Թրամփը սպառնում է նոր մաքսատուրքեր սահմանել չինական ապրանքների վրա
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը սպառնացել է Չինաստանի հետ առևտրային պատերազմ սկսել` մաքսատուրքեր սահմանելով բոլոր ապրանքների վրա, հայտնում է New York Post-ը:
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը «քիչ հավանական» է համարել այն, որը կընդունի Չինաստանի առաջարկը 200 մլրդ դոլարի չինական ներմուծման մաքսատուրքերը ներկայիս 10 տոկոսից մինչև 25 տոկոս չբարձրացնելու մասին:
Բացի այդ, նա չի բացառել 267 մլրդ դոլար արտադրանքի վրա մաքսատուրքի սահմանումը, նույնիսկ iPhone-ի և նոութբուքերի վրա, եթե Չինաստանի հետ գործարք չկնքվի: Նրա խոսքով՝ կարող է սահմանվել 10 տոկոսի տուրք, ինչն էլ իր կարծիքով սպառողների վրա բացասական ազդեցություն չի թողնի:

President Donald Trump threatened to escalate the trade war with China by slapping fresh tariffs on all the country’s goods - and confirmed that the moves could make iPhones and laptops more expensive.
The US is "highly unlikely" to step back from a planned tariff hike - to 25 percent from the current 10 percent - on $200 billion worth of Chinese goods that’s set to take effect Jan 1., Trump told the Wall Street Journal on Monday, New York Post reports.
The president singled out consumer electronics like iPhones and laptops that could see additional taxes - but said he didn’t think consumers would be affected by it.