Արարատ Միրզոյանը շնորհակալական նամակ է հղել Իտալիայի Պատգամավորների պալատի նախագահին՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ որոշման ընդունման համար
Արարատ Միրզոյանը շնորհակալական նամակ է հղել Իտալիայի Հանրապետության Պատգամավորների պալատի նախագահ Ռոբերտո Ֆիկոյին: Շնորհակալական նամակում ասվում է.
Թույլ տվեք ՀՀ Ազգային ժողովի և անձամբ իմ անունից խորին շնորհակալություն հայտնել Իտալիայի Պատգամավորների պալատի կողմից Օսմանյան կայսրությունում իրականացված Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ որոշման ընդունման համար:
Վստահ եմ, որ Պատգամավորների պալատի այդ քայլն իր կարևոր նպաստը կունենա մարդկության դեմ նման ոճրագործությունների կանխարգելման գործում: Իտալիայի Պատգամավորների պալատը ևս մեկ անգամ հավաստեց իր հավատարմությունը համամարդկային այն բարձր արժեքներին, որոնք դավանում է Իտալիայի ժողովուրդը:

Арарат Мирзоян выразил признательность председателю Палаты депутатов Итальянской Республики Роберто Фико
А.Мирзоян выразил признательность председателю Палаты депутатов Итальянской Республики Роберто Фико:
''Уважаемый г-н Председатель,
позвольте от имени Национального Собрания РА и себя лично выразить глубокую признательность Палате депутатов Италии за принятие решения о признании совершенного Османской империей Геноцида армян.
Уверен, этот шаг Палаты депутатов внесет свой важный вклад в предупреждение подобных преступлений против человечества. Палата депутатов еще раз подтвердила свою приверженность высоким общечеловеческим ценностям, которые исповедует также народ Италии.