Այսօր կմեկնարկի Փարիզի խաղաղության համաժողովը
Այսօր Փարիզում կմեկնարկի առաջին աշխարհամարտի ավարտի հարյուրամյակին նվիրված հանդիսությունների գլխավոր արարողությունը, որը կանցկացվի Հաղթանակի կամարի մոտ: Արարողությանը ներկա գտնվելու համար Ֆրանսիայի մայրաքաղաք են հրավիրվել աննախադեպ քանակի՝ շուրջ 120 համաշխարհային առաջնորդներ և բարձրաստիճան հյուրեր: Նրանց թվում են  ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը, ՌԴ նախագահ Վլադիիր Պուտինը, Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն, ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը, ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Սթոլթենբերգը, եվրոպական կառույցների ղեկավարներ և այլ բարձրաստիճան հյուրեր: Միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով Փարիզ է մեկնել նաև ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը:
Փարիզի ժամանակով 11:00 Փարիզի հաղթանակի կամարի մոտ բարձրաստիճան հյուրերը հարգանքի տուրք կմատուցեն առաջին համաշխարհային պատերազմի զոհերին, կայցելեն Անհայտ զինվորի հուշարձանը, այնուհետև նրանց ուղերձ կհղի Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը: Այս մասին հայտնում է Ֆրանսիայի ԱԳՆ պաշտոնական կայքը:
Արարողությունից հետո կմեկնարկի նաև Խաղաղության փարիզյան համաժողովը, որը կանցկացվի նոյեմբերի 11-ից 13-ը: Համաժողովին կմասնակցեն ինչպես Փարիզ ժամանած համաշխարհային ղեկավարները, այնպես էլ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ: Համաժողովը կաշխատի միջազգային լարվածության նվազեցմանն ուղղված նորարար առաջարկների ուղղությամբ:
Նախատեսվում է, որ Խաղաղության փարիզյան համաժողովը կդառնա նախագծերի, գաղափարների և նախաձեռնությունների ամենամյա հարթակ, որոնք իրապես կնպաստեն գլոբալ հարցերի շուրջ առավել սերտ միջազգային համագործակցությանը, առավել արդար և հավասար գլոբալիզացիային և ավելի էֆեկտիվ բազմակողմ համակարգին:

В Париже состоится главная церемония торжеств, посвященных столетию окончания Первой мировой войны
Сегодня, 11 ноября, состоится кульминация торжеств, посвященных столетию окончания Первой мировой войны - главная церемония в Париже, которая пройдет у Триумфальной арки в 11:00.
Торжества, посвященные столетию окончания Первой Мировой войны, на один день соберут в Париже беспрецедентное количество мировых лидеров. В Париж приглашены более 120 высоких гостей, в том числе президенты России и США, главы многих других государств, участвовавших в Первой мировой войне, руководители ООН и европейских организаций. Лидеры отдадут почести погибшим, посетят вечный огонь на могиле Неизвестного солдата. К участникам церемонии обратится президент Франции.
Сегодня откроется также Парижский форум мира, который будет работать над предложениями по снижению международной напряженности. Заседания с участием лидеров ряда государств и неправительственных организаций пройдут в выставочном центре Гранд-аль в столичном парке Ла-Вилетт.
В ответ на наблюдаемый в современном мире рост напряженности Парижский форум предназначен стать ежегодной платформой обсуждения проектов, идей и инициатив, которые реальным образом содействуют более тесному международному сотрудничеству по основным глобальным вопросам, более справедливой и равноправной глобализации и более эффективной многосторонней системе, обладающей укрепленной легитимностью. Об этом отмечается на официальном сайте МИД Франции.
Исполняющий обязанности премьер-министра Республики Армения Никол Пашинян также примет участие в посвященном 100-летию подписания мира в Первой мировой войне церемонии и в работах Парижского форума мира.