Թրամփը կարգադրել է Տիեզերական ուժեր ստեղծել
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կարգադրություն է ստորագրել ԱՄՆ զինված ուժերում զորքերի նոր տեսակի՝ Տիեզերական ուժերի ստեղծման գործընթացի մեկնարկի մասին, հայտնում է Սպիտակ տունը:
Փաստաթղթում նշվում է. «ԱՄՆ-ն ազգային անվտանգության ոլորտում իր կազմակերպությունները, քաղաքականությունը, դոկտրինը և ներուժը հարմարեցրել է ագրեսիան զսպելու և մեր շահերը պաշտպանելու համար»:
Տիեզերական ուժերը պատասխանատու են լինելու ԱՄՆ մի շարք տիեզերական ռազմական հնարավորությունների համար՝ այդ թվում արբանյակային համակարգերի, որոնք ապահովում են տեղակայման համաշխարհային համակարգը(GPS), ինչպես նաև հրթիռների արձակմանը հետևող սարքերի:

Трамп распорядился создать Космические силы в составе ВВС США
Президент США Дональд Трамп подписал директиву о начале процесса по созданию нового рода войск вооруженных сил в составе ВВС США - космических сил, передает Интерфакс со ссылкой на Белый дом.
В документе говорится: "США адаптировали свои организации, политику, доктрину и потенциал в области национальной безопасности для сдерживания агрессии и защиты наших интересов".
Космические силы будут нести ответственность за целый ряд космических военных возможностей США, включая спутниковые системы, обеспечивающих глобальную систему позиционирования (GPS), а также датчики отслеживания ракетных пусков для "боевого обеспечения оперативных и устойчивых наступательных и оборонительных космических операций".