Հայաստանում բացվել է Տեղական դեմոկրատիայի դպրոցը
Կոտայքի մարզի Աղվերան գյուղում ապրիլի 19-ին տեղի է ունեցել Տեղական դեմոկրատիայի դպրոցի բացումը, տեղեկացնում է NEWS.am-ը։
Նախագիծը ֆինանսավորել է USAID-ն (ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության ներկայացուցչություն) և իրականացվում է «Համայնքային ֆինանսիստների ասոցիացիա» հասարակական կազմակերպության և հինգ գործընկեր կազմակերպությունների կողմից, «Տեղական ինքնակառավարմանը հանրության մասնակցության» («Համատեղ») ծրագրի շրջանակում։
«Դպրոցը» կդառնա տեղական ինքնակառավարման, հանրային վերահսկողության, շահերի պաշտպանության ուսումնական հարթակ։ Ծրագրի նպատակն է օգնել երիտասարդներին ակտիվորեն մասնակցել տեղական ինքնակառավարմանը։ Ծրագրում ներգրավված է 75 ուսանող Հայաստանի տարբեր մարզերից։ Ուսուցման առաջին փուլից հետո նրանք կգործուղվեն նախարարություններ, տեղական ինքնակառավարման մարմիններ, ինչպես նաև հասարակական կազմակերպություններ՝ պրակտիկայի։
Միջոցառմանը մասնակցել են Հայաստանի տարածքային կառավարման և զարգացման առաջին փոխնախարար Վաչե Տերտերյանը և Հայաստանում ԱՄՆ Արտակարգ և լիազոր դեսպան Լին Թրեյսին։

В Армении открыли Школу местной демократии
В курортном селе Агверан Котайкской области Армении 19 апреля состоялось открытие Школы местной демократии, передает NEWS.am.
Проект профинансирован USAID (представительство Агентства США по международному развитию) и реализуется НПО  ''Ассоциация общинных финансистов'' и пятью организациями-партнерами в рамках программы ''Участие общественности в местном самоуправлении'' (''Совместно''). ''Школа'' станет учебной площадкой местного самоуправления, общественного контроля, защиты интересов. Цель программы – помочь молодежи в принятии активного участия в местном самоуправлении. В программу вовлечено 75 студентов из разных областей Армении. После первого этапа обучения они пройдут практику в министерствах, в органах местного самоуправления, а также в общественных организациях.
В мероприятии приняли участие первый заместитель  министра территориального управления и развития Армении Ваче Тертерян и Чрезвычайный и полномочный посол США в Армении Лин Трейси.