Սաուդյան Արաբիայում գործարկել են առաջին միջուկային ռեակտորը
Սաուդյան Արաբիայի թագաժառանգ արքայազն Մուհամադ բեն Սալմանը գործարկել է իր երկրում առաջին միջուկային հետազոտական ռեակտոր: Ինչպես հաղորդում են սաուդյան լրատվամիջոցները, դա երկրի էներգահամակարգի դիվերսիֆիկացիայի 80 մլրդ դոլար արժողությամբ ծրագրի մասն է:
Մասնավորապես նշվում է, որ նոյեմբերի 5-ին գործարկված միջուկային ռեակտորը այն 16 ռեակտորների թվում է, որոնք Սաուդյան Արաբիան, հղվելով Իրանում միջուկային էներգետիկայի զարգացմանը, ծրագրում է գործարկել առաջիկա 20 տարիների ընթացքում:
Էր-Ռիադը, ինչպես և Թեհրանը, պնդում է, որ իր նպատկան է խաղաղ միջուկայն տեխնոլոգիաների զարգացումը: Սակայն ընթացիկ տարվա մարտին արքայազն Մուհամադ բեն Սալմանը նախազգուշացրել է, որ եթե Իրանը միջուկային զենք մշակի, իր երկիրը ևս դա կանի:

Саудовская Аравия запустила первый ядерный реактор
В Саудовской Аравии наследный принц Мухаммад бин Салман запустил первый в своей стране ядерный исследовательский реактор. Это часть плана диверсификации энергетической системы королевства, сообщает Корреспондент.
В частности, указано, что запущенный 5 ноября реактор есть среди 16, которые, ссылаясь на постоянное развитие ядерной энергетики Ирана, Саудовская Аравия планирует построить в течение следующих двух десятилетий. Стоимость этого проекта составляет 80 миллиардов долларов.
Эр-Рияд, как и Тегеран, настаивает, что его целью является развитие мирных ядерных технологий. Однако в марте принц Мухаммед предупредил, что если Иран будет развивать ядерное оружие, его страна также это сделает.