկտեմբերի 9-12-ը կայացել է Ֆրանկոֆոն մամուլի միջազգային միության 47-րդ համաժողովը։

Глава МИД Арцаха принял членов правления Международного союза прессы Франкофонии
Мминистр иностранных дел Республики Арцах (Нагорно-Карабахская Республика) Масис Маилян 15 октября принял членов правления Международного союза прессы Франкофонии, которые прибыли в Арцах с ознакомительным визитом.
Глава МИД приветствовал визит членов делегации в Арцах, отметив, что это является хорошей возможностью для ознакомления с историей, культурой Арцаха, а также повседневной жизнью арцахцев.
В ходе встречи Масис Маилян представил приоритетные направления внешней политики Арцаха.  Глава МИД, в частности, коснулся нынешнего этапа азербайджано-карабахского конфликта и позиции Арцаха по его урегулированию, а также достижений в процессе международного признания и укрепления внешних связей республики.
Масис Маилян отметил, что в Арцахе придают большое значение развитию франкофонии  с тем, чтобы приобщиться к французскому языку и культуре, стать частью семьи франкофонии.  В этом контексте министр подчеркнул, что Арцах полностью разделяет идеи и ценности франкофонии, в частности, принципы демократии, прав человека и фундаментальных свобод.
Масис Маилян ответил также на многочисленные вопросы участников встречи.
В рамках 17-го международного саммита Франкофонии в Республике Армения 9-12 октября состоялась  47-я конференция Международного союза прессы Франкофонии.