«Թալիբան»-ը խնդրել է վերացնել իր նկատմամբ պատժամիջոցները, ինչը կդյուրացնի բանակցությունները
Թալիբան շարժումը հանդես է գալիս իր նկատմամբ պատժամիջոցների վերացման առաջարկով, քանի որ դրանք խոչընդոտում են խաղաղ գործընթացին: Ինտերֆաքսի հաղորդմամբ, այս մասին հայտարարել է «Թալիբան» կազմակերպության պատվիրակության ղեկավար Շեր Մոհամմադ Աբբաս Ստանիսկայը:
«Խաղաղ բանակցությունները և պատժամիջոցները երկու հակասական հասկացություն են, դրանք հնարավոր չէ համատեղել իրար հետ: Անհրաժեշտ է, որ այդ չհիմնավորված պատժամիջոցները և ցուցակները, որոնք օգտագործվում են որպես ճնշման գործիք, վերացվեն և «Իսլամական էմիրության» (այսինքն, «Թալիբան»-ի) ներկայացուցիչները կարող են մասնակցել տարբեր վայրերում խաղաղության բանակցություններին առանց խոչընդոտների»,- ասել է նա Մոսկվայում ելույթ ունենալով միջաֆղանական խորհրդաժողովում:
Ռուսաստանում աֆղանական սփյուռքի կողմից կազմակերպված երկօրյա խորհրդաժողովին (փետրվարի 5-6) մասնակցում են Աֆղանստանի տարբեր, այդ թվում՝ ընդդիմադիր քաղաքական ուժերի և շարժումների ներկայացուցիչներ: Մոսկվա Է ժամանել նաև թալիբների պատվիրակությունը՝ թվով շուրջ տասը մարդ:

Движение "Талибан" попросило снять с него санкции для облегчения переговоров
Движение "Талибан" выступает за снятие с него санкций, так как они препятствуют мирному процессу. Как передает Интерфакс, об этом сообщил глава делегации талибов Шер Мохаммад Аббас Станикзай.
"Мирные переговоры и санкции - это две противоречащие друг другу концепции, они не могут идти бок о бок друг с другом. Необходимо, чтобы эти необоснованные санкции и списки, которые используются в качестве инструмента давления, были сняты, и представители "Исламского Эмирата" (то есть "Талибана") могли участвовать в мирных переговорах в разных местах без препятствий", - сказал он, выступая на межафганской конференции в Москве во вторник.
В двухдневной конференции (5-6 февраля), организованной афганской диаспорой в России, принимают участие представители различных политических сил и движений Афганистана, в том числе оппозиционных. В Москву прибыла и делегация талибов численностью порядка десяти человек.