Այս փուլում և՛ կառավարությունը, և՛ բոլոր պետական մարմինները պետք է անխափան գործեն. Նախագահ Սարգսյան
Հանրապետության նախագահի նստավայրում այսօր տեղի է ունեցել նախագահ Արմեն Սարգսյանի և վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը: Քննարկվել են ներքաղաքական իրավիճակին վերաբերող հարցեր:
Նախագահ Արմեն Սարգսյան - Պարոն վարչապետ, տեղի ունեցող քաղաքական և նախընտրական պրոցեսներն ընթացքի մեջ են: Ուրախ եմ, որ հանդիպում ենք, և, իհարկե, կուզեի Ձեզնից լսել վերջին իրադարձությունների մասին:
ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյան - Շնորհակալ եմ, պարոն նախագահ: Երեկ երեկոյան հեռախոսազրույցում ընդհանուր ներկայացրել եմ, նաև առիթ ունեցել ենք սպասվող իրադարձությունները քննարկել նախորդ շաբաթ:
Ըստ էության, մենք հիմա արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների շրջափուլ ենք մտնում. խորհրդարանական խմբակցություններն իրենց դիրքորոշումը հրապարակային հայտարարել են, որ նրանք չեն պատրաստվում վարչապետի թեկնածու առաջադրել կամ այլ վարչապետ ընտրել, ինչը նշանակում է, որ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ կա ըմբռնում:
Ինչո՞ւ եմ ասում ըմբռնում, որովհետև քաղաքական ուժերն այս խնդրի վերաբերյալ ունեն տարբեր տեսակետներ, բայց որ ընտրությունները պետք է տեղի ունենան, կարծում եմ՝ բոլորն արձանագրել են: Այս ընթացքում, իհարկե, շատ կարևոր է, որ և′ խորհրդարանը, և′ կառավարությունը, և′ հանրապետության նախագահը մշտական կապի մեջ լինեն և նաև իրավիճակի վերաբերյալ տեղեկատվությունը փոխանակեն, որպեսզի մենք կարողանանք այս 14 օրերն անցկացնել մեր հանրության և ժողովրդի սպասումներին համապատասխան և համերաշխության մթնոլորտում:
Կարծում եմ՝ այս 14 օրվա մթնոլորտն առավել ևս կարևոր է առաջիկա ընտրությունների քարոզարշավի մթնոլորտն ապահովելու համար, որպեսզի կարողանանք իսկապես ծրագրերի և ռազմավարությունների մրցակցություն ապահովել, և հնարավորինս պրակտիկ դաշտում տեղի ունենան քննարկումները: Համենայն դեպս, կառավարությունը, մենք մեզնից կախվածը կանենք, որ այդպես լինի:
Նախագահ Արմեն Սարգսյան-Վստահ եմ, որ կառավարությունը բոլոր հնարավոր միջոցները և գործունեությունը ծավալում է, որպեսզի այս ընթացքը, ողջ ընթացքը՝ և՛ 14 օրը, և՛ ապագա ընտրությունները, տեղի ունենան օրենքի և օրինականության սահմաններում, որովհետև սա բխում է մեր ողջ ժողովրդի, մեր պետության շահերից և բխում է այն ծրագրերից, որոնց իրականացման համար ապագայում բոլորս պետք է լծվենք աշխատանքի, որպեսզի ընտրությունները լինեն օրինական, ժողովրդավարական, առանց խախտումների: Եւ այս ընթացքը նաև մի փոքր փորձություն է, պարոն վարչապետ, որպեսզի որևէ միջադեպ չլինի: Իհարկե, վստահ եմ, որ ամեն ինչ անում եք, որպեսզի զգոնությունը սահմանների վրա չպակասի, ընդհակառակը՝ բարձրանա: Եվ այս փուլն էլ մեր ժողովուրդը պատվով հաղթահարի, և միջազգային հանրության առաջ նորից բաց երեսով հանդես գանք որպես երկիր, որը ոչ միայն ժողովրդավար է և գնում է դեպի լրիվ ժողովրդավարություն, այլ նաև երկիր է, որը յուրահատուկ օրինակ է ցույց տալիս աշխարհին, թե ինչպես կարելի է փոփոխություններ անել առանց օրենքը խախտելու, լեգիտիմությունը պահելով, հանգիստ, երկխոսության ու հանդուրժողականության պայմաններում: Սա շատ էական եմ համարում:
ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյան – Այո, շատ ճիշտ նկատեցիք: Շատ քննարկումներ կան, և մտավախություններ են հնչում, թե ինչ ուղով կընթանան Հայաստանում քաղաքական գործընթացները: Ես նաև մեր գործընկերների հետ շփումներում հատուկ ընդգծում եմ, որ ժողովրդավարությունը մեզ համար կարգախոս չէ, ձև չէ: Ժողովրդավարությունը մեր քաղաքական հավատամքն է, և ժողովրդավարությունն այն է, ինչի համար մենք պայքարել ենք:
Հայաստանում ժողովրդավարական կառավարումը, օրենքի գերակայությունը, թափանցիկությունը, մարդու իրավունքների պաշտպանվածության բարձր մակարդակը, անկախ դատական համակարգն ուղղակի այլընտրանք չունեն, որովհետև մենք բոլորս համոզվել ենք, որ առանց այս անկյունաքարային բաղադրիչների մենք չենք կարող լուրջ հաջողություններ ունենալ: Այնպես որ, կարծում եմ, այս հարցում միանշանակ համաձայնություն կա բոլոր քաղաքական ուժերի միջև, որ մենք պետք է հստակ և հաստատուն քայլերով ընթանանք ժողովրդավարության ճանապարհով, որտեղ երբևէ բացառվի ընտրությունների կեղծման որևէ պրակտիկա: Դա Հայաստանից արդեն իսկ արմատախիլ է արված, և ես հավաստիացնում եմ, որ դա այլևս երբեք չի կրկնվի: Ինչո՞ւ եմ հավաստիացնում, որովհետև տեսնում եմ մեր ժողովրդի կամքը և տեսնում եմ, որ իսկապես ժողովրդավարությունը, ազատությունը, օրենքի գերակայությունը մեր ժողովրդի կամքն է և ցանկությունը, որն անառարկելի է:
Նախագահ Արմեն Սարգսյան-Ուրախ եմ լսել, և վստահ եմ, որ այս ամենը կիրականանա: Մեր ժողովուրդն այն ժողովուրդն է, որը գիտակցում է, որ ազատ և ժողովրդավար ընտրություններն այն ճանապարհն են, որով իրենք կառուցելու են ապագա ազատ և ժողովրդավարական երկիր: Ընտրությունն իրականում առաջին քայլն է:
ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյան – Իմիջիայլոց ասեմ, որ քանի որ մենք հեղափոխություն ենք իրականացրել Հայաստանի Հանրապետությունում, ի վերջո, հեղափոխություն իրականացնելու ամենալավ տեղն ու ձևն ընտրական տեղամասերն են: Պարզապես պետք է իսկապես երաշխավորված լինի, որ ժողովրդի կամարտահայտությունը կարտահայտվի ընտրությունների պաշտոնական արդյունքներով: Սա նաև երաշխիք է, և Հայաստանի ժողովուրդը միշտ էլ պիտի իմանա, որ ընտրություններով ինքը կարող է և՛ քաղաքապետին, և՛ գյուղապետին, և՛ խորհրդարանը, այսպիսով նաև վարչապետին փոխել: Արևմտյան տեսաբաններից մեկը ժողովրդավարությունը բնորոշել է որպես առանց բռնության փոփոխությունների հնարավորություն: Ընդհանուր առմամբ նկատի է առնվում ընտրությունները, քվեաթերթիկով արված իշխանափոխությունը կամ հեղափոխությունը: Ես համոզված եմ, որ այդ ինստիտուտն ամեն տարվա, ամեն օրվա հետ ավելի հզորանում է Հայաստանում և կհզորանա:
