Մեկնարկել է Արցախի Հանրապետության պատվիրակության աշխատանքային այցն Արգենտինայի Հանրապետություն
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են ՀՅԴ Արցախի Կենտրոնական Կոմիտեի ներկայացուցիչ, ԱՀ ԱԺ պատգամավոր Դավիթ Իշխանյանը և ԱՄՆ-ում Արցախի մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը հանդիպել է Արգենտինայում գործող մի շարք հայկական կառույցների ներկայացուցիչների հետ:
Առաջին հանդիպումը «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի Արգենտինայի մասնաճյուղի անդամների հետ էր: Այնուհետ հաջորդաբար հանդիպումներ են տեղի ունեցել Հայ Առաքելական եկեղեցու Արգենտինայի և Չիլիի թեմի առաջնորդ Գիսակ Արքեպիսկոպոս Մուրադյանի, «Արգենտինայի Հանրապետության Հայկական հաստատությունների» (IARA) ղեկավար կազմի, ՀՅԴ Հարավային Ամերիկայի Կենտրոնական Կոմիտեի, Հայ բարեգործական ընդհանուր միության (ՀԲԸՄ) և Հայ մարմնակրթական ընդհանուր միության (ՀՄԸՄ) պատասխանատուների հետ:
Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են համազգային նշանակություն ունեցող հարցեր, մասնավորապես՝ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի ներկա փուլը և հեռանկարները, Արցախի Հանրապետության և նրա ժողովրդի անվտանգության ամրապնդումը, հայրենիք-սփյուռք հարաբերությունների հետագա խորացումը:
Առաջիկա օրերին նախատեսվում են պատվիրակության մի շարք հանդիպումներ Արգենտինայի Հանրապետության քաղաքական և ակադեմիական շրջանակների հետ:

Working Visit of Artsakh Delegation to Argentina Has Started
The delegation of the Republic of Artsakh headed by Foreign Minister Masis Mayilian met with representatives of a number of Armenian organizations operating in Argentina. Representative of the Artsakh Central Committee of the ARF Dashnaktsutyun, member of the National Assembly of Artsakh David Ishkhanyan and Permanent Representative of the Republic of Artsakh to the USA Robert Avetisyan are int he delegation.
The first meeting was held with members of the Argentine branch of the Hayastan All-Armenian Fund. Later, the members of the delegation held subsequent meetings with the leader of the Argentinean and Chilean Diocese of the Armenian Apostolic Church Archbishop Gisak Muradian, the leadership of the ‘Armenian Organizations of the Argentine Republic’ (IARA), the senior staff members of the South American Central Committee of the ARF Dashnaktsutyun, the Armenian General Benevolent Union (AGBU) and the Armenian General Athletic Union (Homenetmen).
During the meetings, issues of national significance, in particular, the current stage and the prospects of the Azerbaijan-Karabakh conflict peaceful settlement, the strengthening of the security of the Republic of Artsakh and its people, and further expansion of the Homeland-Diaspora relations were discussed.
A range of meetings of the delegation with the political and academic circles of the Argentine Republic is scheduled for the coming days.