Սիրիան կարող է ԵԱՏՄ-ին անդամակցելու հարց բարձրացնել ապագայում
Սիրիայի էկոնոմիկայի նախարար Սամեր ալ Հալիլը չի բացառել, որ Սիրիան վերականգնումից հետո կարող է ԵԱՏՄ-ին անդամակցելու հարց բարձրացնել: Այդ մասին նա ասել է «Իզվեստիա» գործակալությանը տված հարցազրույցում։
«Եվրասիական միավորմանն անդամակցելու համար անհրաժեշտ է նախ մաքսային համաձայնագրեր կնքել, կարգավորել այդ ոլորտի օրենսդրությունը, ստանալ բոլոր անդամ երկրների համաձայնությունը: Այս իմաստով ազատ առևտրի գոտի ստեղծելն ավելի հեշտ է, բայց դարձյալ համընդհանուր համաձայնության առկայության պարագայում»,- ասել է նա: Հալիլը հավելել է, որ այժմ քննարկվում է առանձին երկրների, օրինակ՝ Ռուսաստանի հետ արտոնյալ առևտրային ռեժիմ ստեղծելու հնարավորությունը: «Սիրիայի տնտեսությունը սրընթաց զարգանում է, և հնարավոր է՝ մոտ ապագայում բարձրանա ԵԱՏՄ-ին անդամակցելու հարցը»,- ասել է նա:
Սամեր ալ Հալիլը հավելել է, որ առայժմ դժվար է կոնկրետ ժամկետներ նշել, թե  Սիրիայի տնտեսությունը երբ կհասնի մինչպատերազմական զարգացման մակարդակին, սակայն որոշ հաշվարկներով նրա վերականգնումը կտևի «մինչև 10 տարի, ոչ պակաս»:

Сирия может поднять вопрос присоединения к ЕАЭС
После восстановления своей экономики Сирия может поднять вопрос присоединения к ЕАЭС. Об этом заявил министр экономики арабской республики Самер аль-Халиль в интервью "Известиям".
"Для вступления в Евразийское объединение необходимо сначала заключить таможенные соглашения, урегулировать законодательство в этой сфере, получить согласие всех стран-участниц. Открытие зоны свободной торговли в этом плане легче, но опять же — при наличии всеобщего согласия. Поэтому мы рассматриваем возможность открыть режим торговых преференций с отдельными странами, с Россией, например. Экономика Сирии стремительно развивается, и, возможно, мы еще поднимем вопрос вступления в ЕАЭС в скором будущем",- отметил он.
Министр также добавил, что По самым скромным подсчетам, при нынешнем уровне роста экономических показателей на восстановление сирийской экономики до довоенного уровня может уйти до 10 лет, не меньше.