Նախագահ Արմեն Սարգսյան- Վստահ եմ, որովհետև համաձայն եմ, լինի արևմտյան, թե արևելյան փիլիսոփաների կարծիքը: Իրականում կարծում եմ, որ ժողովրդավարությունը և՛ մշակույթ է, և՛ պրոցես, չկա վերջնական ժողովրդավարություն: Ժողովրդավարությունը կյանքի ընթացքում, կյանքի հետ միասին, տարիների ու դարերի հետ միասին անընդհատ փոփոխվում է իր ձևերի մեջ, բայց մնալու են հիմնական կարևոր սկզբունքները՝ մարդը, մարդու իրավունքը և այդ իրավունքներն ու կարծիքն արտահայտելու ամենամեծ իրավունքը: Այնպես որ, Ձեզ հաջողություն եմ մաղթում, պարոն վարչապետ: Նախ և առաջ հաջողություն եմ մաղթում որպես վարչապետի պաշտոնակատարի, որովհետև մեր երկիրն այս փուլում պետք ունի, որպեսզի և՛ կառավարությունը, և՛ բոլոր պետական մարմիններն անխափան գործեն: Ու նախ և առաջ՝ մեր անվտանգության հետ կապված բոլոր ծառայությունները: Եվ երկրորդը, հաջողություն եմ մաղթում Ձեզ՝ որպես քաղաքական կուսակցության ղեկավարի, հաջողություն եմ մաղթում նաև մնացած բոլորին, մեր բոլոր քաղաքական գործիչներին, կուսակցություններին, ովքեր Ձեր կուսակցության հետ միասին կմասնակցեն ընտրություններին, որպեսզի ազատ և ժողովրդավար ընտրությունների պայմաններում կարողանան իրենց և՛ կարծիքն արտահայտել, և՛ համապատասխանորեն ստանան իրենց արժանի տեղը: Հաջողությո՛ւն:

Армен Саркисян и Никол Пашинян обсудили вопросы, касающиеся внутриполитической ситуации
В резиденции президента Армении 17 октября состоялась встреча президента Армена Саркисяна и исполняющего обязанности премьер-министра Никола Пашиняна. Обсуждались вопросы, касающиеся внутриполитической ситуации.
Президент Армен Саркисян: Господин Премьер-министр, имеющие место политические и предвыборные процессы находятся в развитии. Я рад, что мы встречаемся, и, конечно, хотел бы от Вас услышать о последних событиях.
И.о. Премьер-министра Никол Пашинян: Благодарю, господин Президент. Вчера вечером в телефонном разговоре я в общих чертах представил, также у нас был повод обсудить ожидаемые события на прошлой неделе.
По сути, мы сейчас вступаем в стадию внеочередных парламентских выборов: парламентские фракции публично заявили о своих позициях, что они не собираются выдвигать кандидата в премьер-министры или избирать другого премьер-министра, что означает, что есть понимание относительно внеочередных парламентских выборов.
Почему я говорю: «понимание»? Потому что политические силы по поводу этой проблемы имеют разные точки зрения, но, думаю, все зафиксировали то, что выборы должны состояться. В этот период, конечно, очень важно, чтобы и парламент, и правительство, и президент Республики были в постоянной связи и также обменивались информацией относительно ситуации, чтобы мы могли провести эти 14 дней в соответствии с ожиданиями нашей общественности и нашего народа, в атмосфере согласия.
Думаю, атмосфера этих 14 дней тем более важна для обеспечения атмосферы предстоящей предвыборной компании, чтобы мы могли обеспечить, действительно, конкуренцию программ и стратегий, и чтобы обсуждения происходили в возможно более практическом поле. Во всяком случае, правительство, мы сделаем всё от нас зависящее, чтобы было так.
