Կհաջողվի՞ արդյոք Մակրոնին Հայոց ցեղասպանության շուրջ երկխոսություն սկսել Էրդողանի հետ
Նախօրեին Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունները համակարգող խորհրդի ամենամյա ընթրիքի ժամանակ հայտարարեց ապրիլի 24-ը Ֆրանսիայում Հայոց ցեղասպանության հիշատակման ազգային օր հռչակելու  մասին։
Մակրոնը նաև ընդգծեց, որ Ֆրանիսան շարունակելու  է աշխատանքները՝ պատմական փաստերը լսելի դարձնելու համար և անձամբ ինքը փորձելու է այս հարցով երկխոսություն սկսել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ:
Առաջին հայտարարությունն ուշագրավ է նրանով, որ այս քայլով Ֆրանսիան դառնում է Հայաստանից հետո առաջին պետությունը, որն այսուհետ Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի պաշտոնական օր է ունենալու: Երկրորդ հայտարարությամբ Ֆրանսիան ցույց է տալիս, որ շարունակելու է հետևողականորեն պայքարել մարդկության հանդեպ իրականացված ոճրագործությունների և դրանց ժխտման ցանկացած դրսևորման դեմ: Սակայն ինչ վերաբերվում է Թուրքիայի նախագահի հետ երկխոսություն ծավալելուն (քայլ որ որևէ այլ պետության օրակարգում ներկայումս չկա),  ապա առնվազն այսօր դրա արդյունավետությունը խիստ կասկածելի է թվում։
ժխտողականության քաղաքականություն որդեգրած Թուրքիայի իշխանություներն  արդեն իսկ խստորեն դատապարտել են Ֆրանսիայում ապրիլի 24-ը  հիշատակի օր հռչակելու մասին որոշումը` կրկին առաջ քաշելով օսմանյան մաքրազերծված արխիվները բացելու և  պատմաբանների համատեղ հանձնաժողով հիմնելու Էրդողանի անհիմն առաջարկությունները և դրանից հրաժարվողներին մեղադրելով պատմական դեպքերը շահարկելու փորձի մեջ: (Նշենք, որ հայկական կողմը բազմիցս է նշել, որ Հայոց ցեղասպանությանն առնչվող պատմական փաստերն իրողություն են և չեն կարող քննարկման առարկա դառնալ պատմաբանների կողմից):
Եվ չնայած նրան, որ Մակրոնն իր խոսքում նաև հստակ ընդծեց, որ «Էրդողանը դեռ ամբողջ թուրք ժողովուրդը չէ», այդուհանդերձ նշենք, որ Ցեղասպանության մասին հիշատակելը հուզումների ալիք է բարձրացրել Թուրքիայում: Ասվածի վառ օրինակ է Թուրքիայի ընդդիմադիր Ժողովրդահանրապետական կուսակցության առաջնորդի քննադատությունն առ այն, որ «անցյալում եղած ցավալի իրադարձությունները քաղաքական հաշիվների մեջ օգտագործելը երկու հասարակությունների միջև կամուրջ գցելուն չի օգնի»: Ավելին, Թուրքիայի ազգայնական «Մեծ միասնություն» կուսակցության ղեկավարն  ավելի հեռուն գնալով նախօրեին կոչ արեց Հայաստանի քաղաքացի 100 հազար անօրինական ներգաղթյալներին արտաքսել Թուրքիայից։
Կարելի է փաստել, որ Թուրքիայում դեռևս չկա այնպիսի քաղաքական ուժ, որը պատրաստ կլինի երկխոսություն ծավալել Ցեղասպանությունը ճանաչելու շուրջ:  Ավելին, այսօր Թուրքիայում պետական մակարդակով մեծ ռեսուրսներ են հատկացվում տարբեր օտարեկրյա կազմակերպություններին` Հայոց ցեղասպանության փաստերն աղավաղելու և այլ լույսի ներքո ներկայացնելու համար:

Удастся ли Макрону начать диалог о Геноциде армян с Эрдоганом?
Президент Франции Эмануэль Макрон объявил 24 апреля во Франции Днем памяти жертв Геноцида армян. С таким заявлением французский лидер выступил на ежегодном ужине Координационного совета армянских организаций в Париже. Макрон подчеркнул, что Франция продолжит работу по обнародованию исторических фактов, а он лично попытается начать диалог по этому вопросу с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом.
Первое заявление примечательно тем, что Франция становится первым государством после Армении, в котором отныне будет официальный день памяти жертв Геноцида. Вторым своим заявлением Франция показывает, что она будет продолжать последовательно бороться с любым из преступлений, совершенных против человечества, и любым отрицанием существования таких преступлений. Что касается диалога с президентом Турции (шаг, которого в настоящее время нет в повестке ни одного другого государства), то, по крайней мере, сегодня эффективность такого шага кажется крайне подозрительной.
Правительство Турции, которое много лет подряд проводит политику отрицания, решительно осудило решение Макрона объявить 24 апреля во Франции днем ​​памяти жертв Геноцида. Турция вновь напомнила о необоснованных предложениях Эрдогана открыть османские архивы и создать совместные армяно-турецкие комиссии историков и обвинила всех, кто "пытается использовать исторические события в своих целях". (Отметим, что армянская сторона неоднократно заявляла, что исторические факты, связанные с Геноцидом армян, - реальность, которая не может стать предметом обсуждения историков).
И несмотря на то, что Макрон в своей речи четко дал понять, что "Эрдоган - еще не весь турецкий народ", тем не менее упоминание о Геноциде вызвало волну недовольства в Турции. Ярким примером этого является критика со стороны лидера оппозиционной Республиканской народной партии Турции (НРП) о том, что "использование трагических событий прошлого в политических целях не поможет помочь налаживанию мостов между двумя обществами". Более того, лидер турецкой националистической партии "Большое единство" Мустафа Дестиджи призвал выслать из Турции 100 тысяч эммигрантов из Армении.
Можно констатировать, что в Турции до сих пор нет политической силы, готовой начать диалог о признании факта Геноцида армян. Более того, в настоящее время Турция на государственном уровне выделяет большие ресурсы различным иностранным организациям – с целью искажения фактов, касающихся Геноцида армян и представления их в ином свете.