Հայ-իրանական հարաբերություններն ու Փաշինյանի ուշացած այցը
Ավարտվեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի պաշտոնական այցն Իրան, որի ընթացքում կայացան բարձր մակարդակի բանակցություններ Իրանի իշխանությունների հետ` այդ թվում Իրանի հոգևոր առաջնորդ այաթոլլահ Ալի Խամենեիի, ով միշտ չէ, որ ընդունում է օտարերկրյա ղեկավարներին: Հանդիպումներն անցել են բավականին ջերմ մթնոլորտում, կողմերն ընդգծել են երկկողմ հարաբերությունների երկուստեք կարևորությունը և պատրաստակամություն հայտնել ջանքեր գործադրել դրանք էլ ավելի խորացնելու ուղղությամբ:
Սա թերևս համապատասխանում է Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունում շրջադարձեր չկատարելու ՀՀ նոր իշխանությունների հավաստիացումներին: Ընդ որում, պետք է նկատել, որ շրջադարձեր չեն կատարվել ոչ միայն երկկողմ հարաբերությունների բնույթում, այլ նաև օրակարգային հարցերում:  Փաշինյանի այցի ընթացքում քննարկված ծրագրերը և համագործակցության ուղիները կրկնում են  նախորդ իշխանությունների օրակարգը: Այսպես, կողմերն ընդգծել են քաղաքական բարձր համագործակցությունը` հերթական անգամ նշելով, որ տնտեսական համագործակցության մակարդակը  չի արտացոլում կողմերի միջև առկա ներուժը: Նշենք, որ հայ-իրանական երկկողմ տնտեսական համագործակցության օրակարգի կարևոր ծրագրերից է շարունակում մնալ Իրան-Հայաստան էլեկտրահաղորդման 3-րդ գծի կառուցումը, Մեղրիի ՀԷԿ-ի ծրագրի իրականացումը, Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքը, Վրաստանի և Ռուսաստանի հետ եռակողմ և քառակողմ տնտեսական համագործակցությունը:
Հանդիպումների ընթացքում ընդգծվել է նաև երկկողմ առևտրաշրջանառությունը մեծացնելու հարցում դեռևս 2018 թվականի մայիսին կնքված Իրան-ԵԱՏՄ համաձայնագրի վավերացման կարևորությունը խորհրդարանների կողմից: Այստեղ հետաքրքիր է, որ համաձայնագիրը վավերացված չէ այդ թվում նաև Հայաստանի կողմից, որը, լինելով Իրան-ԵԱՏՄ համաձայնագրի կնքման նախաձեռնությամբ հանդես եկող կողմ, պետք է ավելի շահագրգռված լիներ դրա հնարավորինս արագ վավերացմամբ և կյանքի կոչմամբ: Բացի այդ, համաձայնագրի վավերացումն այցին ընդառաջ կարող էր բավականին դրական ազդակ հաղորդել հայ-իրանական հարաբերությունների զարգացման համար:
Թեև ՀՀ իշխանությունները վերջին մեկ տարում պարբերաբար ընդգծում են Հայաստանի համար հարևան երկրների` մասնավորապես Վրաստանի և Իրանի հետ հարաբերությունների զարգացման կարևորությունը, սակայն պետք է նկատել, որ այս ընթացքում Իրանի հետ հարաբերությունների զարգացման ուղղությամբ գործնական քայլեր չեն արվել` ի տարբերություն Վրաստանի: Ավելին, եղել են մի շարք հայտարարություններ, որոնք երկկողմ հարաբերություններում որոշակի անհանգստություն են առաջացրել: Թերևս այս շարքում է ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոն Բոլթոնի հետ հանդիպումից հետո վարչապետի հայտարարությունն այն մասին, որ Իրանի հետ սահմանը կարող է ամեն պահի փակվել: Ընդհանուր առմամբ, երկկողմ հարաբերություններում որոշակի բացատրությունների կարիք կա, այդ մասին է վկայում նաև այն, որ Փաշինյանը հեղափոխությունից գրեթե մեկ տարի անց Իրանի իշխանություններին հավաստիացնում է, որ Հայաստանում տեղի ունեցած ներքաղաքական գործընթացներում չկա որևէ այլ երկրի հետք:
Ամփոփելով կարելի է ասել, որ վարչապետի այցն Իրան, չնայած բավականին բարձր մակարդակով էր կազմակերպված, օրակարգային առումով որևէ նոր բան չէր պարունակում, ձեռք բերված պայմանավորվածությունները հիմնականում վերաբերում էին արդեն իսկ իրականացման փուլում գտնվող կամ վաղուց քննարկվող ծրագրերին:

Запоздавший визит Пашиняна и армяно-иранские отношения
Завершился официальный визит премьер-министра Армении Никола Пашиняна в Иран. В ходе визита состоялись переговоры на высшем уровне с иранскими властями, включая религиозного лидера Ирана аятоллу Али Хаменеи, который, кстати, не всегда принимает иностранных лидеров. Встречи прошли в достаточно теплой атмосфере, обе стороны подчеркнули важность двусторонних отношений и выразили готовность приложить усилия для их углубления.
Все это вполне соответствует заверениям новых армянских властей не вносить каких-либо ощутимых изменений во внешнюю политику Армении. В то же время следует отметить, что ничего поворотного не было привнесено не только в характер двусторонних отношений, но и в вопросы повестки дня. Обсуждаемые в ходе визита Пашиняна проекты и пути сотрудничества повторяют повестку предыдущих властей. Так, стороны подчеркнули высокий уровень политического сотрудничества, в очередной раз отметив, что уровень экономического сотрудничества не отражает весь потенциал сторон. Следует отметить, что наиболее важными проектами армяно-иранской двусторонней программы экономического сотрудничества остаются строительство третьей линии линии электропередач Иран-Армения, реализация Мегринского гидроэнергетического проекта, автодорожный коридор Север-Юг, трехстороннее и четырехстороннее экономическое сотрудничество с Грузией и Россией.
В ходе встреч была также подчеркнута важность ратификации парламентами Соглашения между Ираном и ЕАЭС, подписанного парламентами в мае 2018 года - для увеличения двустороннего товарооборота. Интересно, что соглашение пока не ратифицировано в том числе и со стороны парламента Армении, которая, будучи инициатором подписания Соглашения между Ираном и ЕАЭС, должна была быть заинтересована в его скорейшей ратификации и претворению в жизнь. Кроме того, ратификация Соглашения до визита Пашиняна в Иран могла бы дать положительный импульс развитию армяно-иранских отношений.
Хотя власти Армении периодически подчеркивают важность развития отношений с соседними странами, в частности, с Грузией и Ираном, следует отметить, что за этот период не было предпринято никаких практических шагов для развития отношений с Ираном - в отличие от Грузии. Более того, прозвучало несколько заявлений, которые вызвали некоторую обеспокоенность в двусторонних отношениях - например, это касается заявления премьер-министра Армении (после встречи с советником президента США по национальной безопасности Джоном Болтоном) о том, что граница с Ираном может закрыться в любое время. В целом, в двусторонних отношениях сегодня есть необходимость некоторых пояснений. Об этом свидетельствует и тот факт, что спустя почти год после революции Пашинян продолжает уверять иранские власти в том, что во внутриполитических процессах нет никаких следов какой-либо другой страны.
Подводя итоги вышесказанного, можно сказать, что визит армянского премьер-министра в Иран, хотя и был организован на достаточно высоком уровне, не включал в повестку ничего нового, а достигнутые договоренности в основном были связаны с проектами, которые либо уже реализуются, либо уже были обговорены.