Արաքսավանի ծրագիրը ուղերձ է աշխարհին, որ ոչ մի թիզ հող տալու մտադրություն չունենք․ Վանեցյան
Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանը Հադրութի հարավային թև աշխատանքային այց է կատարել, որին միացել է նաև Հայաստանի ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանը։ Այցին հաջորդած խորհրդակցության ժամանակ ներկայացվել է Արաքսի հովտում Արաքսավան կոչվող բնակավայր կառուցելու նախագիծ՝ վերաբնակեցման ընդհանուր ծրագրի շրջանակում։ Նախատեսվում է կառուցել ժամանակակից գյուղական ավան՝ քաղաքային տիպի, որը ապահովված կլինի կեցության և աշխատանքի լիարժեք պայմաններով, փոխանցում է News.am։
Ըստ նախագծի՝ բնակավայրում կկառուցվի 150 առանձնատուն, յուրաքանչյուր տուն կունենա երեք սենյակ՝ կից 1200 քմ տնամերձ հողամաս։
Արթուր Վանեցյանը ծրագիրը գնահատել է որպես մեր երկրի անվտանգության կարևոր երաշխիք՝ նշելով, որ «այդ ծրագրի արդյունքում մենք հստակ ուղերձ ենք հղում մեր ողջ ժողովրդին և աշխարհին, որ ոչ մի թիզ հող տալու մտադրություն չունենք, և ընդհակառակը՝ այդ հողերում պետք է բնակվեն մեր հայրենակիցները և շենացնեն մեր երկիրը»։

"У нас нет намерений сдавать и пяди земли": директор СНБ Армении
Президент Республики Арцах Бако Саакян и директор Службы национальной безопасности Армении Артур Ванецян совершили рабочий визит в южную часть Гадрута.
По итогам визита, Бако Саакян представил проект строительства населенного пукнта под названием Араксаван в долине реки Аракс в рамках программы репатриации, передает News.am.
Планируется построить современный сельский поселок городского типа, который будет обеспечен полноценными условиями жизни и труда.
По проекту, в поселке будет построено 150 домов, в каждом доме будет три комнаты с прилегающим участком в 1200 кв/м.
Артур Ванецян оценил программу как важную гарантию безопасности нашей страны, отметив: "В результате этой программы мы ясно даем понять всему миру, что у нас нет намерений сдавать и пяди земли. Наоборот, на этих землях должны жить наши соотечественники".