Գոլանի բարձունքների վերաբերյալ Թրամփի որոշումը երկակի չափանիշների քաղաքականություն չէ. Պոմպեո
ԱՄՆ-ի՝ Գոլանի բարձունքի նկատմամբ Իսրայելի իշխանությունը ճանաչելու մտադրությունը երկակի չափանիշների քաղաքականություն չէ, հայտարարել է Միացյալ Նահանգների պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն բրիտանական Sky News-ին տված հարցազրույցում, փոխանցում է CBS News-ը
«Դուք Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներ եք սահմանել Ղրիմի բռնազավթման համար: Այժմ դուք պատրաստվում եք ճանաչել Իսրայելի ինքնիշխանությունն Գոլանի բարձունքների նկատմամբ: Դա երկակի չափանիշների քաղաքականություն չէ՞», - հարցրել է Sky News-ի լրագրողը:
«ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ Գոլանի բարձունքն Իսրայելի մաս ճանաչելու անհրաժեշտության մասին հայտարարությունը իրերի իրական դրության և անվտանգության ոլորտում տիրող իրավիճակի ճանաչումն է, որն անհրաժեշտ է Իսրայելի պաշտպանության համար»,- պատասխանել է ԱՄՆ պետքարտուղարը:
Պոմպեոն նաև հայտարարել է, որ Թրամփի որոշումը կընդլայնի տարածաշրջանում կայունության հաստատման հնարավորությունները:

Secretary of State Mike Pompeo said Saturday that President Trump's move on the Golan Heights does not amount to a double standard, CBS News reports.
"You imposed sanctions on Russia for annexing Crimea," Hiba Nasr of Sky News said to Pompeo Saturday at the U.S. embassy in Beirut, Lebanon. "Now you are going to recognize the sovereign - the Israeli sovereignty over these territories. Isn't this a double-standard policy?"
"No, not at all," Pompeo said.
"What the president did with the Golan Heights is recognize the reality on the ground and the security situation necessary for the protection of the Israeli state. It's that - it's that simple."
He denied that Israel's annexation of the Golan Heights violated United Nations Security Council resolutions, saying "the decision the president made will increase the opportunity for there to be stability throughout the region."