Առաջին անգամ ԱՄՆ-ում Սաուդյան Արաբիայի դեսպանը կին է
Սաուդյան Արաբիայի թագավոր Սալման Բին Աբդուլ Ազիզ Ալ Սաուդի հրամանով ԱՄՆ-ում Սաուդյան Արաբիայի արտակարգ և լիազոր դեսպանի պաշտոնում առաջին անգամ կին է նշանակվել: Tert.am-ի փոխանցմամբ, այս մասին հաղորդում է РИА Новости-ն՝ SPA սաուդական լրատվական գործակալությանը հղումով:
Թագավորական հրամանագրում նշվում է, որ Միացյալ Նահանգներում Սաուդյան Արաբիայի դեսպան է նշանակվել արքայադուստր Ռիմա Բինթ Բանդար Բին Սուլթան Բին Աբդուլ Ազիզ Ալ Սաուդը: Հայտնի է, որ նորանշանակ դեսպանն արքայազն Բանդարի դուստրն է, որը 22 տարի (1983-2005թթ.) եղել է Վաշինգտոնում սաուդական դիվանագիտական առաքելության ղեկավարը:
Արքայադուստր Ռիման կրթություն է ստացել ԱՄՆ-ում՝ պատմական ժառանգության պահպանման բնագավառում: 2014 թվականին նա ներառվել է Forbes-ի՝ արաբական երկրներում 200 ամենաազդեցիկ կանանց ցանկում: Մինչ ԱՄՆ-ում դեսպանի պաշտոնում նշանակվելը նա զբաղեցրել է Սպորտի գլխավոր ֆեդերացիայի ղեկավարի ներկայացուցչի պաշտոնը:

Женщина впервые стала послом Саудовской Аравии в США
Король Саудовской Аравии Салман бин Абдель Азиз Аль Сауд назначил принцессу Риму бин Бандар бин Султан на пост посла в США. Об этом сообщает Lenta.ru, со ссылкой на агентство SPA, в распоряжение которого попал соответствующий королевский указ.
Принцесса Рима заменила на этой должности сына саудовского короля Халеда бин Салмана. Он занимал пост с апреля 2017 года. Согласно королевскому указу, его назначили заместителем министра обороны в чине министра.
Отец принцессы Римы руководил саудовской дипмиссией в Вашингтоне в 1983 - 2005 годах.
Рима бин Бандар получила высшее образование в США. Работала советником в офисе наследного принца и заместителем министра планирования и развития Генеральной федерации спорта. В 2014 году вошла в список 200 самых влиятельных женщин в арабском мире по версии журнала Forbes.