ԵԱՏՄ 17-րդ նիստի արդյունքում մի շարք փաստաթղթեր են ստորագրվել
Ապրիլի 30-ին Հայաստանում կայացավ Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի 17-րդ նիստը, որին մասնակցեցին ԵԱՏՄ անդամ երկրների կառավարությունների ղեկավարները` ՌԴ կառավարության նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը, Բելառուսի վարչապետ Սերգեյ Ռումասը, Ղազախստանի վարչապետ Ասկար Մամինը և Ղրղզական վարչապետ Մուհամեդկալիյ Աբիլգազիևը, ինչպես նաև Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը:
Նիստը անկացվել է սկզբում նեղ, ապա` ընդլայնված կազմով: Օրակարգում ընդգրկված էր 13 հարց, որոնցից 8-ը քննարկվել է նեղ կազմով հանդիպման ընթացքում: Քնարկել են ինտեգրացիոն գործընթացների զարգացմանը, միասնական շուկաների ձևավորմանը և Միության ամրապնդմանը առնչվող հարցեր:
Նիստի արդյունքներով ստորագրվել են մի խումբ փաստաթղթեր, վերաբերող՝
1. ԵԱՏՄ թվային օրակարգի իրականացման գործընթացին,
2. Միջսահմանային տեղեկատվական փոխգործակցության համապատասխան մակարդակի անվտանգություն ունեցող մեխանիզմները բարելավմանը,
3. Բիզնեսի ներկայացուցիչների կողմից թվային ստորագրությունների հնարավոր կիրառելության ապահովմանը,
4. Տնտեսական գործունեության կարգավորմանը՝ «միասնական պատուհանի» ազգային մեխանիզմի մոդելի նկարագրմանը,
5. Արդյունաբերության և տեխնոլոգիական ոլորտներում եվրասիական ցանցի ստեղծմանը, կոոպերացիաների գործունեությանը առևտրի, մաքսային և տնտեսական ոլորտներում համագործակցությանը:
Անդրադառնալով խնդրահարույց հարցերին՝ կարելի է առանձնացնել բնական գազի, նավթի և նավթամթերքների ընդհանուր շուկայի, ապագայում նաև էլեկտրաէներգիայի ընդհանուր շուկայի ստեղծման և ԵԱՏՄ երկրների տնտեսությունների թվայնացման  հարցերը: Այս հարցերի շուրջ ակտիվ քննարկումները շարունակվում են:
Վարչապես Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ նիստը անցել է բաց և վստահության մթնոլորտում, և, որ բոլոր հարցերում ձեռք են բերվել պայմանավորվածություններ:
ԵԱՏՄ-ն Հայաստանի համար շարունակում է մնալ տնտեսական լուրջ հարթակ: Հայաստանը ԵԱՏՄ-ում նոր հնարավորությունների բացահայտման մեծ պոտենցիալ ունի, որի իրացման համար սակայն բավական հետևողական աշխատանք է անհրաժեշտ:
Հիշեցնենք, որ 2019 թ. հունվարի 1-ին Հայաստանը ստանձնել է ԵԱՏՄ մարմինների` Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի, Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի և Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի խորհրդի նախագահությունը:

Key Documents Signed at the 17th Session of Eurasian Economic Union
Heads of EEU member States, Russia Federation Premier Dmitry Medvedev, Prime Minister of Kazakhstan Askar Mamin, Prime Minister of Belarus Sergei Rumas, Prime Minister of the Kyrgyz Republic Mukhammedkalyi Abylgaziev and Eurasian Economic Commission Board Chairman Tigran Sargsyan on April 30 attended Eurasian Intergovernmental Council held in Yerevan.
13 issues were on the agenda of the meeting, such as the development of integration processes, the formation of joint markets and the strengthening of the Union.
A number of documents were signed as a result of the Council Meeting;
1. The implementation of the EEU Digital Agenda,
2. Improving the mechanisms of security at an appropriate level of cross-border information interaction,
3. Ensuring the possible use of digital signatures for business representatives,
4. The regulation of economic activity, the description of the national mechanism "Joint window",
5. Establishment of Eurasian network in the industrial and technological spheres, industrial cooperatives, customs and economic issues.
A range of problematic issues, such as setting up a joint market of natural gas, oil and petroleum products, digitization of farms of EEU states were also discussed at a high level format.
The Eurasian Intergovernmental Council on the whole, had a positive impact on Armenia and proceeded in an atmosphere of openness and mutual understanding.
On January 1, 2019 Armenia assumed the presidency of the Supreme Eurasian Economic Council, the Eurasian Intergovernmental Council and the Eurasian Economic Commission.