Президент Армен Саркисян: Уверен, что правительство предпринимает все возможные меры и действия, чтобы этот процесс, весь процесс: и 14 дней, и будущие выборы, прошли в рамках закона и законности. Потому что это вытекает из интересов и всего нашего народа, и государства, и тех программ, ради реализации которых мы все в будущем должны будем работать, чтобы выборы были законными, демократическими, без нарушений. И этот период также небольшое испытание, господин Премьер-министр, чтобы не было никаких происшествий. Конечно, уверен, Вы всё делаете, чтобы бдительность на границах не уменьшилась, а наоборот, повысилась. И этот этап наш народ с честью преодолеет. Мы вновь предстанем перед международной общественностью с открытым лицом как страна, которая не только демократическая и идёт к полной демократии, но также как страна, которая показывает миру особенный пример, как можно делать изменения, не нарушая закон, сохраняя легитимность, спокойно, в условиях диалога и согласия. Считаю это очень существенным.
И.о. Премьер-министра Никол Пашинян: Да, Вы очень правильно заметили. Много обсуждается, звучит озабоченность, каким путём будут проходить в Армении политические процессы. Я также в контактах с нашими коллегами подчёркиваю, что демократия для нас не лозунг, не форма. Демократия - наша политическая вера, и демократия - это то, ради чего мы боролись.
Демократическое управление, приоритет закона, транспарентность, высокий уровень защиты прав человека, независимая судебная система в Армении просто не имеют альтернативы, потому что мы все убедились, что без этих краеугольных камней мы не сможем иметь серьёзные успехи. Так что, думаю, в этом вопросе есть однозначное согласие между всеми политическими силами, что мы должны твёрдыми, чёткими шагами двигаться по пути демократии, где будет навсегда исключена любая практика искажения выборов. Это в Армении уже искоренено, и я заверяю, что это больше никогда не повторится. Почему я заверяю? Потому что я вижу волю нашего народа, и вижу, что действительно, демократия, свобода, приоритет закона - воля и желание нашего народа, которая неоспорима.
Президент Армен Саркисян: Я рад слышать, и уверен, что всё это станет реальностью. Наш народ - тот народ, который осознает, что свободные и демократические выборы - этот тот путь, на котором они построят будущую свободную и демократическую страну. Выборы, на самом деле, первый шаг.
И.о. Премьер-министра Никол Пашинян: Между прочим, скажу, что поскольку мы совершили революцию в Республике Армения, в конце концов, самым лучшим местом и формой для совершения революции являются избирательные участки. Просто должно быть на самом деле гарантировано, что волеизъявление народа будет выражено в официальных результатах выборов. Это также гарантия, и народ Армении всегда должен знать, что посредством выборов он может сменить и мэра, и главу села, и парламент, таким образом, также премьер-министра. Один из западных теоретиков характеризовал демократию как возможность перемен без насилия. В общей сложности имеются в виду выборы, сделанная посредством голосования смена власти или революция. Я уверен, что этот институт с каждым годом, с каждым днём ещё больше укрепляется и будет укрепляться в Армении.
Президент Армен Саркисян: Уверен, потому что согласен, будь то мнение западных или восточных философов. В действительности, думаю, что демократия - это и культура, и процесс. Нет окончательной демократии. Демократия в течение жизни, вместе с жизнью, вместе с годами и веками непрерывно изменяется в своих формах, но останутся основные важные принципы: человек, права человека и самое большое право высказывать мнение и обеспечивать эти права. Так что, желаю Вам успеха, господин Премьер-министр. Прежде всего, желаю Вам успеха как исполняющему обязанности Премьер-министра, потому что наша страна на этом этапе нуждается в том, чтобы правительство, и все государственные органы действовали бесперебойно. И прежде всего все службы, связанные с нашей безопасностью. И второе, желаю Вам успеха, как руководителю политической партии, желаю успеха также всем остальным, всем нашим политическим деятелям, партиям, которые вместе с Вашей партией примут участие в выборах, чтобы в условиях свободных и демократических выборов могли и выразить своё мнение, и соответственно получить свои достойные места. Успеха.