Արցախը կմասնակցի՞ հումանիտար ոլորտում պայմանավորվածությունների կատարմանը
Այսօր Մոսկվայում տեղի ունեցավ Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպումը՝ Ռուսաստանի ԱԳ նախարարի և ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների միջնորդությամբ: Ինքնին ինտենսիվ շփումների փաստը ողջունելի է, առավել ևս, որ դրանք անցնում են բավականաչափ կառուցողական մթնոլորտում, որը հնարավոր է դարձնում պայմանավորվածությունների ձեռքբերումն ու համատեղ հայտարարության համաձայնեցումը: Քիչ չեն եղել դեպքերը, երբ նման հանդիպումներն ավարտվել են առանց արդյունքների և նույնիսկ չի հաջողվել համատեղ տեքստ հրապարակել:
Հետաքրքիր է նաև այն հանգամանքը, որ, չնայած հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել խնդրի բոլոր ասպեկտներին՝ սահմաններին տիրող իրավիճակին, կարգավորման գործընթացին, հումանիտար ոլորտում համագործակցությանը, պայմանավորվածությունները վերաբերում են հենց վերջինին: Դրանից հետևում է, որ առնվազն այս պահի դրությամբ հենց այս ասպեկտով է հաջողվում երկխոսության մեջ հաջողություններ արձանագրել: Այլ հարց է, թե Ադրբեջանը որքանով է անկեղծ, և որքանով ու ինչպես այդ պայմանավորվածությունները կյանքի կկոչվեն:
Առնվազն երեք հարցում հանդիպման արդյունում կա նախնական պայմանավորվածություն՝ ձերբակալվածների բարեկամների այցելությունների, ԶԼՄ-երի ներկայացուցիչների փոխայցելությունների և գյուղատնտեսական աշխատանքների չխոչընդոտման հարցերում:
Այս պայմանավորվածությունների համատեքստում տրամաբանական է ակնկալել, որ Արցախը նույնպես պետք է լիարժեք ներգրավվածություն ունենա այս գործընթացներին, այսինքն Արցախում բանտարկված ադրբեջանցի դիվերսանտների բարեկամները կայցելեն Արցախ՝ նրանց տեսակցության, իսկ ադրբեջանական ԶԼՄ-երի ներկայացուցիչները կայցելեն Արցախ և Հայաստան, Արցախի և Հայաստանի լրագրողներն էլ՝ Ադրբեջան: Հակառակ դեպքում, այս պայմանավորվածությունները ոչ մի արժեք և արդյունավետություն չեն ունենա:

Will Artsakh Take Part in Implementing the Agreements Reached in the Humanitarian Field?
Yesterday the foreign ministers of Armenia and Azerbaijan held a meeting in Moscow that was mediated by the Russian foreign minister and the OSCE Minsk Group co-chairs. Periodical meetings proceed constructively and make it possible to reach agreements and conform joint statements. In many cases such meetings yielded no results and no joint text was possible to release.
Though the meeting touched upon all the aspects of the issue, the situation at the border, the settlement process, humanitarian cooperation, the agreements relate to the latter. Consequently at this stage talks succeed in this aspect. The questions is how far Azerbaijan is honest and to what extent it will be possible to implement the agreements.
As a result of the meeting there are agreements reached at least in three aspects – imprisoned people’s relatives’ visits, mutual visits of mass media representatives and no firing during agricultural work.
In the face of such agreement one can expect Artsakh’s full participation in the processes, that is to say the Azeri prisoners relatives will visit Artsakh, and Azerbaijani mass media representatives will visit Artsakh and Armenia and vice versa. Otherwise the agreements will have no value and yield no result.