ԱՄՆ-ի Սենատը չեղյալ հայտարարեց սահմանին արտակարգ դրության ռեժիմի մասին Թրամփի հրամանագիրը
Մարտի 14-ին ընդունած բանաձևով ԱՄՆ-ի Սենատը չեղյալ հայտարարեց Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփի հրամանագիրը Մեքսիկայի հետ սահմանին արտակարգ դրության ռեժիմի մասին:
Քվեարկության արդյունքներով՝ փաստաթղթի օգտին է քվեարկել 100 սենատորների մեծամասնությունը՝ 59-ը: Փաստաթղթի ընդունումը հնարավոր Է դարձել այն բանից հետո, երբ այն պաշտպանել են մի քանի հանրապետականներ, որոնք Սենատում ունեն 52 ձայն:
Ավելի վաղ բանաձևն ընդունել Էր Ներկայացուցիչների պալատը: Այժմ փաստաթուղթը կներկայացվի Թրամփի քննարկմանը, որը խոստացել Է վետո դնել դրա վրա: Վետոյի հաղթահարման համար կպահանջվի ձայների երկու երրորդը յուրաքաչյուր պալատում, ինչը քիչ հավանական Է՝ հաշվի առնելով Կոնգրեսում ուժերի առկա դասավորությունը:

The vote was 59-41, an overwhelming vote against the President's executive action.
Lawmakers don't have enough votes, however, to override a certain veto from the President, but passage of the resolution in the Senate after it passed the House last month is nevertheless an embarrassing blow to Trump delivered by his own party over the President's top campaign pledge of a wall at the US-Mexico border.
The 12 Senate Republicans who voted in support of the resolution were: Roger Wicker of Mississippi, Marco Rubio of Florida, Rob Portman of Ohio, Susan Collins of Maine, Lisa Murkowski of Alaska, Pat Toomey of Pennsylvania, Roy Blunt of Missouri, Lamar Alexander of Tennessee, Mitt Romney of Utah, Rand Paul of Kentucky, Jerry Moran of Kansas and Mike Lee of Utah.
An administration official said plans are underway for Trump to publicly veto the resolution rejecting his national emergency declaration. The official said aides are hashing out a plan for Trump to use his veto pen in front of the cameras as soon as Friday.