Արցախի ԱԳՆ ղեկավարն ընդունել է Ֆրանկոֆոն մամուլի միջազգային միության վարչության մի խումբ անդամների
Հոկտեմբերի 15-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանն ընդունել է ճանաչողական այցով Արցախ ժամանած Ֆրանկոֆոն մամուլի միջազգային միության վարչության մի խումբ անդամների։
ԱԳՆ ղեկավարը ողջունել է պատվիրակության անդամների այցն Արցախ, որը հնարավորություն է տալիս ծանոթանալու Արցախի պատմությանը, մշակույթին, ինչպես  նաև արցախցիների առօրյային։
Հանդիպման ընթացքում Մասիս Մայիլյանը ներկայացրել է Արցախի արտաքին քաղաքականության գերակա ուղղությունները։ ԱԳՆ ղեկավարը, մասնավորապես, անդրադարձ է կատարել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ներկա փուլին և դրա շուրջ Արցախի դիրքորոշմանը, ինչպես նաև հանրապետության միջազգային ճանաչման և արտաքին կապերի զարգացման ուղղությամբ արձանագրված ձեռքբերումներին։
Մասիս Մայիլյանը նշել է, որ Արցախում կարևորում են ֆրանսախոսության զարգացումը, որի նպատակն է հաղորդակից լինել ֆրանսիական մշակույթին ու լեզվին և մաս կազմել ֆրանկոֆոն ընտանիքի։ Այս համատեքստում ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ Արցախում ամբողջովին կիսում են Ֆրանկոֆոնիայի գաղափարներն ու արժեքները, մասնավորապես, ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների սկզբունքները։
Մասիս Մայիլյանը նաև պատասխանել է հանդիպման մասնակիցների հարցերին։
Հայաստանի Հանրապետությունում անցկացված Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ գագաթաժողովի շրջանակներում հոկտեմբերի 9-12-ը կայացել է Ֆրանկոֆոն մամուլի միջազգային միության 47-րդ համաժողովը։

Foreign Minister of Artsakh Received Board Members of the International Francophone Press
On October 15, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh (Nagorno Karabakh Republic) Masis Mayilian received  Board Members of the International Francophone Press Union, who  had arrived in Artsakh on a familiarization visit.
The Foreign Minister welcomed the delegation's visit to Artsakh, noting that it is a good opportunity to get acquainted with the history and culture of Artsakh, as well as the daily life of the people of Artsakh.
During the meeting, Masis Mayilian briefed on the priorities of the foreign policy of Artsakh. In particular, the Foreign Minister touched upon the current stage of the Azerbaijan-Karabakh conflict settlement and Artsakh's position on the issue, as well as the achievements in the international recognition of the Republic and the development of foreign relations.
Masis Mayilian noted that Artsakh attaches great importance to the development of  Francophone, with an aim of getting closer to the French language and culture and becoming part of the Francophone family. In this context, the Foreign Minister stressed that the people of Artsakh fully share the ideas and values of Francophone, in particular, the principles of democracy, human rights, and fundamental freedoms.
Masis Mayilian also answered the numerous questions of the participants of the meeting.
On October 9-12, within the framework of the 17th International Francophone Summit in the Republic of Armenia, the 47th Conference of the International Francophone Press Union took place.